Oko

5 - Páté číslo

Zrzavé vlasy

Zrzavé vlasy Kůže a vlasy byly v dávných dobách jedinou ochranou lidí před ultrafialovými slunečními paprsky. Nikdo přesně neví, kdy a jak vznikly zrzavé vlasy, k nimž patří bílá pokožka s pihami, ale podle některých teorií poměrně pozdě. Zřejmě až v době, kdy začalo osídlování studených oblastí. Zrzavými vlasy prosluli například staří Vikingové. Příkladem může sloužit Erik Rudý. Zrzavé vlasy jsou většinou hrubší než vlasy jiné barvy a je jich také asi o třetinu méně než obvyklých 150 000. Vysvětlením je, že rudé vlasy v severských oblastech nesloužily jako ochrana před sluncem, ale naopak jejich menší počet umožňoval snadnější přístup vzácných slunečních paprsků k lebce.

Sýkorky vystýlají svá hnízda léčivými bylinami

Sýkorky modřinky vystýlají svá hnízda vonícími léčivými bylinami. Francouzsští vědci zjistili, že v hnízdě bývá máta, levandule, vousatka citronová a řebříček obecný. Platí to zejména v době, kdy sýkorky sedí na vejcích a dokud jsou mláďata malá. Podle vědců mají tyto rostliny nejen výrazné aromatické účinky, ale také působí proti nejrůznějším bakteriím, plísním a komárům. Mláďatům to zřejmě zajišťuje zdravější vývoj. Když vědci rostliny z hnízda odstranili, sýkorky okamžitě zásoby bylin doplnily.

Tetování, tento způsob zdobení kůže má tradici dlouhou více než pět tisíc let. V historii několikrát významně proniklo do evropské kultury a dnes zde slaví znovuzrození. Podobně jako v USA a v Japonsku stalo se dnes v Evropě tetování součástí moderního životního stylu. Zasahuje všechny vrstvy obyvatelstva - studenty, manažery, profesory, dělníky, ženy v domácnosti i školní děti. Tetovací salony v USA a západní Evropě patří k nejrychleji rostoucím drobným podnikům.

Kruhy v obilí - Říká se jim kruhy v obilí, ačkoli dnes už existují i složité obrazce. Vznikají za jedinou noc na nejrůznějších místech světa a vědci i laikové si lámou hlavu s jejich původem. Jde o znamení mimozemských civilizací, nebo jen o žerty zručných šprýmařů?

Necuke je název pro drobné dekorativní předměty, které sloužily k upevnění nádobek inró na opasku. V dnešní době jsou japonské necuke především vyhledávanými a velmi ceněnými uměleckými dílky. Módní doplňky u mužů zpravidla spojují estetickou formu s praktickou funkcí. Necuke původně představovaly jednoduchý přívěsek, pomocí kterého se na opasek zavěšovaly nádobky inró ukrývající drobné předměty běžné potřeby, léky, masti nebo psací nástroje. Později k nim přibyla ještě schránka na tabák. Původně k tomuto účelu sloužila vhodně tvarovaná část kořene stromu, bambus nebo mušle. Nebo předmět, který měl reprezentovat svého nositele, například tygří zub.

Svišť je typickým obyvatelem hor. Drsnému horskému klimatu se dokázal přizpůsobit fyzickým vybavením, stylem života i stravou. Zajímavým způsobem se jeho životní podmínky odrážejí i v jeho sociálních vztazích.

Písek je jedna z nejobyčejnějších látek na zemi a součást mnoha výrobků. Pokrývá mořské břehy, dna oceánů, jezer i řek a také pouště a hory. Skrývá v sobě tajemství geologické minulosti staré tisíce, někdy i miliony let.

Papinův tlakový hrnec, málokterá domácnost se dnes bez něj obejde. Počátky rychlého vaření a dušení jsou spojeny s výzkumy francouzského učence a člena akademie věd Denise Papina, podle nějž byl i pojmenován. Jeho princip zůstal po celá léta stejný. Oproti svým předchůdcům však dnešní modely umějí mnohem více.

Sladký med

Med Proč je med sladší než čistý cukr? Obsahuje směs sacharózy a fruktózy a spoustu složitých sacharidů, zatímco v cukru je převážně sacharóza. Navíc díky přirozenému vývoji je naše chuť 1,5 krát vnímavější k fruktóze naž k sacharóze. Fruktóza je přirozenou součástí plodů, kterými se živili naši pravěcí předci. Byla to vlastně jediná forma cukru, která byla pro ně dosažitelná, a proto je na ni náš organismus velmi vnímavý a oblíbil si ji.

Med - pokrm bohů. Lidé s ním sladili již v době kamenné, přesto však byl jeho původ dlouho zahalen rouškou tajemství. Staré mýty tvrdily, že pochází přímo z nebe. Jako posvátný pokrm se stal součástí mnoha rituálů a náboženských obřadů. Archeologické objevy dokazují, že med byl oblíbenou pochoutkou už před devíti tisíci let.

Narkóza, její objev tvoří jeden z nejvýznamnějších mezníků v historii lékařské vědy. Teprve po jejím zavedení se lékaři mohli soustředit na svůj výkon a pacienti nemuseli při každém chirurgickém zákroku podstupovat nelidská muka. Dnes využívá lidstvo tohoto dobrodiní již více než jeden a půl století.

Velmi dlouhé dětství mají lidská mláďata. Nesrovnatelně delší než šimpanzi, gorily či jiní členové živočišné říše.

Rujana, křídový ostrov - Oslnivě bílé křídové útesy lákají na německou Rujanu každoročně tisíce turistů. Křída však není jen krajinotvorným prvkem, ale také žádanou surovinou pro nejrůznější použití. Připisují se jí i léčivé účinky.

Zvířata a orientace - Zatímco pro člověka je orientace v neznámém terénu obtížná, v přírodě existuje spousta živočichů, kteří s jistotou putují po tisícikilometrových trasách.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů