Oko

18 - Osmnácté číslo

Mák na pečivu

Makové pečivo

Zrnka máku na housce nebo rohlíku obsahují opium. A samozřejmě ho obsahuje i maková náplň v buchtách, na koláčích či v jiném pečivu. Ne sice v takovém množství, aby mák působil jako droga, ale dost na to, aby se daly zbytky morfinu a kodeinu zjistit v moči i po osmačtyřiceti hodinách. Názorným příkladem je případ policisty v St. Louis, který neprošel protidrogovým testem, protože den před tím snědl čtyři koláče plněné mákem. Byl suspendován, ale po čtyřech měsících snažení prosadil, aby byl proveden kontrolní test s někým, kdo sní stejné množství pečiva s mákem. Test prokázal rovněž obsah morfinu a kodeinu a policista byl rehabilitován. V současné době v amerických věznicích nesmějí ani vězni, ani strážci konzumovat makové pečivo, aby prováděné kontrolní zkoušky byly průkazné.

Krysí olympiáda

Krysa Vycvičit krysího šampiona patří k povinnostem studentů psychologie na univerzitě Wesleyan v Lincolnu v americkém státě Nebraska. Každý student cvičí bílou krysu, která se pak účastní univerzitní olympiády. Po protestech amerického olympijského výboru byl závod oficiálně přejmenován ne Extrémní krysí soutěž. Krysy podávají vynikající sportovní výkony. Skáčou do dálky i přes překážky, balancují při chůzi na laně, šplhají a zvedají břemena. Podle profesorů práce se zvířaty a jejich výchova jsou cenným přínosem pro budoucí psychology a psychiatry. Učí se vymýšlet způsoby, jak přimět živé bytosti, aby splnily jejich nároky, a zároveň hlouběji poznávají sami sebe.

Zvuky moře - Velké námořní lodě, těžba ropy či seizmologické výzkumy v moři vyprodukují mnoho decibelů hluku. Velryby z toho mohou ohluchnout. Jiní živočichové nemusejí být postiženi hluchotou, ale začnou migrovat nebo jim ubude potrava.

Albíni, bílá zvířata - Albinismus je vrozený nedostatek kožního barviva melaninu. Vyskytuje se dědičně u lidí i živočichů.

Kubismus - Nový pohled, nová technika, nové malířství. I těmito slovy by se dal charakterizovat jeden z malířských směrů minulého století. Při vyslovení slova kubismus si většina lidí vybaví jméno Pablo Picasso.

Nejbohatší lidé světa jsou dnes v médiích prezentováni v podobném stylu jako fimové či hudební hvězdy.

Moskevské podzemí je protkáno spletitou sítí chodeb z různých dob historie města. Zejména za sovětské éry se Moskva rozrostla do neuvěřitelné hloubky. Bylo zde vybudováno množství objektů od chodeb a paralelních linek metra až po protiatomové kryty.

Koga, loď, která změnila severní Evropu.

Zelí je součástí evropské kuchyně již od raného středověku. V dnešní době přichází konzumace hlávkového i kysaného zelí opět do módy.

Země, planeta mnoha tváří - Modrá planeta není vůbec modrá. Nejintenzivnější barvy Země zelená, červená, modrá a okrová jsou nejlépe vidět z výšky. Jedině z ptačí perspektivy dostávají opravdový rozměr a texturu. Barva moře se mění s přílivem a odlivem. Barva vegetace s ročním obdobím, barva minerálů se světlem. Nejnedotčenější a nejnebezpečnější místa na Zemi jsou zároveň ta nejkrutější.

Lidé chovali kočky už v době kamenné - Nejnovější archeologické nálezy potvrzují soužití lidí a koček v době před deseti tisíci lety.

Těžba ropy na Aljašce - Před sto lety zažívala Aljaška zlatou horečku. Bylo to poté, co se vyčerpaly zlaté žíly v Kalifornii. V současnosti prožívá ropnou horečku. Podzemí jejích chráněných oblastí ukrývá množství ropy. Bude se těžit?

Královna Alžběta I. Anglická, nazývaná panenská královna. Porazila španělskou flotilu - Armadu. Několik let jí hrozila smrt, nebyla údajně dcerou svého otce, přesto nastoupila na trůn a vládla Anglii téměř půl století. Alžbětinská doba se stala historickým pojmem.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů