Optická vlákna padesáttisíckrát tenčí než lidský vlas. To je cíl vědců z kalifornské univerzity. Použijí k tomu pavouky druhu Stegodyphus pacificus, kteří žijí na Blízkém východě a v jižní Asii a dokážou snovat nejtenčí pavučinu na světě. Zhruba centimetrové kousky pavučiny vědci slepí a pak je máčejí ve speciálním chemickém roztoku, který je pokryje jako vosk. Vlákna nechávají schnout při teplotě 420 stupňů Celsia. Vzniká hustá, nejjemnější síť optických vláken na světě, kterou signály putují téměř rychlostí světla a která by měla být využita v počítačích budoucnosti. Podle odhadů je to záležitost několika let. Průměr nejtenčí pavučiny na světě je deset nanometrů. Jeden nanometr představuje jednu miliontinu milimetru.
Spánek pomáhá řešit obtížné problémy. Potvrzují to výzkumy německých vědců. Ti zadali obtížné matematické úkoly dvěma skupinám lidí. Členové jedné skupiny si mohli dopřát osmihodinový spánek. Členové druhé skupiny jen spánek přerušovaný nebo kratší. Výsledky byly jasné. Ve skupině, jejíž členové měli možnost dobře se vyspat, vyřešil úkol dvojnásobný počet lidí než ve druhé skupině a navíc úkoly řešili rychleji.
Kukuřice - Evropa poznala kukuřici až po výpravách Kryštofa Kolumba ke břehům Ameriky. Od té doby se pěstování této původně divoké plodiny rozšířilo na šest kontinentů v tisících odrůdách a varietách.
Haithabu město Vikingů - V raném středověku patřili Vikingové k nejvýznamnějším vojenským a politickým silám v Evropě. Pro středověké kronikáře představovali "metlu lidstva". Pěvci severských ság v nich viděli hrdiny podobné bohům.
Balistika - Pochopit, jak vystřelený předmět letí a padá k zemi, je v zájmu sportovců, fyziků a vojáků. Trvalo staletí, než byla dráha střely prozkoumána.
Antarktida - Ledová země na dalekém jihu.
Abstraktní umění - Počátek dvacátého století byl z uměleckého hlediska obdobím plným přelomů a převratů. Některé nově vzniklé směry zapadly, jiné přetrvaly, a dokonce podnítily vznik směrů dalších. Roku 1910 svět spatřil abstraktní umění.
Parní lázeň, její historie sahá daleko do minulosti. Parní lázně používali už Aztékové, Mayové, severoameričtí Indiáni, staří Řekové i Římané. V každé oblasti sloužily k trochu jinému účelu a měly jiný název. Plnily funkci tělesné či duševní očisty, relaxace a společenského vyžití.
Co prozradí zuby - Náš vzhled je ovlivněn tím, co jíme. Málokdo však tuší, že složení našeho jídelníčku se v našich tělech ukládá jako v databance. I z pozůstatků dávno mrtvých lidí je možné vyčíst složení jejich stravy.
Jak zastavit poušť - Mauretánie je jednou z nejchudších zemí světa. Globální oteplování a neustálý postup pouště tu vytvářejí téměř nelidské podmínky.
Sluneční skvrny - Čínští astronomové o nich věděli již okolo roku 800 př. n. l. Aristoteles si myslel, že jejich existence je fyzikálně nemožná, a Galileo byl kvůli nim obviněn z kacířství. Dnešní věda umí popsat cykly, ve kterých se sluneční skvrny vyskytují, ale příčina jejich vzniku je záhadou dodnes.
Galapágy, ostrovy, kde se zastavil čas.
Pravdivost vizuálního smyslového vnímání - Náš obraz světa je většinou velmi neúplný. Z toho plynou možnosti omylů a překroucení faktů. Lidé obvykle vnímají pouze několik detailů, které jejich mozek považuje za důležité.
Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.