Oko

28 - Číslo dvacet osm

Šedesát centimetrů dlouhý prehistorický krokodýl

Lebka krokodýla Lebku krokodýla, který žil na naší planetě v době dinosaurů, objevil paleontolog Paul Sereno v Nigeru. Krokodýl měřil v dospělosti přibližně šedesát centimetrů. Měl dlouhou tlamu podobnou zobáku, a proto byl pojmenován Duck Crock (kačeří krokodýl). Mezi předními zuby měl širokou mezeru. V té době (přibližně před 110 miliony let) žilo na planetě Zemi množství krokodýlů nejrůznějších velikostí a tvarů. Tento je výjimečný malou, podivně tvarovanou lebkou. Na rozdíl od současných příbuzných, jejichž nozdry směřují vzhůru, Duck Crock má nozdry jako pes - míří směrem dopředu. Vědci z toho usuzují, že se pohyboval více na souši než ve vodě. Pravděpodobně se živil hmyzem, pulci, žábami a korýši.

Santería, tančící bohové z Kuby - Turisté z celého světa přijíždějí na Kubu učit se salsu a popíjet mojito. Tento karibský ostrov však zdaleka není pouze zemí tabáku a cukrové třtiny ani skanzenem komunismu a starých aut. Kuba žije a s ní i staré tradice, které mají kořeny v hluboké minulosti afrického kontinentu.

Energeticky náročný pohotovostní režim - Kolik elektrické energie spotřebují televizory v pohotovostním režimu?

Žvýkačky - Lidé již od nejstarších dob rádi žvýkají. Nejprve si vyráběli žvýkačky z nejrůznějších materiálů - kaučukového mléka, tuhých pryskyřic, různých druhů trav, listů a vosků. Ty současné s nimi nemají příliš společného, jen požitek ze žvýkání zůstává stále stejný.

Thrust, vozidlo které překročilo rychlost zvuku - Zatímco letadla překonala rychlost zvuku před šedesáti lety, pozemní vozidla musela na pokoření této rychlostní hranice počkat do roku 1997.

Hasičská akademie - Ojedinělé zařízení získalo celosvětovou proslulost. Navštěvují ho hasiči z celé Evropy. Mohou tam získat zkušenosti, které si v praxi neosvojí ani za mnoho let.

Korejské býčí zápasy - Řekne-li se býčí zápasy, obvykle se člověku vybaví korida a toreadoři. Neplatí to vždy. V korejských býčích zápasech bojují pouze býci.

Krém z doby starého Říma - Archeologové objevili krabičku se zbytky starověké kosmetiky.

Obří sklápěčka Liebherr T 282 B je největším strojem svého druhu na světě.

Extrémní sporty mají jedno společné, adrenalinové opojení, kvůli kterému někteří dosahují samé hranice lidských možností.

Červená řepa je bohatá na antioxidanty a další látky, které mají protirakovinné účinky. V civilizacích starověkého světa byly konzumovány pouze její listy, kořen byl využíván výhradně pro léčebné účely. V dnešní době se naopak jí především kořen - syrový, vařený, konzervovaný nebo nakládaný v octovém nálevu.

Ekologická likvidace starých CD za pomoci tropické houby.

Čeští vědci přispěli k rozluštění genomu banánovníku, které poslouží k pochopení vývoje této rostliny a k jejímu šlechtění.

Ve Vysokých Tatrách byl objeven ledovec. Polští geomorfologové objevili v rámci svého výzkumu ledovec ve vysokotratranské Meděné kotlině, která se nalézá mezi Kežmarským, Lomnickým a Pyšným štítem.

Cvičení Qi Gong (Čchi kung) - práce s energií se může stát prostředkem k udržení zdraví a mládí. Na cvičení Qi Gong nepotřebujete nic víc než dvakrát dva metry prostoru.

Singapur - město zákazů - Singapur je na Západě znám jako město mnohých, často neobvyklých, zákazů.

Světélkující králík je zvíře, které jeho tvůrce označuje za "výsledek transgenetického umění". Alba je bílý králík, který ve tmě září zelenou fluorescenční barvou.

Vlaky metra pouze pro ženy - V Japonsku uvedli do praxe další specialitu - vlaky metra určené pouze pro ženy.

Meningitida typu C ve Velké Británii vymýcena díky široké očkovací kampani, která byla zahájena v listopadu roku 1999.

Železobeton ohrožuje všežravá rez. Škody, které dosahují miliardových částek, působí železobetonu a železobetonovým konstrukcím zhoršená kvalita ovzduší a posypová sůl. Svoji daň si však vybírá i nekvalitně odvedená práce a snaha po úsporách na nepravém místě.

Zvířata jako vojenští špioni působí ve službách armád různých států světa.

Detektor zpěvu pro praktické užití, který dokáže identifikovat píseň, vyvinuli norští vědci.

Tajfuny budou častější a silnější vlivem klimatických změn.

Zanzibar je ostrov koření, které mohou turisté poznat zblízka při poznávací cestě plantážemi.

Listy změněné v květy již dnes nejsou pro vědce tajemstvím. Během uplynulých dvaceti let objevili vědci tři skupiny genů, které hrají rozhodující roli při tvorbě květů.

Království miniaturních železnic u Ženevského jezera - Na ploše 12 000 metrů čtverečních se rozkládá miniaturní království železnic, ve kterém se čas zastavil na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Luxusní šperky se vrací. Když si dámy začaly vybírat nápadné kousky, museli se tomuto novému trendu přizpůsobit i návrháři.

Komár

Co přitahuje komáry - Přitahují je tmavé barvy, které absorbují teplo z okolí lépe, než světlé. A protože komáry teplo přitahuje, obtěžují lidi oblečené do tmavého oblečení ve větší míře. Vedle tepla přitahjí komáry také některé látky obsažené v lidském dechu a potu.

Profesor Jánský objevuje krevní skupiny - Krevní skupiny objevil profesor Jánský více méně náhodně poté, co zkoumal vztah mezi shlukováním krve a duševními poruchami u psychicky nemocných.

Piezoelektrický jev je schopnost krystalu produkovat při mechanickém působení elektřinu.

Hra go a její geniální jednoduchost se těší oblibě především ve východní Asii.

Pagoda na jediném sloupu je jednou z kulturních památek vietnamského hlavního města Hanoj. Pagoda stojí na jediném sloupu uprostřed malého lotosového jezírka. V pagodě je svatyně zasvěcená bohyni Quan The Am.

Britský surfař ustanovil nový rekord v surfování na nejvyšší vlně.

Teplá zima bez sněhu není pro komáry příznivá, přemnožení komárů totiž představuje jeden z následků dlouhé, na sníh štědré zimy.

Účinky, kterými podporuje zdraví kustovnice čínská - Kdo by nechtěl být dlouho mladý a plný síly? K nejúčinnějším látkám, které podporují zdraví a působí proti státnutí patří antioxidanty, které nalezneme v plodech kustovnice čínské, nazývaných goji.

Lymfatická masáž pomáhá tělu vylučovat škodlivé látky a aktivuje tvorbu bílých krvinek. Je účinná proti celulitidě, pomáhá zhojit jizvy, likvidovat otoky nohou i rukou a umí detoxikovat tělo.

Když chcete poznat, kolik je člověku let, podívejte se mu na ruce. Věk se právě na lidských rukou podepisuje asi největší měrou.

Obří meloun se zapsal do sbírky světových rekordmanů.

Tramvaj poháněná stlačeným vzduchem jezdila v ulicích mnohých francouzských měst.

Proč jablko po rozkrojení zhnědne - Z poškozených buněčných stěn se uvolní enzym polyfenoloxidáza, který se dostane do kontaktu se vzduchem.

Minestrone, originální italský recept na zeleninovou polévku - Uvařit minestrone není nikterak složité ani pro začínající kuchaře. Proč se tedy její složení v jednotlivých restauracích liší?

Jak uplést velikonoční pomlázku. Upleteme z čerstvě nařezaných vrbových proutků. Ideální jsou proutky z vrby košíkářské.

Jak funguje pasivní dům a jakým způsobem dokáže dosáhnout oproti běžně stavěným rodinným domům nižší spotřebu energií.

Vědci objevili na Srí Lance obří tarantuli Poecilotheria rajaei. Exemplář druhu byl objeven v bývalém lékařském domě areálu vesnické nemocnice v Mankulamu.

Šintoismus je tradiční náboženství Japonska spočívá v uctívání přírody a kami.

Mravenec lesní si staví mraveniště z jehličí a větviček na lesních světlinách nejčastěji ve smrkových lesích.

Kožich ledních medvědů není bílý, ale je průsvitný. Pod kožichem má lední medvěd černou kůži, která však díky hustému kožichu není vidět.

Ostrov Martinik nabízí mnohé půvaby, které vás nepochybně okouzlí stejně, jako okouzlily malíře Paula Gauguina před více než sto lety. Slavný umělec na ostrově prožil mnoho let a ve svých malbách věrohodně zachytil barvy moře, záplavu pestrobarevných květin, horské pláže i exotický půvab zdejších obyvatel.

Vědci varují, že se lidstvo bude muset kvůli nedostatku vody obejít bez masa, pokud se budeme dál držet běžné stravy lidí v západních zemích, pak v roce 2050, kdy bude na Zemi podle předpokladů žít devět miliard lidí, nebude k dispozici dostatek vody potřebné pro pěstování potravin.

Jak se zbavit octomilek? Nejúčinnější prevencí je buď pečlivé ukrývání lákadel a pravidelné čištění koše nebo kvalitní síť proti hmyzu na okně. Jednoduchým způsobem je také, vyrobit si jednoduchou past.

Fyzika pevných látek pomůckou kriminalistů - Při pátrání po pachatelích zločinů, či třeba jen při objasňování obyčejných dopravních nehod, využívají policisté nejnovějších výdobytků vědy.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů