Oko

10 - Desáté číslo

Káva v Evropě

Káva Je zajímavé, že nejvíce kávy se pije v severských zemích. Dokazují to statistiky z loňského roku. Největší spotřeba kávy na člověka za rok byla v loňském roce ve Fisku, téměř deset kilogramů. Následuje další severská země Norsko s 8,85 kg, Dánsko, kde byla spotřeba na hlavu v uplynulém roce 8,58 kg a ve Švédsku 8 kilogramů.

V další skupině je pak Švýcarsko s 6,95 kg, následují Nizozemí, Německo, Rakousko a Francie. Italové, o kterých se říká, že kávu milují, jsou se spotřebou 5,40 kilogramu na člověka za rok až na desátém místě v Evropě.

Zrádný popelník

Popelník Největším nepřítelem odnaučeného kuřáka není cigareta, ale popelník. Podobně jako cinkot skleniček či pohled na injekční stříkačky může vyvolat touhu po alkoholu nebo droze i po letech abstinence. Výsledky výzkumů naznačují, že závislost na drogách, kouření nebo alkoholu patrně vyvolává nevratné změny v určitých oblastech mozku a ten pak reaguje na takové podněty. Nikdo netuší, po jak dlouhé době mohou podobné předměty vrátit člověka ke starým návykům. Podle psychologů z Michiganské univerzity to může trvat nejméně rok, ale také několik desítek let.

Bezpečnostní zámky dveří - Spoléháme na ně. Jejich zaklapnutí nám dává pocit jistoty a bezpečí. Máme hrůzu z toho, že nás někdo někde zamkne, i z toho, že dveře zaklapnou a nedostaneme se do vlastního bytu. Historie zámků sahá dál než do starověkého Egypta.

Klíšťová encefalitida často probíhá ve dvou fázích. Zpočátku je k nerozeznání od běžné letní chřipky. V těžších případech může vést k poruchám vědomí, obrnám a navzdory intenzivní péči i k úmrtí.

Vodík - Na rozdíl od proslulého českého génia Járy Cimrmana, který nechal v jedné ze svých her zaznít prorocká slova o tom, že budoucnost patří aluminiu, řada vědců věří, že prvkem, jemuž doopravdy patří budoucnost, je obyčejný vodík. Tento vůbec nejrozšířenější prvek tvoří ve vesmíru tři čtvrtiny veškeré hmoty a na Zemi představuje 15% atomů zemské kůry.

Parfémy - Vůně parfémů jsou obestřeny závojem tajemna. V jejich moci je vyvolávat pocity, působit na chování lidí i měnit jejich náladu. Jsou to vůně, které jednu sezonu nosí polovina světa nebo naopak vůně, které nikdy nezestárnou.

Tužka - Vyrábí se na stále stejném principu od sedmnáctého století. Ročně se jí prodá na 15 miliard kusů. Zatím je nenahraditelná. Výrobci pouze vylepšují některé vlastnosti: tvar, povrch či náplň. Dosud nejstarší tužka nalezená v jednom domě ve Švábsku pochází z poloviny sedmnáctého století, ale idea grafitové náplně stlačené ve dřevě se zrodila o něco dříve, už ve století šestnáctém.

Těstoviny mají tvar provázků, čtverečků, motýlků, koleček, vrtulek nebo třeba trubiček. Přidávají se do nich vajíčka, špenát a dokonce i šťáva ze sépií. Pro jejich rozmanitý vzhled a vysokou nutriční hodnotu se z těstovin, jednoho ze symbolů Itálie, stala neodmyslitelná součást našeho jídelníčku. Jsou jednoduché a rychlé na přípravu, a přesto z nich lze vykouzlit jedinečný kulinářský požitek.

Advent - Čas rozjímání a pokání. Čas půstu a příprav na Vánoce. Advent je součástí křesťanského liturgického kalendáře a jeho začátek je i počátkem církevního roku.

Vitamin C neboli kyselina askorbová. Zapřísahá se jím většina odborníků. Protože je nejpoužívanější a nejpopulárnější, vznikla kolem něj řada mýtů. Některé se zakládají na pravdě. Mnoho jiných ne.

Feng-šuej tradiční čínské umění Feng Shui.

Antalya turecký poklad. Město a přístav ležící na západním břehu stejnojmenného zálivu na jižním pobřeží Turecka je každoročně cílem turistů z celé Evropy.

Zdravější káva - Nepražená káva obsahuje velké množství antioxidantů a dalších cenných látek, které jsou při pražení z velké části zničeny. Nová metoda pražení pomáhá uchovat více těchto zdraví prospěšných látek.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů