Oko

11 - Jedenácté číslo

Pivo pomáhá proti rakovině

Pivo Nejen víno, ale i pivo v mírném množství je zdravé. Dokazují to výsledky japonských výzkumů. Podle nich pivo dokáže ještě účinněji likvidovat karcinogenní látky, zejména volné radikály v těle než víno. Působí tak chmel v kombinaci s alkoholem, který pivo obsahuje.

Lososi z farem ohrožují svůj druh

I když to zní nelogicky, je to tak. Jde o lososy, kteří uprchli z farem, kde je chovají. Ročně jsou to statisíce kusů. Většinou jsou to velmi mladí lososi, kteří měli vynikající výživu, pohlavně brzy dospěli a vyrůstali ve velkých hejnech v přeplněných prostorách. Jsou velmi agresivní. Podle nejnovějších norských výzkumů jsou tito uprchlíci mnohokrát úspěšnější při oplodňování vajíček než lososi žijící v přírodě a dvakrát úspěšnější než hybridi. Jejich genetické vybavení už ale není určeno k životu v divočině a jejich potomci v přírodě špatně přežívají. To může nakonec vést k úplnému vyhynutí lososů v přírodě. Podle WWF klesly v posledních dvou desetiletích počty divokých atlantských lososů téměř o polovinu, zatímco jejich populace na farmách v severním Atlantiku se za stejné období znásobila pětapadesátkrát. To znamená, že hrozí více úniků a také větší nebezpečí pro lososy v přírodě. Už dnes jsou v některých norských řekách pouze lososi geneticky ovlivnění lososy z farem.

Panamský průplav - Skulina mezi oceány.

Když se řekne akademie, může to být učená společnost, umělecká škola nebo forma hudebního programu.

Křišťál, čirý křemen, z něhož se dělaly ozdoby a sošky již v době kamenné. V antice byly velké krystaly křišťálu z Alp známy pod názvem zkamenělý led. Odtud také pochází jeho jméno - kristallos, jako třpytivé kousky ledu.

Havajské ostrovy bývají někdy nazývány pozemským rájem.

Mléko - Od doby, kdy se člověk naučil využívat mléko jiných savců uplynulo zhruba šest až osm tisíc let. Kravské, kozí, ale také oslí, velbloudí, buvolí a další. Postupem času se mléko stalo nejvíce konzumovanou a proto také nejdůležitější potravinou živočišného původu na světě. Největší výroba i spotřeba mléka je v Evropě, nejméně pijí živočišné mléko Japonci, kteří dávají přednost mléku kokosovému a Číňané.

Glutamát je oblíbeným dochucovacím prostředkem především v asijské kuchyni. Podle posledních výzkumů však jeho nadměrná konzumace může způsobovat zdravotní problémy.

Žlutí kanárci - Původně šedozelení kanárci, kteří svým vzhledem nebyli nikterak okouzlující, avšak pro svůj krásný zpěv byli velmi ceněni, byli v Německu sedmnáctého století vyšlechtěni do jasně žluté barvy.

Podprahová reklama

Popcorn Podprahová reklama se údajně objevila v roce 1957. Podle marketingového experta Jamese Vicaryho se během promítání filmu Piknik každých pět sekund na plátně na zlomek sekundy objevila slova "jezte popcorn" a "pijte colu". Bylo to vždy na pouhou 1/3000 sekundy, což je hluboko pod prahem vnímání, nicméně následoval vzestup poptávky po obou produktech. Možnostmi podprahové reklamy se zabývají odborníci již od konce devatenáctého století. Podle psychologů je to velmi účinný způsob reklamy a i když se o něm příliš nehovoří, má velmi nadějnou budoucnost.

Historie reklamy - Reklama, která nás dnes provází doslova na každém kroku, čerpá ze zkušeností, získaných za dlouhou dobu své historie sahající až do starověku.

Plastové nákupní tašky - hrozba životnímu prostředí.

Koroze je nebezpečný útočník, který útočí v tichosti. Je neúprosná a postihuje téměř všechny kovy. Škody, které každoročně způsobuje, jdou do miliard eur. Vědci vyvíjejí nové zbraně, aby její postup zpomalili.

Zánik hvězdy Eskimo nebula.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů