Oko

Plastové nákupní tašky - hrozba životnímu prostředí

Svět vyhlásil válku plastovým nákupním sáčkům a taškám. V některých částech Indie může plastová nákupní taška dostat člověka na sedm let do vězení a zaplatí navíc tisíc liber pokuty.

Pro řadu bojovníků za lepší životní prostředí se plastové tašky na jedno použití staly nepřítelem číslo jedna. Znečišťují prý města i vesnice a navíc jako odpad přežijí celá desetiletí. Podle odborníků ale zdaleka nejsou hlavním problémem životního prostředí a zákaz jejich používání zřejmě ke zlepšení života na Zemi podstatnou měrou nepřispěje. Jsou však snadným teřčem a symbolem.

Obrovská spotřeba plastových nákupních tašek

Plastové nákupní tašky - hrozba životnímu prostředí Ve velkém rozsahu se plastové nákupní tašky začaly používat v sedmdesátých letech minulého století a dnes už většina lidí nepoužívá k nákupům nic jiného. Ve Velké Británii se například použije až 17 miliard plastových nákupních tašek ročně. Celosvětově se jejich roční spotřeba pohybuje mezi 500 miliardami a bilionem. Představuje to průměrně 150 plastových tašek na jednoho obyvatele za rok.

I když jsou čísla této statistiky úctyhodně vysoká, neříkají nic o tom, proč panuje k plastovým nákupním taškám takový odpor. Jsou hygienické, odolávají vodě, jsou pevné a velmi pohodlné a vhodné k přenášení nákupů. Zelené iniciativy argumentují, že škodí životnímu prostředí a že je vlastně nikdo nepotřebuje. Tašky na jedno použití jsou prý plýtváním zdrojů.

V řadě zemí poletují plastové tašky skutečně všude. Tvoří podivné ozdoby stromů, povalují se na ulicích i na trávnících. Dostaly najrůznější přídomky. V Irsku se jim říká čarodějnické spodky, v Číně bílé neštěstí, v jižní Africe národní květ.

Úhyny zvířat způsobené plastovými nákupními taškami

Množí se případy, kdy zvířata zabily plastové nákupní tašky naplněné odpadem, které jim zablokovaly trávicí ústrojí. Jednou z obětí byla i velryba vyplavená v roce 2002 na pobřeží v Normandii. Měla v žaludku 800 kilogramů plastových tašek a jiných nestravitelných obalů.

Australští ochranáři přírody odhadují, že oběťmi plastových nákupních tašek a sáčků se ročně stávají desítky tisíc zvířat - velryb, ptáků, tuleňů i želv. Navíc když tašky plavou ve vodě, jsou pro zvířata velmi atraktivní, protože tvarem jim připomínají chutnou medúzu.

Zákazy používání plastových nákupních tašek

První proti plastovým nákupním taškám na jedno použití vystoupili Dánové. V roce 1994 zavedli daň na všechny obaly včetně plastových nákupních tašek. To vedlo k poklesu jejich spotřeby o 66 procent, i když za ně neplatí zákazníci, ale zvyšují náklady supermarketů. V roce 2001 následoval Tchaj-wan. Zavedl poplatek 2 pence za tašku. Výrobci i prodejci za to vládu ostře kritizovali, nicméně spotřeba těchto tašek klesla o 69 procent.

Bangladéš řešil situaci v roce 2002 daleko drastičtěji. Zákonem zakázal výrobu i distribuci plastových nákupních tašek a za jejich použití hrozí pokuta pět liber. Bangladéš měl k tomu více důvodů než jiné země. Svoz odpadu tam příliš nefunguje a statisíce plastových tašek doslova zaplavovaly ulice i řeky a ucpávaly místní kanalizaci. Hladina řeky Burigangy, která protéká hlavním městem Dhákou, byla plastovými sáčky a taškami doslova pokryta.

A v čem se nosí nákupy v Bangladéši dnes? Ožil průmysl, který vyrábí jutové tašky, a doma se prý vyrábějí papírové pytlíky třeba ze starých novin. Hygienické ani estetické to není.

V severoindickém státě Himálaj Pradéš se člověk nesoucí plastovou tašku může dostat dokonce na sedm let do vězení a navíc zaplatit pokutu 1000 liber.

Irsko zavedlo v roce 2002 daň 15 centů na každou plastovou nákupní tašku, kterou dostávají v obchodech zákazníci. Jejich spotřeba klesla rázem o 90 procent a příjmy z této daně jdou na ekologické projekty.

Skotové usilují o něco podobného, britská vláda však váhá. Vydala prohlášení, že daň není řešením a že je třeba zlepšit způsob likvidace a odvoz odpadu. Plastové nákupní tašky podle britské studie představují pouhé jedno procento odpadu a je třeba zaměřit se spíše na účinnou likvidaci i těch zbylých 99 procent.

Plastové nákupní tašky - symbol i terč

K čemu tak hlasitá kampaň? Psychologové se shodují, že určitý význam má. Vede k zamyšlení nad udržitelným rozvojem této planety. Plastové tašky se staly symbolem dnešního přístupu společnosti k věcem, který se dá zjednodušeně vyjádřit slovy: použij a odhoď. Proto se staly tak snadným terčem.

Spíše zajímavé než funkční řešení vymyslel americký spisovatel Ian Frazier. Dal si patentovat teleskopickou hůl vybavenou na konci háčkem a spolu s přáteli odstartovali v New Yorku nový sport. Vítězem je ten, kdo za určitý čas nasbírá holí nejvíce a nejbarevnějších plastových tašek.


Další články

Voda
Barvy které ovlivňují náš život a vyvolávají různorodé pocity.
Země bez lidí - Jak by vypadala naše planeta, kdyby z ní náhle zmizeli lidé.
Albíni, bílá zvířata mají ve volné přírodě pouze malou šanci přežít.
Central Park New York - oáza zeleně uprostřed velkoměsta.

Dungeon Siege je RPG herní série.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů