Oko

22 - Číslo dvacet dva

Adopce u šimpanzů

Mládě šimpanz Adopce není u šimpanzů nijak výjimečným jevem. Konkrétním případem z poslední doby jsou Fredy a Victor z Národního parku Tai v Pobřeží slonoviny. Šimpanz Victor ztratil ve dvou a půl letech matku. Od té doby se o něj už celých sedmnáct měsíců stará šimpanz Fredy, který malého šimpanzího sirotka nosí místo matky na zádech, opatřuje mu potravu a pečuje o něj. Podle přírodovědců je to už osmnáctý podobný případ, který v Národním parku Tai sledují. Pokud se malého sirotka nikdo z tlupy neujme, je odsouzen k smrti. Starat se o něj přitom není jednoduché, šimpanzi ujdou denně nejméně osm kilometrů a pro adoptivního otce je to velká zátěž. Důvodem je zřejmě snaha zachovat početnou tlupu, která je v pralese podmínkou přežití.

Národní symboly

Kiwi symbol K řadě států se nerozlučně pojí určité zvíře, i když nemusí být v oficiálním znaku. K Austrálii patří klokan, k Novému Zélandu nelétavý pták kiwi, který je tam endemitem. Mohutný medvěd vždy patřil k Rusku. Karikatury na Rusko v podobě medvěda se objevovaly už v napoleonské době. Symbolem USA je orel bělohlavý a Thajsko reprezentuje bílý slon. Zdobí i vlajku thajského královského námořnictva a Řád bílého slona je i nejvyšším státním vyznamenáním.

Umělé hmoty - Z historie umělých hmot, od nylonek po válečnou loď.

Sonda Galileo - Když Galileo Galilei zaměřil jedné bezmračné noci roku 1610 svůj teleskop na Jupitera, objevil čtyři měsíce, pouhým okem neviditelné. Tyto měsíce dostaly název Io, Europa, Ganymedes a Kallisto. V roce 1989 se vydala na průzkum těchto měsíců sonda Galileo.

Karnevaly - Největšímu křesťanskému svátku, Velikonocím, předchází čtyřicetidenní půst. Ale ještě před tím je třeba se pobavit a potěšit. Až do Popeleční středy je doba radovánek a karnevalů. Největší karneval v Evropě je ten benátský. Je proslavený nádhernými historickými maskami a zvláštní zimní atmosférou. V Jižní Americe kraluje karnevalu v Rio de Janeiru horké léto a rytmus samby.

Švestky zlepšují trávení, působí blahodárně na kosti, mozek i cévy. Čerstvé, sušené či nakládané švestky by měly být pravidelnou součástí jídelníčku.

Zelené sochy zdobily už antické řecké a římské zahrady. Své místo mají i dnes. Jejich tvůrci místo kamene, kladiva a dláta používají dřeviny a nůžky. Tvarovaným řezem keřů nebo stromů se rodí živé ploty, altány, ale také sochy všech tvarů - zvířata, bájné bytosti i lidské postavy. Než taková socha z živých rostlin získá správný tvar, trvá někdy celé desetiletí. Toto umění má název topiari. Nejlépe ho ovládli otroci řeckého původu, kteří se v antice starali o zahrady římských paláců. Až později se tento název začal používat výlučně pro figurální řez a vytváření zelených soch.

Inteligence a úspěch - Je vysoké IQ důležité pro úspěch v životě? Co je to úspěšná inteligence? A jak souvisí s inteligencí gen IGRF2?

Vesmír ve tvaru trychtýře, tento model může vysvětlit mnoho dosud nevyjasněných skutečností.

Robot zkoumá podmořský svět - Mořské hlubiny jsou dosud nejméně probádanou oblastí naší planety. Nové mechanismy dnes dovolují potápět se do stále větších hloubek a osvětlovat nová tajemství světa věčných temnot. Technicky nejdokonalejším nástrojem k jeho poznávání je americký podmořský robot bez posádky, ovládaný na dálku.

Hlína k jídlu - Dejte si chléb s hlínou, můžete si tak doplnit důležité minerální látky, které tělu chybí.

Jak lidský mozek vnímá hudbu - I ti z nás, kteří nemají hudební sluch, se do své oblíbené hudby zaposlouchají s potěšením. Umožňuje jim to funkce nejsložitějšího orgánu lidského těla - mozku.

Kuchyně v průběhu dějin - Řekni mi, co jíš, a já ti povím, jaký jsi. Tuto slavnou větu zná snad každý a většinou si myslí, že se jedná o pradávnou lidovou moudrost, přísloví. Ve skutečnosti se tato myšlenka poprvé objevila v roce 1825 v díle Brillata-Savarina Filozofie chuti. O jídle se totiž až do osmnáctého století nijak zvlášť neuvažovalo.

Nejvyšší socha Buddhy stojí v indické Bódhgaji. Na výstavbu přispěli buddhisté z celého světa a plány vypracoval společný tým indických a britských architektů.

Olivovník je považován za typicky středomořský strom. Charakteristické stříbřité háje se rozkládají na velkých plochách od Sýrie po Španělsko.

Sealand je plošina o rozloze 5600 metrů čtverečních, která byla postavena v průběhu druhé světové války britskými vojáky. Plošinu 2. září 1967 obsadil bývalý důstojník britské armády Paddy Roy Bates, který zde vyhlásil Knížectví Sealand.

Osadníci z Katanu nastavili laťku moderním deskovým hrám.

Jedináčkové jsou šťastnější, vědci přišli na to, že být jedináček znamená pro člověka větší celkovou spokojenost i šťastnější život.

Recepty z křepelky a z křepelčích vajec, jejichž největší předností je nižší obsah škodlivého cholesterolu.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů