Oko

35 - Třicáté páté číslo

Káva v Japonsku

Káva

V Japonsku, kde se příprava čaje stala obřadem a téměř symbolem japonského stylu života, se stále větší oblibě těší šálek kávy. Na rozdíl od Američanů či Evropanů je pro Japonce výběr a koupě kávy uměním. Kávu nakupují většinou ve specializovaných prodejnách, kde si z desítek nabízených druhů vyberou ten svůj a na místě si kávu nechají umlít, případně si ji melou sami doma. Na příslušenství k přípravě kávy se v Japonsku vydávají značné sumy. Jedná se o elektrické i ruční mlýnky, domácí espresa, překapávače, konvice a lžičky. V Japonsku roste i síť kaváren evropského typu, kde je možné si objednat irskou kávu, moka, cappuccino a různé další druhy kávy z celého světa.

Stádová mentalita - Společné aktivity vyvolávají pocity sounáležitosti s dalšími účastníky.

Hřebenáče jsou osamělé skály, které jsou podél četných puklin členěny do zajímavých útvarů, mnohdy s vrcholovým hřebínkem, který jim dal jméno.

Historie plazů - Vývoj jednotlivých skupin plazů.

Kyanit je modrý nerost, chemicky trojklonný křemičitan hlinitý. Je odolný vůči účinkům vysokých teplot, proto je využíván v elektrotechnice.

Stavební slohy novověku od baroka po moderní architekturu.

Způsoby měření teploty - Teplota se obvykle měří pomocí rtuťových nebo lihových teploměrů ve stupních Celsia, existují však i jiné systémy.

Závody v balonovém létání - S renesancí balonového létání se objevily i balonové závody.

Pravěké lastury ústřic u Kolína, v bývalém pískovém lomu je zde odkryta vrstva pískovce s množstvím zachovaných lastur.

Goji - kustovnice čínská - Červené podlouhlé plody, které svým vzhledem připomínají šípky. Jedná se o goji, plody kustovnice čínské.

Američtí podnikatelé - USA je typickou zemí podnikatelů, vynálezců a realizátorů nových myšlenek. Napomáhá tomu těsné spojení univerzitního výzkumu a průmyslu.

Kdo byl bůh Radegast - Podle jedné z teorií je kult boha Radegasta odvozen od vojevůdce Radegaista.

Roosevelt Island je říční ostrov nacházející se uprostřed New Yorku.

Ptačí hnízda různých velikostí i tvarů.

Zkameněliny dávných ryb, živočichů, kterými před více než 400 miliony let začala dlouhá vývojová cesta obratlovců a kteří i dnes zůstávají věrni svému původnímu životnímu prostředí - vodě.

Ochechule opravdu přítulné - Sirény neboli ochechule jsou zvířata opravdu přítulná, která se nechají snadno ochočit.

Martináči - okatí motýlí krasavci.

Zambie - Kdo si Zambii představuje jako zemi pokrytou pralesy, bude asi zklamán, její podnebí je příliš suché a je porostlá řídkými lesy a bušem.

Pneumatiky - Historie vonící kaučukem.

Historický dřevěný domek z roku 1623 je dnes součástí Krkonošského muzea ve Vrchlabí.

Neobvyklý tvar vstupních otvorů motorů letadla Boeing 737-3H9 je důsledkem velikosti jeho výkonných pohonných jednotek.

Náprstník červený - host v naší přírodě, jehož rozšíření napomohlo pěstování ve venkovských zahrádkách, kde byl pěstován především jako léčivá bylina.

Nickamínek je měkká kašovitá hmota, která vzniká v některých krasových jeskyních a která lákala lidskou zvědavost již odedávna.

Vogelpark Walsrode s nádhernou parkovou úpravou, který leží mezi městy Hamburgem a Hannoverem poblíž městečka Walsrode, je největší ptačí zoologickou zahradou světa.

Špičky, houby našich luk - Špičky jsou houby, které vytvářejí mykorrhizu, soužití, s travinami.

Sýr a jeho cesta historií - Historie sýra je dlouhá a její počátky se ztrácejí v šeru dávných časů.

Indiánská dýmka míru - Indiáni sami používali název posvátná dýmka. Dýmka míru ji nazvali běloši, protože při uzavírání mírových smluv dýmka vždy kolovala jako výraz stvrzení jejich obsahu.

Petrklíč, léčivá bylina z našich luk, která patří k nejznámějším jarním bylinám.

Malíři Indiánů - S paletou do americké divočiny.

Japonská rychlodráha Tokaido, která spojuje města Tokio a Ósaka, ležící ve vzdálenosti 515 kilometrů, byla dokončena v roce 1963.

Podběl lékařský, zvěstovatel jara je objevuje, sotva sejde sníh, v přípkopech podél cest, na rumištích a tu a tam i jinde.

Doba železná byla obdobím, kdy se vývoj výroby, obchodu i organizace společnosti pronikavě zrychlil. Dobou výrazných společenských změn, z níž se nám do současnosti zachovalo víc, než si na první pohled uvědomujeme.

Stromy rostoucí kolmo ke svahu - Když dojde vlivem různých příčin k tomu, že se poloha rostliny náhle změní, mívá to na její tvar různě deformující vliv.

Mravenci a jejich nezvaní hosté - Mraveniště obývá spolu s mravenci celá řada dalších živočichů, kteří jsou v různé míře na mravencích závislí.

Židle - Historie mnohatisíciletého vývoje židle, která je v dnešní době neodmyslitelnou součástí vybavení bytů, kanceláří i dalších prostor využívaných lidmi k nejrůznějším účelům.

Iljušin Il-14 ve službách ČSA - Tato letadla létala v barvách Československých aerolinií mezi lety 1955 a 1977.

Čím je pozoruhodné ženevské letiště Cointrin, které slouží dvěma státům - Švýcarsku a Francii.

Enzymy hub při zkapalňování uhlí - Schopnost dvou druhů chorošovitých hub růst na zvlhčeném uhlí a zkapalnit je působením svých enzymů.

Parašutisté mezi nebem a zemí - Sportovní parašutisté dnes skáčí do vody, na vrcholky hor, do lesa i na severní pól.

Kamenné moře u Vyhně bylo vyhlášeno chráněným územím již v roce 1937.

Světlá bavlna vítězí - Po mnohaleté oblibě džín a dalšího oblečení z pevných bavlněných látek přichází do obliby čínská bavlna světlých barev.

Nejmenší Airbus poháněný čtyřmi motory na tekutý propan je dílem francouzských leteckých modelářů.

Psí čich a jeho možnosti - Na Auburnské univerzitě v Alabamě probíhají testy, které mají zjistit, co je pes schopen svým čichem zachytit.

Soužití psů a koček - Ukázalo se, že v životě obou těchto zvířecích druhů existuje období, kdy jsou jedinci ještě natolik pružní, že se dokážou naučit vzájemnému soužití.

Straka se pozná v zrcadle a vědci ji i proto považují za velmi inteligentní.

Kočka rybářská obývá mokřiny a mangrovové porosty jižní a jihovýchodní Asie a živí se rybami.

Delfíni - Chování delfínů a jejich vztah k člověku zajímal již starověké pozorovatele, kteří si byli dobře vědomi vysoké inteligence těchto mořských savců.

Kam zmizeli lumíci - V posledních patnácti letech se ve Skandinávii staly záplavy lumíků, které zde předtím bývaly běžné, vzácným jevem.

Skvosty Tamilnádu - Mahábalípuram, patřící ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO, není jediným pozoruhodným místem indického státu Tamilnád. Kupříkladu jižně od významného přístavu Čenai známého dříve jako Madrás se nachází další obdivuhodná památka Brhadíšvarův chrám.

Biolíh - Alternativní paliva jsou tématem číslo jedna. Problematickým se ukazuje vodík, ale ani s biolihem to není zdaleka tak růžové, jak bychom si přáli.

Nejvyšší vodopády světa nepatří mezi nejzámější světové vodopády.

Lněné semínko - Německá biochemička Dr. Johanna Budwig při svých experimentech zjistila, že nejbohatším zdrojem tuků typu Omega-3 jsou semínka lnu.

Achát je minerál, který je možné nalézt i na území České republiky.

Větrné mlýny v oblasti kolem Severního moře.

Archeopteryx, prapták z hlubin času.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů