Oko

39 - Třicáté deváté číslo

Umělá ledvina

Ledvina

Dobrou zprávou pro všechny, kdo jsou v důsledku špatné funkce ledvin nuceni docházet na dialýzu přináší výsledky snažení vědců z Kalifornské univerzity. Podařilo se jim zkonstruovat první funkční prototyp umělé ledviny, kterou je možné díky jejím miniaturizovaným rozměrům transplantovat do těla pacienta.

Nemocný kámen - Působením znečištěného ovzduší dochází k poškozování kamenných kulturních a stavebních památek.

Motorové pily - Zvuk podobný motokrosovému motocyklu, který někdy můžeme zaslechnout v lese, vydává motorová pila, pracovní nástroj, který usnadňuje namáhavou práci dřevorubců.

Žďákovský most přes řeku Vltavu, jehož stavba byla zahájena současně se stavbou hráze Orlické přehrady, byl dokončen v roce 1967 a jedná se o poslední nýtovaný most u nás.

Osobní hygiena v průběhu dějin - Historie koupelen, lázní a dalších míst určených k osobní hygieně souvisí s kulturností národů.

Petržel je důležitou součástí jídel nejrůznějších světových kuchyní.

Jedovaté žáby jsou většinou zbarveny jasnými výstražnými barvami.

Pamukkale - Asi patnáct kilometrů severně od města Denizli vytvořila příroda z vápence kaskády bazénů obklopených stalaktity.

Bez černý, červený a chebdí jsou druhy bezu rostoucí v přírodě České republiky.

Pampeliška - smetanka lékařská je pro jedny úporný plevel, zatímco pro jiné léčivá bylina.

Krysa a potkan, život v sousedství lidí - Krysy a potkani, kteří se šíří po vodě, jsou přenašeči nebezpečných nemocí.

Lodní šroub a zlepšení jeho účinnosti - Lodní šroub je znám již téměř dvě století, nová technická vylepšení zvyšují jeho účinnost.

Kormoráni - Létající rybáři.

Poklad z lodi Santa Margarita

Poklad z lodi Santa Margarita

Příběh lodi Santa Margarita, která se v roce 1622 potopila u břehů ostrova Kuba, pokračuje novou kapitolou. Australští potápěči objevili část nákladu této lodi. Její náklad obsahoval poklad, jehož část vidíte na obrázku.

Historická kovárna v Rožnově pod Radhoštěm.

Úder blesku - Jaký je princip úderu blesku, ohrožení lidského života a zdraví a ochrana před jeho účinky.

Jak skáče blecha - Skokanské schopnosti blechy jsou ohromující. Jakým způsobem jich však dosahuje?

Proč bývají hromadné výsadby hyacintů jednobarevné - Tato ozdobná květina bývá v hromadných výsadbách většinou složena z jedinců stejné barvy. Proč je tomu tak?

Kamenná moře a sutě vznikaly rozrušováním hornin především vlivem mrazu. Rozsáhlým plochám suti se říká kamenná moře.

Sýček obecný, dříve známý také jako sýc obecný, patří mezi naše nejhojnější a současně nejmenší sovy.

Kočičí plemena a jejich rozdělení.

Skalní města v srdci přírody jsou výsledkem působení tvořivé síly přírody.

Pavonin získaný z těla tichomořského platejse dokáže odpuzovat žraloky.

Podběl lékařský pro domácí lékárnu - Tato léčivá bylina, jejíž žluté květy rozkvétají v průběhu března je zdrojem léčivých látek pomáhajících především při onemocnění dýchacích cest.

Trajekty na Baltu převáží vlaky a automobily mezi přístavy Baltského moře již téměř jedno a půl století.

Jelenice, kůže na indiánské oděvy - Severoameričtí indiáni neznali tkaninu, své oděvy proto vyráběli z kůže jelenů - jelenice.

Hradiště byla opevněná sídla, která byla v dávné minulosti vybudována na výhodných místech jako centra obchodu a opevněné stavby ovládající široké okolí.

Nuraghi jsou kamenné kuželovité stavby na Sardinii.

Archeologické objevy na jihu ostrova Kypr - Ostrov Kypr, který svým tvarem připomíná gigantickou sekeru zatnutou do vln Středozemního moře, se může pyšnit dlouhou a bohatou historií, která na jeho území zanechala četné archeologické památky. Jižní pobřeží ostrova se sice nemůže rovnat s archeologicky bohatšími částmi, ale i zde je možno učinit zajímavé objevy.

Antilopy lesoni - krasavice afrických lesů. Lesoni jsou antilopy, které jsou pro svůj krásný a působivý vzhled často chovány v zoologických zahradách.

Vývoj tapírů v průběhu třetihor a čtvrtohor.

Tarbagan - mongolský svišť - Zatímco ještě před dvaceti lety byli tito hlodavci, žijící na území Mongolska, Číny (Vnitřní Mongolsko) a Ruska, loveni, dnes patří k ohroženým druhům.

Mokrá louka - džungle za humny - Čím se liší původní mokrá louka od kultivovaných, pravidelně sečených luk, které v naší krajině převládají.

Stojí dopady vesmírných těles za zvyhynutím dinosaurů? - Někteří vědci se kloní k názoru, že hromadné vymírání druhů nelze vysvětlovat jen pozemskými vlivy, ale rozhodující roli hrají mimozemské příčiny.

Vodárenské muzeum v Praze na Národní třídě.

Neobvyklé názvy nerostů - mezi nerosty se vyskytují i takové, které díky svému neobvyklému tvaru obdržely název tento jejich tvar vystihující, například železný květ, vlaštovčí ocasy nebo karlovarská dvojčata.

Fotochemický smog se vytváří za slunečného počasí působením slunečních paprsků na nahromaděné výfukové plyny automobilů.

Kde můžete potkat na ulici vlak - V severoněmeckém městě Bad Doberan je v provozu úzkorozchodná železnice, jejíž trať prochází přímo ulicemi města.

Dešťová voda může obsahovat škodlivé látky - Voda, která padá z nebes, je k pití naprosto nevhodná. Obsahuje mnoho látek, jež mohou vážně poškodit naše zdraví. A to ji ani nemusíme zachytávat do hrníčku a popíjet vědomě.

Vánoční rostliny - K vánocům patří nejen tradiční vánoční stromek, ale i živé květiny, vánoční kaktusy a samozřejmě typické rostliny, které se staly jejich symbolem - jmelí, cesmína a břečťan.

Studené ruce - Ženy mají výrazně chladnější ruce než muži. Ovšem zbytek jejich těla má teplotu vyšší.

Velryby ve Středozemním moři - Velryby připlouvají každoročně na letní měsíce do vod Středozemního moře.

Ohrožená panda - Nadměrná těžba a ničení bambusových hájů ohrožuje živočichy, pro které je bambus zdrojem potravy.

Jak komunikují hyeny - kromě jiných hlasových projevů vydávají hyeny často jemné mručení, kterému vědci přisuzují v životě hyen značný společenský význam.

Využívání větrné energie ve Velké Británii - V roce 2020 by britské větrné elektrárny měly mít celkový instalovaný výkon 33 GW.

Loď kapitána Kidda byla nalezena - Američtí archeologové objevili vrak, po kterém 300 let neúspěšně pátraly stovky hledačů pokladů.

Nejhlubší místo oceánu - Mariánský příkop leží v severním Tichém oceánu poblíž Mariánských ostrovů, několik kilometrů od ostrova Guam. Jeho hloubka je neuvěřitelných 10 000 metrů pod hladinou moře.

Červená barva krve - Proč je krev červená?

Occamova břitva je název postupu, který věda používá pro výběr z několika různých teorií v případě, když existuje více možných vysvětlení.

Měď byla prvním kovem, který se lidé naučili zpracovávat již na sklonku doby kamenné. Měděné slitiny provázely rozvoj největších civilizací od sumerské říše až po dnešek.

Svědění a bolest platí v učebnicích za neoddělitelné pocity, protože tyto vjemy nám podle stávajících poznatků zprostředkovávají stejné nervové buňky pomocí stejných molekul.

Ženy a sport - Feminizace sportu postupuje mílovými kroky kupředu.

Více než dvě strany ve Spojených státech - Ve Spojených státech je politické spektrum mnohem pestřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle Republikánské a Demokratické strany, které mají rozhodující vliv na dění v zemi, existuje na tři sta menších politických stran a sdružení.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů