Oko

Jelenice, kůže na indiánské oděvy

Své oděvy zhotovovali Indiáni z kůže jelenů - jelenice.

Jelenice, kůže na indiánské oděvy
Jemně vydělaná jelenice slouží k výrobě oblečení.

Možná jste již na ilustracích knih nebo ve filmu obdivovali indiánské oděvy, zdobené třásněmi a vyšívané ostny urzona, tenkými řemínky nebo tyrkysovými korálky. Napadlo vás někdy, z čeho se asi šily, když severoameričtí Indiáni v podstatě neměli tkaniny? Materiálem na tyto krásné a pohodlné oděvy byla jemně vydělaná jelenice. Poskytovali ji jeleni, které Indiáni obratně lovili v nepřehledných lesích a pláních. Ale nebyli to ti jeleni, jejichž troubení slýcháváme na podzim v našich lesích. Severní Amerika je na jelenovité savce bohatší než naše vlast. Žijí zde čtyři rody jelenů. Dva z nich mají rozšíření cirkumpolární, to znamená, že obývají severské oblasti Starého i Nového světa. Je to los a sob. I oni byli oblíbenou kořistí Indiánů.

Rozlehlé lesy na jihu Kanady, v podhůří Skalnatých hor a na tichomořském pobřeží obývá příbuzný našeho jelena, wapiti, stejně mohutný postavou i parožím, ale s tenkým pískavým hlasem. Ale ani on nedával nejoblíbenější materiál pro indiánské parádnice. Nejkvalitnější jelenice pocházela z jelenců, menších jelínků s lyrovitým parožím, kteří obývají značnou část kontinentu, od jižních oblastí Kanady až do hor Kolumbie, Ekvádoru a Peru. Rod Odocoileus (jelenec) má dva druhy, menší jelenec viržinský zasahuje dále na jih a je rozšířen především ve východní části USA, statnější jelenec ušatý je hojný v drsnějších končinách na západě.

A právě tyto druhy byly pro Indiány oblíbenou lovnou zvěří, využívanou po všech stránkách. Jejich vydělávané kůže, jelenice, sloužily k výrobě měkkých a poddajných součástí ženského a dětského oblečení.

Jelenci zůstali lovnou zvěří i nadále, a nejen v Americe. Jelenec viržinský byl vysazen na mnoha místech v Evropě, mimo jiné i v našich lesích.


Další články

Původní obyvatelé Severní Ameriky
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Jackie Chan a jeho filmy - Jackie Chan předvádí akrobatické kousky, které berou dech.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů