Oko

21 - Číslo dvacet jedna

Složitý návrat bizonů

Bizon Bizon, kdysi symbol amerických prérií, byl koncem devatenáctého století již téměř vyhuben. Jen v letech 1868 až 1882 bylo zabito jedenatřicet milionů těchto zvířat. Američtí záchranáři vypracovali několik programů na záchranu tohoto druhu. Například bizoni lesní, větší příbuzní bizonů prérijních, budou vypuštěni na Aljašku. Před tím ale musí dva roky strávit v izolaci, aby se prokázalo, že nemají brucelózu. Jde o chronické bakteriální onemocnění, které se přenáší jak na skot domácí, tak na lidi a jeho původcem jsou bakterie rodu Brucella. Například z tří tisíc bizonů v Yellowstonském národním parku jich už 1600 muselo být kvůli brucelóze zastřeleno.

Hudba rozvíjí logické myšlení

Hudba Hudba, přesněji hra na nějaký hudební nástroj, rozvíjí logické myšlení. Podle amerických vědců se dítě, které umí hrát na klavír, lépe učí matematiku i další vědy než dítě, které se hudbou nezabývá. U mladého pianisty se hudbou rozvíjí časově prostorové vnímání potřebné pro poznávání a nacházení spojitostí. Tento typ vnímání vyžaduje vzájemné propojení a spolupráci určité skupiny neuronů v mozku, je důležitý pro studium matematiky a dalších přírodních věd, ale například i pro hraní šachů. Výzkumy tuto teorii plně potvrzují. Hodiny strávené u klavíru nebo jiného hudebního nástroje tedy nejsou ztracené, i když z dítěte umělec nevyroste.

Poušť Gobi, čínsky Ša-mo. Jedna z největších a nejstarších pouští na světě není pouští v pravém slova smyslu. Má mnoho podob a biotopů. Není příliš probádaná, proto dává prostor různým hypotézám. Podle pověstí je sídlem záhadného červa Olgoje Chorchoje a skrývá rozvaliny neznámých starověkých měst.

Liči zvané čínské jablko. Tropické jahodově červené, růžové nebo oranžové ovoce. Silně aromatické oválné nebo srdčité plody jsou zhruba dva centimetry široké a čtyři centimetry dlouhé. V Číně, odkud pochází, si liči nesmírně cení. Jako potravinu i jako lék.

Kdy vznikly první hvězdy - Podle nejnovějších teorií se první obří hvězdy rozsvítily zhruba dvě stě milionů let po velkém třesku a tmavé období vesmíru tedy zřejmě skončilo mnohem dříve, než se vědci dosud domnívali.

Evoluce oka - Oko vděčí za svou existenci světlu. Z běžného pomocného orgánu živočichů si světlo vytvořilo nástroj sobě rovný. A tak vzniká oko světlem a pro světlo. Takto uvažoval o vzniku lidského zraku před více než sto padesáti lety dvorní rada, amatérský biolog a fyzik Wolfgang Goethe.

Surrealismus - Mezi oběma světovými válkami se stále více umělců bouřilo proti "železnému obojku" rozumové kontroly. Podle nich bránila rozletu obrazotvornosti. Vytáhli do boje a brzy opanovali scénu. Celistvým chápáním bytí, s důrazem na sen a hlubinný průzkum nevědomí, se snažili dospět k absolutní realitě, kterou nazvali surrealitou a sebe surrealisty.

Testovací roboti - Každý den testují automatické přístroje stovky výrobků, které pak putují na pulty obchodů. Boty, pera, zubní kartáčky, prezervativy jsou podrobovány přísným zkouškám kvality.

Esperanto - Umělý jazyk nazvaný esperanto byl vytvořen koncem devatenáctého století. Vychází z nejrozšířenějších evropských jazyků a je určen k tomu, aby umožnil bezbariérovou mezinárodní komunikaci.

Veganství a vegetariánství - Co vede lidi k vegetariánskému nebo dokonce veganskému způsobu života? Etické a filozofické aspekty, úcta ke všemu živému, snaha o exkluzivitu nebo prostá touha žít zdravě. Počet vegetariánů ve světě neustále roste a pokračují i diskuse na téma, zda je to dobrý, nebo nebezpečný směr výživy.

Mimika zvířecího obličeje a ocasu - Zvířata vyjadřují nejrůznější nálady a pocity mimikou, která spočívá ve stazích obličejových svalů, někdy i celého těla a velice často jeho zadní části.

Pitná voda z mořského dna - Nové technologie umožňují využití pramenů pitné vody na mořském dně.

Pravá nebo levá strana? - Nevíte, na kterou stranu se šroubuje žárovka? Nevíte, na kterou stranu otočit klíčem v zámku? Nic si z toho nedělejte, nejste sami.

Měření tuku v těle umí nové hodinky japonských tvůrců. Používají k tomu slabý elektrický výboj.

Přírodní vlivy a délka života stromů - Místa, kde tito stromoví velikáni žijí, dokazují, že o věku stromů rozhodují především přírodní vlivy.

Sedící urny - Nově objevenou skupinu uren v podobě sedícího člověka přednedávnem objevili archeologové v amazonském deštném pralese. Neobvyklý nález učinil místní lovec v povodí řeky Maraca na severu Brazílie.

Indická masáž je součástí ajurvédy, která se může pochlubit tradicí delší než čtyři tisíce let. Indickou masáž musí provádět odborníci, kteří o ajurvédě něco vědí.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů