Oko

30 - Třicáté číslo

Schopnost vnímat slanou chuď se u různých lidí liší

Sůl v potravinách

Schopnost vnímat slanou chuť, bez níž většina jídel dobře nechutná, se u různých lidí dosti výrazně liší, jak vyplývá z výsledků výzkumu odborníků z americké Pensylvánské státní univerzity. Někteří lidé proto musí solit více, zatímco jiným stačí soli, jejíž nadměrné množství v potravě patří mezi zdravotní rizika, v pokrmu méně. Snižování množství soli v potravinách tedy patrně nebude tak jednoduché, jak se až dosud zdálo.

Britské řády a vyznamenání - Britská monarchie má slavnou a bohatou minulost. To se odráží i ve vyznamenáních a rytířských řádech královské rodiny. Udělují se za hrdinství, oddanost, vlastenectví a věrnost britské koruně. Sbírka řádů a vyznamenání britské královské rodiny obsahuje například odznaky šlechtického Podvazkového řádu, starodávného šlechtického Řádu skotského bodláku, proslulého Řádu svatého Patrika nebo Řádu lázně. Jsou v ní řády a vyznamenání jak britská, tak cizí. Řády, které panovnící udělili či obdrželi.

Mnohobarevný povrch odhaluje minulost pouští - Minulost pouští je zahalena stejně mlhavým závojem, jako jejich budoucnost. Jedno však mají pouště společné, občas zazáří neuvěřitelně jasnými barvami. A právě tyto barvy mohou objasnit řadu jejich tajemství.

Móda ve starověkém Řecku - Již starořecký filozof Sokrates tvrdil: "Krása je krátkodobou a pomíjející tyranií." Touha po dosažení krásy se stala hnacím motorem ve všech kulturách.

Koňak, zlatavý nápoj neodmyslitelně spojený s anglickými kluby a doutníkem. Nebo s Napoleonem. Po něm byly pojmenovány sklenky ve tvaru tulipánu, z nichž se koňak obvykle pije. Pochází ale z doby starší a vznikl v podstatě náhodou. Pravý koňak může pocházet pouze z Cognacu, města v západní Francii na řece Charente a jeho okolí. Všechny ostatní lihoviny stejného charakteru z jiných koutů světa musí být pojmenovány jinak.

Ponorky, podmořská plavidla, která inspirovala slavného francouzského spisovatele Julese Verna k napsání románu Dvacet tisíc mil pod mořem. Historie ponorek je velmi dlouhá, přítomnost dramatická a budoucnost nadějná. od prvního nápadu, který se zrodil v roce 1578, k současným ponorkám na atomový pohon je velký kus cesty. Nejslavnější roli sehrály ponorky v době první světové války, ale i dnes jsou důležitou součástí moderní výzbroje.

Vanilka patří neodlučně k Vánocům stejně jako vůně čokolády. Už původní obyvatelé Mexika Toltékové a Aztékové používali vanilku k vylepšení chuti jídel a nápojů, jako prostředek k povzbuzení organismu i jako afrodiziakum.

Kdy se zrodili smajlíci, obličej vytvořený ze dvou tček, pomlčky a závorky se rychle rozšířil.

Zvuk jako zbraň, zařízení, které vysílá tenké, vysoce intenzivní zvukové paprsky, dokáže zneškodnit útočníka bez poškození okolního zařízení.

Starověké dílny, které se zachovaly téměř stejně dokonale jako italské Pompeje, nalezli archeologové v poušti na jihu Jordánska.

Sarcosuchus imperator, císařský masožravý krokodýl, byl současníkem dinosaurů.

Samuraj - Neohrožení bojovníci v nádherné zbroji, tak dnes vnímá většina lidí samuraje. Kdo vlastně tito obávaní i obdivovaní válečníci byli?

Semena s návnadou - Rostliny využívají nejrůznějších strategií, aby získaly nová stanoviště. Jednou z možností je vybavit svá semena lahodnou návnadou, o kterou mají zájem živočichové, kteří se již o přemístění semen postarají.

Parníky na Atlantiku - Historie paroplavby mezi evropskými a americkými břehy.

Bizon americký, který je největším zvířetem amerického kontinentu, byl na konci devatenáctého století téměř vyhuben.

Co dokáží sesuvy půdy - Ve střední Evropě patří mezi nejvýznamnější geologické procesy svahové pohyby hornin, zvané sesuvy. Kdy a kde k nim v posledních desetiletích došlo a jaké měly následky.

Strnadi patří mezi zrnožravé ptáky, kteří se v dospělosti živí výhradně semeny, jen mláďatům přinášejí rodiče různý měkký hmyz.

Vodní kanály v Amsterodamu, který je protkám hustou sítí vodních kanálů, přes které se klene více než 550 mostů.

Tropický deštný prales je přírodní společenstvo s nejbohatší biosférou na souši. Je to opravdové království stromů, zrozdělené do několika pater.

Balony a řiditelné vzducholodě - Balon umožnil lidem vznést se nad zemský povrch, avšak až řiditelné vzducholodi umožnili cestování vzduchem.

Hedvábí - královna látek - Kolébkou hedvábnictví je Čína, odkud se hedvábí po dlouhá tisíciletí dováželo do celého tehdy známého světa.

Dioda je základní polovodičová součástka, která obsahuje dvě elektrody a povoluje tok elektrického proudu pouze jedním směrem. Jak vlastně dioda funguje?

Olivín je chemicky křemičitan železa a hořčíku, který získal své jméno podle své olivově žlutozelené barvy.

První hromosvod v Čechách - Na které budově byl v Čechách umístěn první hromosvod?

Chalicotheria byla zvláštní skupinou třetihorních lichokopytníků.

Vítr mistrál - Co je to mistrál?

Rdesno hadí kořen je již tradičně využíván jako léčivá bylina. V minulosti byla tato rostlina používána jako lék proti jedům, dnes se používá proti zánětům a průjmům.

Původ slova limonáda - Původně se tak označoval nápoj připravený z citronové šťávy.

Květiny v evropské kultuře - Květiny prošly v průběhu evropských dějin obdobími obliby i ústupu zájmu.

Tři perly Baltu jak jsou nazývány německé ostrovy Uznojem, Rujana a Darss.

Chov koček - Jaké jsou problémy a jak se jim vyhnout při chovu koček.

Kašna Embacle v Paříži na rohu ulice Des Rennes a bulváru Saint Germain vypadá značně netradičně. Desky kryjící chodník jsou zborcené a pozdvižené a zpod nich tryská voda.

Elektrická dráha v americkém Bostonu zahájila provoz v roce 1887.

Turecká káva - Podávání kávy se v Turecku stalo součástí různých společenských rituálů. Tradiční kavárny jsou zde dodnes mužským hájemstvím, kam s výjimkou turistických míst ženy nechodí.

Pavouk tarantule - Velcí huňatí pavouci nahánějí lidem hrůzu, ačkoli k tomu není žádný důvod. Tvrzení, že jejich kousnutí je pro člověka nebezpečné, patří do říše bájí. Skutečnost je velice střízlivá: jsou to neškodní tvorové, které je dokonce možno chovat jako domácí mazlíčky. Jejich život bývá často pro pozorovatele úchvatným divadlem.

Dámské spodní prádlo provází ženy již mnohá staletí. Na mozaikách ze třetího století je patrné, že již tehdy bylo prádlo známou a používanou částí oblečení.

Draví ptáci patří mezi ohrožené a vzácné druhy. S jakými z nich se můžeme setkat v České republice a na Slovensku.

Zkamenělý marťan - Kdy kámen není kamenem? Když je to zkamenělý marťan. Vyhledává je nový program, který vzbuzuje nemálo kontroverzí. Jeho cílem je totiž konečně odpovědět na otázku, zda život vznikl opravdu jen na Zemi.

Houby tvoří svéráznou a poněkud tajemnou součást živé přírody. Při pokusech o jejich zařazení byli biologové odjakživa na rozpacích.

Komořanské jezero, v současné době již neexistující, se rozkládalo v podhůří Krušných hor pod zámkem Jezeří.

Banky a bankovní systém - Kdy a kde se vlastně objevily první banky, které dnes hrají důležitou roli v ekonomice?

Kambrijská exploze života - V kambriu došlo najednou k převratnému skoku ve vývoji těl živých organismů tzv. kambrijské explozi.

Ostrorep americký - živoucí posel dávných věků - Ve vodách severní části Atlentiku můžeme dodnes najít podivného tvora, který jako by se vynořil z hlubin kambrijských moří.

Ostrov Aldabra je druhý největší korálový atol na naší planetě.

Bambus patří mezi nejvšestrannější, nejrozšířenější a nejrychleji rostoucí rostliny naší planety.

Byzantská říše - Dekadentní orientální země, která byla karikaturou své slavné předchůdkyně - Římské říše. Takovou pověst měla dlouho Byzantská říše. Nyní se její hodnocení mění.

Kláštery Meteora - Pozoruhodné skalní věže a na jejich vrcholcích ještě pozoruhodnější pravoslavné kláštery. Vypadají, jako by se vznášely ve vzduchu. Řecká Meteora.

Kambodža - Země starobylých chrámů a prolité krve.

Černá díra je oblast prostoročasu, v němž je hodnota únikové rychlosti z této oblasti větší nebo rovna rychlosti světla ve vakuu.

Ropa je dnes nejdůležitější energetickou surovinou. Její nástup začal před sto padesáti lety na několika místech světa současně.

Je větší Labe nebo Vltava? - U Mělníka se stékají řeky Labe a Vltava, která z nich je větší?

Pařezy, pahýly, souše - přírodní úkryty pro lesní živočichy - Souše, zlomené pahýly stromů, staré pařezy a další zbytky někdejších lesních velikánů se stávají domovem mnoha živočichů, kteří přispívají k druhové rozmanitosti lesa.

Agresivita za volantem - Troubení klaksonů, blikání světly, prudké přidávání rychlosti a následné brzdění - tak vypadají ulice měst celého světa. Proč se za volantem stávají ze spořádaných občanů agresivní psychopati?

Ledové sochy - "Na sochy z kamene si zvykáš a mohou ti zevšednět. U soch z ledu se ti to nestane, protože nakonec roztají, a to tě donutí mít nový nápad a udělat sochu jinou." I tak je možné pohlížet na umění, které má život vpravdě jepičí a o jehož délce rozhoduje počasí. Viktor Černyšev, autor úvodního výroku, se každý rok snaží přilákat do ruského hlavního města sochaře profesionály i nadšence, kterým učarovalo vytváření soch z ledových kvádrů.

Morgan - veteráni na zakázku - Anglická automobilka Morgan vyrábí na začátku nového tisíciletí stále stejné vozy jako před desítkami let. Zájem o tradiční značku v tradiční kvalitě však neutuchá a zákazníky neodrazuje ani několikaleté čekání.

Darwin a kreacionisté - Darwinovy myšlenky provázejí ostré spory již od okamžiku, kdy byly zveřejněny. Nikde na světě zřejmě není soustředěno tolik odpůrců evoluční teorie jako v Kansasu. Je zde považována za tak nebezpečnou, že se v některých školách nesmí vyučovat.

Ptáci a konec obřích vážek - Obří vážky vytěsnili z oblohy právě ptáci. Bez nich by se oblohou proháněly půlmetrové vážky.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů