Oko

6 - Šesté číslo

Nejmenší savec

Nejmenší savec bělozubka Podle zoologů se titulem nejmenší savec (podle hmotnosti) může pochlubit bělozubka nejmenší (Suncus etruscus), která měří asi 6 cm (včetně ocásku) a váží maximálně dva gramy (podobnou velikost má nejmenší pták světa - kolibřík). Bělozubka nejmenší je tedy více než stomilionkrát menší než plejtvák obecný.
Nejmenší savec podle velikosti je netopýrek thajský (Craseonycteris thonglongyai), jehož tělo měří na délku 29 až 33 mm a váží od 2 do 2,5 gramů.

Dinosauří mumie

Fosilie dinosaura s kachním zobákem byla nalezena v americké Montaně. Je v tak dokonalém stavu, že by se dala nazvat mumií. Z tohoto zvláštního tvora se zachovaly nejen všechny kosti a klouby, ale také šlachy, blanité končetiny, zobák a kožní tkáň a dokonce i žaludek s nestrávenými zbytky potravy. Do dnešní doby byly objeveny pouze dvě další podobně zachované dinosauří fosilie. Jedna z nich se však ztratila v průběhu druhé světové války.

Microraptor gui opeřený dinosaurus. Jen málo zemí na světě je tak bohatých na archeologické a paleontologické nálezy jako Čína. K těm nejzajímavějším patří nejnověji fosilie okřídlených opeřených dinosaurů.

Dvojčata - Každým rokem se v malém městečku Twinsburg v americkém Ohiu koná největší setkání dvojčat na světě. Místo není vybráno náhodně. Bylo pojmenováno na počest bratří Wilcoxů, kteří zde kdysi žili, za ženy si vzali sestry a zemřeli ve stejný den ze stejné příčiny.

Čaj - Potěcha smyslů, nápoj intelektuálů. Elixír života. Zchladí i zahřeje. Vynikající lék, ale především kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Liou Sie doporučuje pít čaj, "když tiše prší v bambusovém háji za jarních večerů s milými přáteli a něžnými dívkami".
Lev Nikolajevič Tolstoj říkal, že bez čaje nemůže pracovat, a podle básníka Lu Yue "se při čaji zapomíná na hluky a strázně světa".

Rychlost je relativní pojem. Každá činnost i doba má pro tuto veličinu vlastní měřítka. V každém případě působí rychlost na lidskou psychiku větší měrou, než jsme si ochotni připustit. Ať již na ni působí rychlé víření bubnů nebo opojení jízdou v rychlém automobilu.

Fobie je iracionální, ochromující strach. Adrenalin stoupá. Srdce letí, po těle stéká pot. Člověk má pocit, že se dusí nebo dokonce umírá. Seznam fobií se každým dnem prodlužuje. Už jich je známo přes pět set. Zasahují osm až deset procent světové populace. Téměř miliardu lidí.

Velbloud, koráb pouště je druhý nejlepší vynález Alláhův, tvrdí Arabové. Má všechny vlastnosti, které ho předurčují, aby ovládl nehostinné pouště. Je nenáročný, rychlý, snáší horko a sucho. Pro kočující buduíny je jejich nejcennějším majetkem, společníkem na cestách a zárukou přežití. Velbloudi podobně jako osli provázejí člověka od pradávna již několik tisíc let, ale jejich původ není dodnes přesně zmapován. Byly to velbloudí karavany, které v minulosti spojovaly země a národy v Africe i Asii a ani dnes se lidé často bez pomoci velbloudů neobejdou.

Ostrov Zanzibar, perla Afriky.

Bludiště a labyrinty, znali je už staří Egypťané, ale existovaly zřejmě ještě dříve. Nejvíce se proslavil ten krétský opředený legendami o Minotaurovi. Renesance a baroko přinesly bludiště v zámeckých zahradách pro pobavení panstva. Své kostelní labyrinty měli i křesťané. V současné době se labyrinty či bludiště objevují ve zcela nových podobách, mají své tvůrce slavných jmen a jejich obliba trvá. Alespoň v počítačové podobě.

Jantarová komnata bývá nazývaná osmým divem světa. Od roku 1999 figuruje v Guinnessově knize rekordů jako největší jantarová krabička na světě. Hádanka pro hledače pokladů, obnovená pýcha Kateřinského paláce v Carském Selu u Sankt Peterburgu. To všechno a ještě mnohem více je jedna jediná místnost obložená stovkami tisíc kousků jantaru, zkamenělé pryskyřice, které ne náhodou mnozí neřeknou jinak než sluneční kámen. Po letech práce se podařilo vytvořit její věrnou kopii. Po té originální, která po válce zmizela neznámo kde, dodnes pátrají nejrůznější hledači pokladů.

Královna Nefertiti, v překladu "krasavice, která přichází". Pod jménem Smenchkaré se na sklonku manželova života stala zřejmě spoluvládkyní Egypta.

Ptakopysk je podivný tvor stvořený z mnoha částí jiných druhů. Přesně takovým dojmem na první pohled ptakopysk působí.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů