Oko

23 - Číslo dvacet tři

Vývrtka

Vývrtka

Jen málokdo ví, jak dlouhou již má vývrtka za sebou historii. Historie vývrtky sahá až do sedmnáctého století. Poprvé se vývrtky objevily v roce 1680 ve Velké Británii. Byly inspirovány nástrojem, který se používal k vytahování kulek z lidského těla. Vývrtka, která připomíná tu dnešní ve tvaru písmena T, se objevila až o více než sto let později. Používala se nejen k otevírání lahví s vínem, ale také lahví s pivem, lahviček s léky či lahviček s parfémy.

Zvířata v práci

Kočka v práci Je to jev v Británii velmi rozšířený. Ke knihkupectvím patří tradičně kočka, k hasičům dalmatini. Ale i na jiných pracovištích se objevují stále častěji domácí mazlíčci. Psychologové tvrdí, že je to dobrý tah. Zaměstnanec je klidný, spokojený a ochotný pracovat i přes čas, protože se nestrachuje, co jeho zvíře dělá samo doma. Navíc podle psychologů zvíře na pracovišti snižuje stres a vede prý k lepším mezilidským vztahům.

Eleonora Akvitánská, od jejíž smrti uplynulo již osm století, rozhodně neprožila nudný život. Stala se dvakrát královnou a tři z jejích deseti dětí se staly králi.

Albert Einstein v Jižní Americe - Albert Einstein navštívil ve dvacátých letech Jižní Ameriku. Strávil zde tři měsíce a tento pobyt měl pro něj velký význam.

Vývrtka je šikovnou pomůckou pro otevířání lahví, kterou občas použije většina z nás.

Inflace a starověký Babylon - Mnozí lidé se domnívají, že inflace je problém, který vznikl současně s používáním papírových peněz. Inflace je daleko starší jev, trápila již obyvatele starověkého Babylonu, kteří používali k placení stříbro.

Olivový olej si ve světě získává stále větší oblibu. Kromě Středozemí se pěstuje stále více olivovníků i v Kalifornii, Jihoafrické republice, na Novém Zélandu a v Austrálii.

Populační vývoj - exploze nehrozí - Přelidněný svět, nedostatek základních zdrojů - vody, potravin a nakonec i čistého vzduchu. To byly téměř apokalyptické vize ještě v sedmdesátých letech dvacátého století.

Zlatý poklad z Qatny - Pod sutinami starověkého města Qatna v západní Sýrii nalezli archeologové královský hrob a v něm poklad. Sochy a sbírku zcela ojedinělých šperků vyrobených většinou ze zlata. Předměty byly ukryty v hloubce deseti metrů pod zemí asi tři tisíce tři sta let.

Jedlé kaštany jsou ve střední Evropě jasnou předzvěstí Vánoc. V jižní Evropě jsou jedlé kaštany běžnou a důležitou součástí jídelníčku. Ještě před sto padesáti lety byly v jižních Alpách základní potravinou, která sedlákům v horských vesnicích umožňovala přežít dlouhou zimu. V Itálii mají dokonce své vlastní muzeum.

Největší vynálezci historie - Vynálezci a objevitelé často končívají v zapomnění. Některé z nich lidstvo sice zná, u mnohých vynálezů však dnes už jen málokdo tuší, kdo byl jejich autorem. Nabízíme přehled padesáti největších vynálezců v historii lidstva.

Nové smrtící viry - V posledních desetiletích se často hovoří o nových smrtících epidemiích. Neznámé viry, agresivní bakterie, nákazy přenášené ze zvířat na člověka se stávají postrachem moderní společnosti.

Kvantový počítač z bakterií - V termálních sirných pramenech se to hemží životem. Mezi organismy, které se na tomto místě nacházejí, je i druh bakterie, jejíž bílkoviny mají neuvěřitelné schopnosti. Jsou natolik zvláštní, že možná pomohou při konstrukce prvního kvantového počítače.

Čistší ovzduší šetří londýnské památky - Díky nižšímu znečištění se zpomalila rychlost chátrání londýnských památek.

Miniponorka Aviator poskytuje archeologům neocenitelnou pomoc při podmořském průzkumu a dokáže také pod hladinu dopravit zájemce o podmořský svět.

Jinan dvoulalocny (Ginkgo biloba) pochází pravděpodobně z Číny a na Dálném východě se po staletí pěstuje jako posvátný strom.

Nejmenší státy světa představují skupinu různorodých zemí, které najdeme v různých oblastech.

Vznik chřipkové pandemie - U chřipkové pandemie jde vždy o nový virus a proto je vůči němu celá populace vnímavá.

Hra člověče nezlob se není zcela originálním vynálezem. Indická hra zvaná Pačísí bavila asijské boháče i žebráky už v šestém století.

Krev a plodnost kterou ovlivňuje i to, jakou má žena krevní skupinu.

Recepty na jídla z medu který není pouze tekuté doslazovadlo, ale oproti běžnému cukru lidskému organismu také v mnohém prospívá. Má zvláštní chuť, pro kterou mu někteří lidé dávají přednost před cukrem a jinými sladidly.

Nejstarší kalendář objevili archeoplogové v lokalitě Nabta Playa ležící na území Nubijské pouště.

Solné doly na břehu Kaspického moře v opuštěné poušti.

Strahovský klášter má kořeny v románské době. Založen byl ve 12. století a později ho obsadili mniši svatého Norberta. Pýchou kláštera je proslulá Strahovská knihovna a obrazárna.

Vlčí smečka na Kokořínsku se rozrostla

Vlk

Vlčí smečka, která má své teritorium na Kokořínsku, získala další nové členy. Záběry získané fotopastí, která je umístěna v národní přírodní rezervaci Břehyně - Pecopala, ukazují, že samicím ve smečce se letos na jaře narodila vlčata. Loni na podzim měla smečka minimálně sedm členů, kolik jich má v současné době, není známo. Některá z loňských a předloňských mláďat řady smečky pravděpodobně opustila a hledají si nová teritoria. Výskyt vlků, kteří zde nacházejí dostatek potravy, byl potvrzen roku 2014. Právě regulace stavů přemnožené zvěře (srnců, divočáků, jelenů, daňků) je jedním z přínosů vlka v této oblasti.

Rez muškátová se projevuje hnědými skvrnami, které se objevují především na spodní straně listů muškátu.

Dinosauří vejce - Roku 1978 bylo v blízkosti Bynumu ve státě Montana v USA objeveno první dinosauří vejce, sběratelům fosilií se od té doby podařilo v této oblasti vykopat stovky dinosauřích hnízd a vajec.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů