Oko

27 - Číslo dvacet sedm

Bobři pomáhají hospodařit s vodou

Bobr S bobry, kteří byli kdysi ceněni pro svou kožešinu, má dnes americká vláda poněkud odlišné plány. Hodlá využít stavitelských schopností těchto zvířat v oblasti hospodaření s vodou. Podle závěrů Výboru pro pozemky státu Washington, pomůže navrácení bobrů do přírody lepšímu hospodaření s vodou a vyjde nesrovnatelně levněji než výstavba malých přehrad k témuž účelu. Bobří hráze mají oproti lidským dílům výhodu v tom, že se z nich voda nemusí vypouštět, ale přirozeným způsobem postupně odtéká. První bobři již byli zkušebně vysazeni v oblasti Bridge Creek ve východním Oregonu a výsledky plní očekávání. Voda se v místech, kde žijí bobři, ztrácí pomaleji.

Pop-art - Ve druhé polovině dvacátého století se malířské umění po dlouhém období abstrakce a hry s fantazií vrátilo k realismu. V New Yorku se tehdy zrodilo hnutí, jehož nejznámějším představitelem se stal Andy Warhol. Vznikl pop-art.

Japonská expedice do Antarktidy - V roce 1910 se japonský důstojník Nobu Shirase vydal na objevnou cestu do Antarktidy. Když se jeho expedice vydávala na cestu, měli je všichni za blázny, vraceli se jako hrdinové. Historie na ně však stejně zapoměla.

Kapary jsou velmi oblíbenou součástí středomořské kuchyně. Jde o nerozvinutá poupata kapary trnité v octovém či slaném nálevu nebo soli. Užívají se k drůbeži a zejména k rybám, do rajských a vinných omáček, nejrůznějších salátů a také některé pizzy.

Stavba lodi Carnival Conquest - V loděnicích Fincatieri v italském Monfalcone se zrodila jedna z největších a neluxusnějších zábavních a výletních lodí na světě. Loď Carnival Conquest.

Plastové zátky nahrazují korek - Plastové zátky začínají pronikat i do oblasti kvalitních vín, ve které až doposud kraloval korek.

Využití MRI v marketingu - Co vzbuzuje touhu nakupovat? Co lidem zrychluje tep? Jaké zboží je okouzluje? Jak to poznat? Tradiční metody výzkumu jsou nepřesné. Marketingoví odborníci dnes používají mozkové skeny.

Sběratelství nebo rabování v epoše osvícenství? - Osvícenští nadšenci neznali mezí. Ctili rozum a snažili se ho rozvíjet. Vytvářeli velká encyklopedická díla, cestovatelé objevovali neznámé krajiny a archeologové, sběratelé i obyčejní dobrodruzi plnili sály muzeí stovkami tisíc nejrůznějších artefaktů. V některých případech to byly jen kuriozity, jindy díla, která patří k nejvzácnějším kulturním památkám.

Motýlí křídla - Pestrobarevní motýli patří k obrazu plného léta stejně neodmyslitelně jako vysoké modré nebe a sytě zelené louky. Tajemství jejich křehké krásy je ukryto v jemných šupinách na povrchu křídel.

Lékořice byla již ve starověku oblíbeným léčivým prostředkem. V dnešní době je známa především v podobě cukrářských pochoutek, současně však znovu roste zájem o její využití v medicíně.

Zajíci nejsou hlodavci ačkoli mezi ně byli, díky své nápadné podobě s křečky či veverkami, dlouho řazeni.

Francouzské Antily jsou ostrovy v Karibiku, které spadají pod správu Francie.

Alzheimerova choroba a čich podle výsledků nejnovějších výzkumů lze tuto nemoc indikovat pomocí čichových testů již v jejích počátcích.

V Namibii byl objeven vydatný vodní zdroj, který může vydržet staletí - Objev tohoto rozsáhlého vodního rezervoáru se může stát impulsem pro další rozvoj.

Ostrov Sentosa poblíž Singapuru je určen k zábavě a rekreaci. Má každému co nabídnout, ať jej navštíví početné rodiny, milenci, milovníci přírody anebo příznivci městské zábavy.

Angry Birds chtějí dobýt Hollywood v nově připravovaném filmovém hitu, na kterém firma Rovio, která stojí za úspěchem hry Angry Birds, spolupracuje s předními hollywoodskými umělci.

Tajemství mozku zázračného počtáře díky kterému zvládne i velice složité výpočty. Rudiger Gamm je zázračný počtář z Německa, který dokáže řešit příklady na šedesát desetinných míst bez pomoci tužky a papíru.

Hvězdný superobr s hnědými trpaslíky - Hvězdy nazývané hnědí trpaslíci se na obloze vyhledávají s obtížemi, ale japonský student Jumiko Oasa z Tokijské univerzity se na ně zaměřil.

Barevné kontaktní čočky přináší šanci lidem, kteří trpí barvoslepostí.

Oko vidí po operaci lépe, než zdravé. Nově vyvinutý laserový přístroj umí během operace nejen napravit oční vadu, ale dovede také vyrovnat nepravidelnosti rohovky.

Diabetes mellitus 2. typu je také často označován jako stařecká cukrovka.

Vrhcáby, Backgammon se hrály již ve starověkých městech Mezopotámie a Persie.

Italský ostrov Poveglia leží mezi Benátkami a ostrovem Lido.

Kustovnice čínská
Kustovnice čínská

Jak jíst kustovnici čínskou - Existuje mnoho způsobů, jak kustovnici konzumovat. Je možno ji jíst jen jako hrst sušeného ovoce nebo z ní pít šťávu.

Pasivní nízkoenergetické domy se v České republice začaly stavět před devíti lety. A i přes počáteční nedůvěru začal zájem o jejich stavbu stoupat.

Dešťová voda snižuje spotřebu, u běžného rodinného domu dokáže pokrýt přibližně polovinu celkové spotřeby vody v domácnosti.

Octomilka využívá geny, které hojí rány - Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu objevili u octomilek osm genů, díky kterým se jim pravděpodobně hojí povrchové rány.

Uhodí blesk dvakrát do stejného místa? Kupříkladu newyorský mrakodrap Empire State Building zasáhne blesk přibližně stokrát ročně.

Kapající asfalt vložil profesor Parnell do skleněného trychtýře a tím zahájil experiment, který probíhá již 85 let.

Sopka Vesuv je pod dohledem vědců kteří zde nepřetržitě sledují aktivitu sopky. Z nejrůznějších příznaků se snaží odhalit, zda Vesuv nechystá další erupci.

Myxomatóza a její příznaky - Mikroorganismus Leporipoxvirus se po mechanickém poškození kůže dostává do krevního oběhu.

Čokoládová zubní pasta byla přednedávnem představena na trhu.

Vodopády Iguacu, které nalezneme na argentinsko-brazilské hranici, jsou tvořeny 275 kaskádami v celkové šíři 2,7 km.

Proč se pavouk nepřilepí k pavučině, která představuje dokonalou past na hmyzí oběti a dokáže polapit i úlovky mnohonásobně větších rozměrů, než pavouk, který ji vytvořil.

Genderová rovnost na semaforech kde se vedle proslulého panáčka Ampelmanna začne zřejmě objevovat i jeho ženská verze. Panenka nechce Ampelmanna nahradit, ale pouze doplnit.

Tající Antarktida - Jak odhalila družice Evropské kosmické agentury Cryosat, která disponuje radarem na měření stavu ledovce, antarktický led taje.

Monako je malý stát velkých peněz na pobřeží Středozemního moře, která představuje vyhlášenou milionářskou destinaci. Monako je po Vatikánu dtuhým nejmenším samostatným státem světa.

Hlučnost vysavačů

Vysavač
Vysavač vyráběný mezi lety 1921-1928.

Pokud máte doma malé děti, které chodí brzy spát, psa, který se bojí luxování, nebo za zdí na hlučnost citlivé sousedy, vybírejte si svůj přístroz mezi vysavači s nízkou hladinou hluku, uváděnou v decibelech. Mezi vysavači bývá mnohdy značný rozdíl. Nejtišší modely mají hladinu hlučnosti kolem 70 dB, ty hlučné vydávají asi 80 dB a to je velký rozdíl. Zatímco 60 dB odpovídá tichému rozhovoru, 70 dB puštěné televizi, 80 dB už zní jako velmi hlasitá hudba nebo hluk frekventované dálnice ze vzdálenosti deseti metrů.

Vysavač s vodním filtrem - Koncem devadesátých let u nás zdomácněly vysavače, které používají k filtraci prachu vodu.

Telangana je 29. stát Indie - Tisíce Indů na začátku června 2014 oslavilo vznik nového státu.

Krung Thep - Město andělů - Je pravdou, že hlavní město Thajska, které známe pod názvem Bangkok, nazýváme nesprávně?

Sníh pohlcuje hluk, v dutinách mezi vločkami tvořícími sněhovou pokrývku zůstávají zvukové vlny částečně uvězněny. Kinetická energie zvukových vln vyvolává v dutých prostorách tření a zvuk se mění v teplo.

Národní park Pirin Bulharsko se za půl století od svého vzniku stal jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Balkánu. Turisty sem lákají mohutné horské štíty obklopující průzračná ledovcová jezírka, pásy zelených jehličnatých lesů a flóra, kterou na jiném místě světa nenajdete.

Zirkon z doby vzniku planety, vědci potvrdili, že maličký krystal představuje dosud nejstarší známou částici zemské kůry.

Ožívající sláva řeckých bohů kteří tvoří nedílnou součást evropské kultury.

Hot dog neboli horký pes je americké jídlo německého původu. Originální nápad rychlého občerstvení v podobě uzeniny v rozříznuté housce přinesl Americe pravděpodobně až německý přistěhovalec Charles Feltman.

Jak se liší kobylka a saranče, oba patří do řádu rovnokřídlého hmyzu a navzájem se podobají.

Kokosový olej proti zubnímu kazu po reakci s enzymy napodobujícími procesy probíhající v dutině ústní zastavuje růst streptokoků.

Tichým oceánem pluje ostrov z pemzy, objekt hodný románů Julese Verna objevili příslušníci námořnictva Nového Zélandu.

Poušť Atacama prošla v minulosti vlhkým obdobím, zatímco dnes je jedním z nejsušších míst světa.

Jaký olej je nejlepší na smažení? Odborníci jednoznačně preferují olej olivový, který obsahuje značné množství antioxidantů.

Sonda Cassini zkoumá planetu Saturn. Mimo jiné též pravidelně zkoumá některé Saturnovy měsíce, ke kterým se přiblíží. Podle původních plánů NASA měla být mise sondy Cassini ukončena již před dvěma lety.

Kosatky napadají vorvaně a poráží je v "bitvě" o vládce oceánů.

Ostrov Hašima leží 15 km jihozápadně od Nagasaki. Už v 19. století zde bylo objeveno uhlí.

Vlnící se most Hunderson Waves je vpravdě neobvyklá stavba, která zdobí pětimilionový Singapur.

Léčba geny spočívá buď v zařazení zdravého genu do genomu buněk, ve vyladění zmutovaného genu nebo v jeho zablokování.

Libozvučná rumunština - v rámci východoevropských jazyků je rumunština podobným unikátem, jako maďarština.

Příkon a sací výkon vysavače - Lidé mají tendenci posuzovat kvalitu sání podle příkonu vysavače. Ve skutečnosti je tato hodnota spíše orientační, protože udává, kolik energie "sežere" motor.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů