Oko

Poušť Gobi

Poušť Gobi, čínsky Ša-mo je jedna z největších a nejstarších pouští na světě. Má mnoho podob a biotopů. Skutečnost, že není příliš probádaná, dává prostor různým hypotézám. Podle legend v poušti Gobi žije záhadný mytologický tvor, červ Olgoj Chorchoj a poušť také skrývá rozvaliny neznámých starověkých měst.

Poušť Gobi, karavana velbloudů překonává písečnou dunu
Poušť Gobi, karavana velbloudů překonává písečnou dunu.

O stvoření pouště Gobi existuje mongolská lidová pověst. Jeden z mongolských vůdců, který ovládal černou magii, musel prchnout ze svého města před čínskou armádou. Na útěku vyslovil kouzlo a zem mezi ním a nepřátelskou armádou se proměnila v pusté místo bez vody, v místním dialektu Gobi. Z příběhu sálá napětí, které mezi Čínou a Mongolskem vládne od nepaměti a které se projevilo i v samotné poušti. Od roku 1911 probíhá jejím územím mongolsko-čínská hranice.

Poušť Gobi

Ve skutečnosti je poušť Gobi mnohem starší. V období karbonu asi před 300 miliony let zde bylo moře. Poté se začala zemská kůra zvedat a v centrální Asii vznikla pohoří. V druhohorách byla Gobi úrodnou krajinou, kde žili dinosauři. Koncem křídy se klima trvale změnilo. Ustaly srážky, vyschla řečiště, bujná vegetace ustoupila trávě a keřům.

Poušť Gobi má hned několik nej. S rozlohou přibližně dvou milionů čtverečních kilometrů je jednou z největších pouští světa. Je nejseverněji položená. Rozkládá se na přibližně třiceti procentech Mongolska a na jihu zabírá velkou část Číny. Zároveň je jedním z nejsušších míst, protože zde vědci naměřili maximálně 76 mm srážek ročně. Protože se rozprostírá na pánvi ve výšce okolo tisíc metrů nad mořem, je také jednou z nejchladnějších pouští. V zimě mohou teploty klesnout až na minus 40 °C. V létě naopak přicházejí silná čtyřicetistupňová vedra. S výjimkou pólů má Gobi nejmenší lidnatost na zemi.

Rozmanitost pouště Gobi

Klášter Badain Jaran
Klášter Badain Jaran v čínské části pouště Gobi.

Představa Gobi jako písečné pouště bez jediného kousku zeleně by byla mylná. Jde o území sestávající z množství biotopů, mezi nimiž nechybí hory, lesy nebo stepi využívané Mongoly jako pastviny pro koně a ovce. Jsou zde dokonce i slaná jezera, která svou škálou barev vytvářejí krásné přírodní útvary, a také několik stálých vodních toků. Největším z nich je Kerulen. Písek zabírá z celé rozlohy pouště Gobi jen tři procenta. Zajímavá je náhorní rovina Alašan v čínské části pouště. Kromě zmíněných barevných jezer jsou zde i tzv. "megaduny". Vznikly tak, že mezi pravidelně formovanými zrnky písku zavátými sem ze severu se udržovala voda a v tomto vlhkém prostředí začaly vyrůstat drobné keře. Při písečných bouřích byly přikryty vrstvami písku a celý proces se znovu opakoval. Tímto způsobem se navršily obrovské duny, které jsou díky propleteným výhonkům keřů neobyčejně pevné. Dalším unikátním jevem je zpěv dun vznikající při občasných písečných lavinách.

Rostliny a zvířata pouště Gobi

Vzhledem k rozmanitosti prostředí je v poušti i široká škála zástupců flóra a fauny. Kromě stepních trav zde roste tamaryšek, divoký tymián a různé druhy stromů. Uchovaly se zde vzácné druhy zvířat, například horská ovce argali (Ovis ammon ammon), ohrožený leopard sněžný, rys, kozorožec horský sibiřský (Capra ibex sibiricana) nebo gobijský medvěd. Na rovinách a úzkých pahorkatinách žije gazela džejran (Gazela subgutturosa). Z místa na místo putují stáda divokých asijských oslů (Equus hemionus hemionus) a dvouhrbých velbloudů (Camelus bactrianus ferus). V minulém století byla Gobi domovem posledních kusů volně žijícího koně Převalského pojmenovaného podle ruského cestovatele (Przewalski), který jej zde roku 1879 objevil. Protože se počty ohrožených druhů začaly valem snižovat, bylo na území Gobi vytvořeno několik národních parků a přírodních rezervací. Největší z nich je Velká gobijská rezervace v zaaltajské a džungarské Gobi. Její celková plocha je 53 tisíce kilometrů čtverečních. Do této rezervace se v poslední době začínají znovu vypouštět koně Převalského z chovů několika světových zoologických zahrad (patří mezi ně i pražská zoo).

Dinosauří pohřebiště v poušti

Poušť Gobi je bohatá i na liné zdroje. Na jejím území se nachází ložiska uhlí, ropy a polodrahokamů - tyrkysu, achátu, křišťálu a jaspisu. Ve dvacátých letech minulého století odhalili američtí vědci v Gobi jedno z největších nalezišť fosilií dinosaurů. Po dlouhé odmlce způsobené studenou válkou se roku 1993 západoevropští vědci do Gobi vrátili a nalezli fosilie zvláštního tvora oviraptora patřícího mezi tzv. ornithomimidy, kteří se svým vzhledem podobali neopeřeným pštrosům. Podle výsledků výzkumu žil oviraptor asi před 80 miliony let.

Olgoj Chorchoj

Jiný záhadný tvor podle místních pověstí obývá poušť dodnes. Je jím slavný Olgoj Chorchoj. Má jít o 1 až 1,5 metru dlouhého slepého červa, který se podobá střevu (Olgoj Chorchoj znamená v mongolštině červ-střevo) nebo salámu, pohybuje se trhavými pohyby a je velice nebezpečný, protože zabíjí na dálku několika metrů. Připisují se mu na vrub i lidské oběti. Podle ruského vědce, který se vydal po jeho stopách a údajně jej spatřil, se červ před útokem stočí do klubíčka a šedožlutá barva jeho kůže se změní do modrofialova. Posléze zaútočí. Na základě vyprávění mongolských pastevců se podařilo lokalizovat jeho výskyt - 150 kilometrů jihozápadně od oblasti zvané Chaldzandzach neboli Pustý kraj. Je ho ale možné spatřit prý jen v období největších veder v červnu a červenci, na zbytek roku se zahrabává do písku. Podle popisu by spíše než o červa mohlo jít o zástupce beznohých ještěrek z čeledi kroužkovcovitých (Amphisbaenidae), kterých dosud bylo popsáno asi sto druhů. Schopnost zabíjení na dálku ale zůstává pro vědce záhadou.


Další články

Velbloud, koráb pouště, má všechny vlastnosti, které ho předurčují, aby ovládl nehostinné pouště.
Barvy
Achát je pruhovaná odrůda chalcedonu s příměsí opálu.
Voda je na některých místech naší planety vzácná.
Medvěd grizzly za své jméno vděčí dlouhým chlupům se stříbrnými špičkami, které dodávají jeho srsti stříbřitě šedý nádech.
Korejský ženšen

Představa Gobi jako písečné pouště bez jediného kousku zeleně by byla mylná, poušť má mnoho podob a biotopů, mezi nimiž nechybí hory, lesy nebo stepi využívané Mongoly jako pastviny pro koně a ovce.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů