Oko

Pásovec devítipásý

Pásovec devítipásý - vrstevník dinosaurů, jehož jedinou ochranou je krunýř z pohyblivých pásů. Od jurského období až do našich dnů se pásovec příliš nezměnil.

Pásovec devítipásý Pásovec devítipásý Dasypus novemcinctus nazvaný podle vysoce klenutého krunýře s osmi až devíti pružnými pásy, zahájil tažení do jižní části USA koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století. Vlastně to byl oprávněný návrat, noboť tento malý obrněnec tam asi před dvěma miliony let spatřil světlo světa, načež se odebral do jižní části amerického kontinentu. Pak ho ale klimatické a geologické procesy zcela nezávislé na jeho vůli uvěznily v Jižní Americe a nedovolily mu vrátit se do rodných končin. A tak milý pásovec devítipásý ustrnul ve svém vývoji a čekal, až se oba americké kontinenty opět spojí. Stalo se.

Pásovec devítipásý je nejrozšířenější druh pásovce, který jako jediný z chudozubých žije nejen v Latinské Americe, ale i na jihu USA. Od roku 1880 se hranice jeho rozšíření posunula z Texasu do Oklahomy, Alabamy a Colorada. Pravda je, že nejde vždy o kolonizaci úplně samovolnou, protože velký počet exemplářů sem vysadil člověk, jenž ocenil, jak tomuto tvoru živícím se hmyzem chutnají zhoubní škůdci zemědělských plodin.

Pásovec devítipásý obývá nejrůznější prostředí a vystupuje i vysoko do hor až do výše 3000 metrů nad mořem.

Pásovec devítipásý - základní údaje

Pásovec devítipásý patří do řádu chudozubých Xenartha, čeledi pásovcovitých Dasypodidae. Chudozubí, k nimž patří pouze čtyři čeledi - lenochodovití dvouprstí, lenochodovití tříprstí, mravenečníkovití a pásovcovití, nepřekračují hranice Nového světa. Nikde jinde než v Americe nežují a zřejmě ani nikdy nežili.

Popis jakéhokoli pásovce (je jich dvacet druhů) ani nelze začít jinde než u krunýře, který chrání větší část těla. Tvoří ho různě velké a tvarované destičky, vespod kostěné a navrch kryté rohovinou, které se vyvinuly přeměnou jednotlivých vrstev kůže a jsou uspořádány ve štítech a příčných pruzích. Nejčastěji můžeme rozlišit na pancíři štít hlavový, ramenní a různý počet pásů, v nichž destičky spojuje ohebná kůže. Díky tomu není pásovec ve svém krunýři strnule uvězněn jako želva. Mláďata pásovce se rodí s krunýřem měkkým, který zpevní až po řadě týdnů.

Všechny druhy pásovců mají silné hrabavé nohy s velkými drápy. Přední nohy jsou tří- až pětiprsté, a aby vydržely velký nápor, některé kosti na nich srůstají. Údajně jim neodolá ani betonová podlaha.

K pozoruhodnostem vnitřní stavby těla pásovců patří neobyčejně silná žebra a srostlý první a druhý krční obratel.

Termoregulace těla pásovce

Pásovcův termoregulační systém zůstal od šerého dávnověku beze změn a je blízký plazům. Každý velký výkyv teploty pro něj může být nebezpečný. Není schopen žít ani v horké poušti, v níž by se uvařil, ani v chladném podnebí, kde by mohl zmrznout. Proto v létě vylézá ze své nory většinou pouze v noci. Orientuje se čichem, sluchem a zrakem, i když na rozdíl od lenochodů a mravenečníků, kteří rovněž patří do řádu chudozubých, vidí pouze černobíle.

Pásovec devítipásý potápěč a tunelář

Pásovec devítipásý plave Teplota je hlavní překážkou kolonizačních úspěchů tohoto malého těžkooděnce. Na rozdíl od jiných pásovců neschopných překonávat vodní překážky je pásovec devítipásý výborný plavec a neváhá přeplout i velké vodní plochy, aby získal nová území. Ovládá techniku, kterou ostatních devatenáct druhů pásovců nezná. Polyká vzduch a naplní si jím žaludek i střeva. Vzduch ho pak nadlehčuje a pásovec je díky tomu schopen i s těžkým krunýřem uplavat velké vzdálenosti. Objeví-li nebezpečí, vypustí pásovec devítipásý právě tolik vzduchu, aby se mohl potopit, a nějakou chvíli může dokonce i běhat po dně vodního toku.

Schopnost ovládat dýchání pramení z jeho nadání k hloubení nor. Když vyrývá galerie svého podzemního příbytku, může tento pásovac zadržet dech na celých šest minut. Je to nezbytné, nemá-li se udusit prachem, který rozvíří. Nora má několik galerií, které se všechny sbíhají v pokojíčku vystlaném hlínou a listím. Tam pásovec ve dne tráví čas spánkem. Při budování obydlí dodržují pásovci vždy základní bezpečnostní opatření. Z brlohu vede vždy více východů.

Rozmnožování pásovce devítipásého

Pásovec devítipásý odmítá snášet společnost jedince opačného pohlaví jindy než v období páření. Teprve tehdy se díky feromonům, které vylučuje, vydává objevovat půvaby svého protějšku.

Pásovec devítipásý je proslulý také zvláštním způsobem rozmnožování, tzv. polyembronií. Při ní se zárodek v časném stadiu vývoje rozdělí v matčině těle na několik prstenců - nejčastěji na tři až čtyři, ale někdy až na dvanáct, z nichž vzniknou zcela identická mláďata. Je to jediný takový případ známý u obratlovců. Podobně se rozmnožují jen některé druhy hmyzu. Březost bývá často prodloužená, v krajním případě až osm měsíců. Polyembronie a skutečnost, že podobně jako lidé může pásovec devítipásý onemocnět leprou a tyfem, z něj dělá vyhledávané pokusné zvíře.


Další články

Spánek je stav, který lze charakterizovat minimálním pohybem, sníženým reagováním na vnější podněty, stereotypní polohou těla a přechodným trváním.
Hlína k jídlu - Hlína obsahuje velké množství stopových prvků.
Země bez lidí, jak by vypadala naše planeta, kdyby ji lidé náhle opustili.
Korejský ženšen.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů