Oko

2 - Druhé číslo

Citlivé tulení vousy

Tuleň Tuleni mohou při lovu zcela důvěřovat svým vousům. Až dosud byl způsob, jak tito ploutvonožci dokážou najít svou kořist v noci nebo v kalné vodě obestřen tajemstvím. Vědci zjistili, že tuleni mají velmi citlivé vousy, které jim umožňují lovit, aniž by používali zrak či sluch. Vousy směřují dopředu a tuleni kývají hlavou zleva doprava. Tak dokážou přesně lokalizovat kořist na vzdálenost více než 180 metrů a také zjistit indukovanou vlnu díky pohybu potenciální kořisti. Mohou tedy dokonale lovit se zavřenýma očima, ale pokud by jejich pysky byly něčím pokryty, vrátili by se s prázdnou.

Barevné proužky v zubní pastě

Barevné proužky na zubní pastě Fascinují vás pravidelné barevné proužky v některých zubních pastách? Napadlo vás, jak je možné, že se barvy nesmíchají? Odpověď je jednoduchá. Nejde o tři různé druhy zubních past, ale o jedinou pastu, která dostává zbarvení, až když ji vytlačujeme. V horní části tuby jsou tubičky obsahující patřičný barevný gel - červený, nebo v jedné je červený, ve druhé modrý a třetí tubičkou se vytlačuje pasta bílá. Gel je tedy na povrchu bílé zubní pasty a barevné proužky působí velmi efektně, i když účinek by byl naprosto stejný, i kdyby pasta byla jen bílá.


Země bez lidí - Jak by vypadala naše planeta, kdyby ji lidé náhle opustili? Za jak dlouho by zmizela velkoměsta? Zaplnily by se oceány opět rybami? Nebo by život zničily rozpadlé chemické a biologické zbraně?

Vývěsní štíty krčem a hostinců lákaly po staletí pozornost pocestných a zvaly k posezení a dobrému jídlu a pití.

Korejský ženšen - V Koreji je ženšen něčím víc než jen léčivou rostlinou. Je symbolem zdraví.

Teorie strun - Představte si, že pouhý milimetr od vás může být další rozměr. Nevidíte jej ani necítíte a nikdy se tam nebudete moci dostat.

Pásovec devítipásý, vrstevník dinosaurů, jehož jedinou ochranou je krunýř z pohyblivých pásů, procházel od tisíciletí k tisíciletí stejně bezstarostně, jako dnes přechází dálnice. Od jurského období až do našich dnů se pásovci nezměnili a zabydlují se ve stále nových územích.

Encyklopedie Diderot - velké věci někdy přicházejí na svět úskokem. Jinak tomu nebylo ani v případě nejslavnější naučné knihy francouzského osvícenectví, o které se dá říci, že změnila běh dějin v Evropě. Touto knihou je slavná Encyklopedie.

Virová hepatitida C, rostoucí výskyt virové hepatitidy C nazývají odborníci "tichou epidemií". Nejde o katastrofickou vizi. Podle odhadů jsou touto chorobou infikována nejméně tři procenta světové populace, tedy asi 170 milionů lidí. Ve skutečnosti mnohokrát více. Naprostá většina těchto onemocnění totiž probíhá bez vážnějších příznaků a zcela uniká pozornosti.

Mrtvé moře, jezero, kterému se říká moře. Mrtvé moře leží 396 metrů pod hladinou moře na hranici států Izrael a Jordánsko.

Životnost CD DVD a dalších digitálních médií - Dvacáté století přineslo digitální archivaci dat. Na první pohled se může zdát, že problém s volbou záznamového materiálu je tak vyřešen. Skutečnost je jiná.

Vývoj savců poté, co po milionech let ve stínu dinosaurů nastal čas jejich vlády na planetě Zemi.

Niccoló Machiavelli byl politikem, spisovatelem, historikem a filozofem, kterého v jeho době nikdo nechápal, ale později se stal legendou. Tak se zrodil machiavelismus.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů