Oko

Karnevaly

Největšímu křesťanskému svátku, Velikonocím, předchází čtyřicetidenní půst. Ale ještě před tím je třeba se pobavit a potěšit. Až do Popeleční středy je čas pro radovánky a karnevaly. Zatímco evropským karnevalům kraluje ten benátský, v Jižní Americe získal celosvětovou proslulost karneval v Rio de Janeiru.

Karneval Rio
Karneval v Rio de Janeiru

Historie karnevalů sahá do dob dávno před křesťanstvím. Hromadné taneční veselí bylo vždy spojováno s nejrůznějšími rituály. Například se slavnostmi pohřbívání zimy a vítání jara. Ve starém Řecku a Římě byly přímými předchůdci karnevalů bakchanálie k poctě římského boha vína a úrody Bakcha, v Řecku Dionýsa.

Benátský karneval

Karneval Benátky
Karneval v Benátkách je proslavený nádhernými historickými maskami.

Název karneval se ustálil koncem jedenáctého století v italských Benátkách. Tam se v té době každoročně konaly zábavy zvané carmen levare, což znamená zpívat, veselit se před následujícím postním obdobím. Těchto slavností se však účastnily pouze horní společenské vrstvy.

Až koncem patnáctého století získávají italské karnevaly a především ten benátský novou tvář. Jeho hlavní součástí se staly masky. Původně šlo o takzvanou punčochovou slavnost, na níž se příslušníci střední třídy předváděli v pestrém reji v různobarevných punčochových kalhotách. Pak se přidaly opravdové masky. Zaručovaly anonymitu a tím také neomezený flirt a sexuální dobrodružství. Nikdo nikoho nepoznal a vše bylo dovoleno. Na několik dní zmizely sociální rozdíly a Benátčané se věnovali nevázané zábavě.

Podle některých výkladů má slovo maska původ v langobardském termínu (Langobardi dobyli severní Itálii v roce 572 a založili zde království Lombardie) a označuje duši zemřelého. Podle jiné verze se název maska odvozuje od arabského mascara, což znamená šprýmař nebo šašek.

Období velkého rozkvětu zažíval benátský karneval v osmnáctém století, kdy se na něj do města sjížděly tisícové davy návštěvníků z celé Evropy podobně jako dnes. Koncem osmnáctého století v době úpadku Benátské republiky však zasáhl Vatikán. Zvláštním výnosem proti pokleslým mravům karnevaly zrušil. Na jejich obnovenou moderní premiéru si musely Benátky počkat až do konce osmdesátých let minulého století.

Masky benátského karnevalu

Benátský karneval je v Evropě nejslavnější. Karnevaly v Římě, ve Viareggio nedaleko Florencie, ve francouzské Nice či v různých německých městech se s ním nemohou srovnávat. V Benátkách nejde jen o veselí. Benátské masky mají historickou tradici. Jsou krásné, romantické a většina z nich něco vyjadřuje. Vracejí se do dob slávy Benátek a mnohé z nich jsou velmi cenné. Mezi ty klasické patří porcelánové masky a škrabošky a zlacené masky. Dále bautta skládající se z černé peleríny s kapucí, bílé nebo černé masky na obličej a třírohého klobouku. Převleky znázorňující benátská dóžata jsou často originály nedozírné ceny. Nejstarší kostýmy a masky, které jsou rodinným majetkem a mnohdy pocházejí ze sedmnáctého či osmnáctého století, často provází osobní strážce, který má zabránit jejich poničení veselým davem. Jejich hodnota dosahuje řádově desítek až stovek tisíc korun.

Různá témata

Doba konání benátského karnevalu závisí na Velikonocích, které jsou pohyblivým svátkem a slaví se vždy první neděli po jarním úplňku. Popeleční středa zahajuje čtyřicet dní předvelikonočního půstu a do té doby musí karnevalové veselí skončit.

Úvodní ceremoniál benátského karnevalu se vždy odehrává v srdci Benátek na náměstí svatého Marka. Z obrovské papírové holubice vzlétnou do vzduchu tisíce barevných papírků a konfet. Na rozdíl od brazilského karnevalu ten benátský nemá pevný program. Pouze je předem vyhlášeno téma, aby se návštěvníci mohli přizpůsobit a převleky ladili pokud možno ve stejném tónu. Klasické masky však zůstávají na každém karnevalu. V roce 2004 byl tématem karnevalu slavný benátský rodák Marco Polo, který se v roce 1254 v Benátkách narodil.

Pokud turisté masky nemají, mohou si je dát v Benátkách namalovat přímo na obličej. Za pět až deset euro šikovní pouliční umělci masku na kůži vytvoří za několik minut.

Během karnevalu se v Benátkách konají nejrůznější lukrativní večírky a maškarní plesy. Vstupné se pohybuje kolem dvou set eur a rok dopředu jsou vstupenky vždy beznadějně vyprodané. Turisté zoufat nemusejí. Na náměstí svatého Marka se tancuje až do pozdní noci.

Karneval v Riu

Tím, čím je benátský karneval pro Evropu, je brazilský karneval v Rio de Janeiro pro Ameriku. S tím benátským má společné jen jedno, veselí a zábavu. Na rozdíl od zimních Benátek je v Riu v době konání karnevalu horké léto. Karneval zde nemá tak dlouhou tradici a svým aranžmá připomíná spíše holandské květinové slavnosti nebo některé německé karnevaly se spoustou alegorických vozů.

Tak jako k Benátkám patří historické masky, k Riu patří rytmus samby. Na každém brazilském festivalu se předvádí na takzvaném Sambodromu celkom čtrnáct škol samby. Sedm v neděli a sedm v pondělí.

Školy samby jsou zájmová společenství lidí, kteří milují tanec a žijí ve stejném okrsku nebo oblasti. Tyto školy se zrodily v Riu koncem třicátých let dvacátého století. Postupně z původně neorganizovaných tanečních rejů v ulicích města v době karnevalu vznikly taneční přehlídky těchto škol. Jejich členové postupovali ulicemi vždy společně v rytmu samby ve stejných kostýmech a předváděli naučené kreace.

Každá škola měla a má dodnes hlavní téma, které na karnevalu ztvární. Bývaly to historické události nebo legendy brazilských Indiánů. Hudba musela odpovídat tématu a alegorické vozy dotvářely atmosféru kulisou, papírovými sochami nebo kresbami. Dnes jsou přímo na vozech postavy znázorňující dané téma.

Celoroční přípravy na karneval v Riu

Školy samby se připravují na karneval celý rok. Každá škola má čtyři až pět tisíc členů a na karnevalovou slavnost v Riu vypravuje šest až osm vozů. Celou dráhu musejí vozy a tanečníci jedné školy urazit během šedesáti až osmdesáti minut. Násobeno sedmi, jediný karnevalový den nebo spíše noc trvá devět až deset hodin.

Používají se i zvláštní efekty. Pták s mávajícími křídly, drak, který vypouští z nozder oheň a podobně. Vozy tlačí muži oblečení do bílých nenápadných šatů.

Některá témata dokáží vyvolat bouři reakcí ze strany katolické církve, která má dosud v Jižní Americe značný vliv, když byl tématem karnevalu v roce 2003 sex ve všech podobách, zasáhla stejně, jako kdysi v Benátkách. Adam a Eva museli být na poslední chvíli alespoň trochu přioděni, také prezervativy, které měly být jednou školou propagovány, protože AIDS zasahuje v poslední době i tuto roztančenou zemi, podle brazilských katolíků svádějí k promiskuitě.

Do stínu těchto útoků na sex a volání po jeho zákazu se dostalo další velmi zajímavé téma. Umělecká škola samby Sao Clemente vyslala letos do ulic poprvé v historii tanečnice s vyšší váhou. Zahájila tak prý boj proti diktátu vyhublých těl, které jsou pro Brazílii a Brazilky zcela netypické. Správná Brazilka je podle nich opravdu macatá.


Další články

Vinná réva
Florencie, italsky Firenze, byla v renesanční době městem umění.

Historie karnevalů sahá do dob dávno před křesťanstvím. Hromadné taneční veselí bylo vždy spojováno s různými rituály.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů