Oko

12 - Dvanácté číslo

Losí sýr

Los a losice Viděli jste někdy dojit losa? V severním Švédsku v Algens Hus nedaleko Bjurholmu existuje farma, kde se tato obrovská zvířata chovají pro mléko. Produkují ho tři losí krávy Helga, Juna a Gulan a vyrábí se z něj chutný a zdravý sýr. Losí sýr má vysoký obsah proteinů a velmi nízký obsah tuků. Tato delikatesa existuje ve třech druzích. Jeden se podobá sýru Camembert, druhý připomíná Gorgonzolu a třetí je lehce nakyslý a roztíratelný. Losí sýr lze koupit ve specializovaných prodejnách v celé západní Evropě za patřičně vysokou cenu. Jeden kilogram stojí 600 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 15 tisíc Kč. Sýr zdobí královské tabule a dodává se do nejlepších světových restaurací. Řada podobných losích farem prosperuje už delší dobu v Rusku. Losí sýr se používá k přípravě nejrůznějších pokrmů, ale nejlepší je s chlebem nebo pečivem. Vynikající je i mražená losí pěna (moose mousse), která nejlépe chutná s malinami.

Papír z losího trusu

Vyrábět papír z losího trusu začal Švéd Sune Häggmark. Losí trus je složen téměř stoprocentně z čisté celulózy a to přivedlo Häggmarka na myšlenku vyrobit z něj ruční papír. Nápad se ujal a švédský vynálezce dnes produkuje sedm set listů exkluzivního papíru denně. Hotový výrobek vzhledem připomíná hrubou papírovou tapetu a je cítit po stromové kůře.

O novou technologii již projevila zájem televize a Gutenbergovo muzeum v Mohuči. Na podzim se Häggmark chystá do Tanzanie, aby místním obyvatelům ukázal, jak se dá tímto způsobem zpeněžit trus žiraf.

Mravenec lesní plní roli strážce čistoty přírody. Přispívá k odklízení odpadu a pomáhá udržovat biologickou rovnováhu hmyzích druhů.

Spirála - Útvary zvané spirály byly až do nedávné doby záhadou. Přitom jsou všude kolem nás. Do tvaru spirál jsou uspořádány kaktusové hroty stejně jako semínka v terči slunečnic. Tvar spirál mají i ulity měkkýšů a buněšná DNA.

Harlekýn, mazaná a vtipná postava divadelních komedií.

Poklady nalezené na dně moří - Každým měsícem jsou objevovány další dosud neznámé vraky lodí, které mnohdy skrývají po staletí ztracené poklady. I nedaleko evropského pobřeží čekají na své objevení podobné poklady. Šanci na úspěch mají i amatérští potápěči.

Kanibalové - Německý občan Armin Meiwes byl pro své sousedy tichý a spořádaný člověk. O to větší překvapení vyvolala zpráva, že jde o zabijáka s kanibalskými sklony. Mají pravdu vědci, kteří tvrdí, že kanibalismus byl v minulosti běžnou záležitostí, která se projevila i na našem genetickém dědictví?

Bavlna zůstává v současnosti pro řadu zemí nejdůležitějším vývozním artiklem. Z bavlny jsou vyráběny různé druhy výrobků od ložního prádla po krmiva a organická hnojiva.

Jules Verne - přednedávnem jsme si připomněli sté výročí jeho úmrtí. Nesmazatelně se zapsal do povědomí všech generací svými třiašedesáti romány z cyklu, který nazval Podivuhodné výpravy. Výpravy do známých i neznámých světů. Projel v nich se svými čtenáři celou zeměkouli, prozkoumal její moře i nitro. Udělal první kroky do vesmíru a vytvořil předobrazy vzducholodí i letadel, ponorek, televize, ale také zkázy - jedovatých plynů a napalmu.

Rolls-Royce je víc než pouze automobil. Stejně jako v dřívějších dobách je i v současnosti symbolem přepychu a moci. Skvost mezi značkami. Luxusní vůz se spolehlivým chodem a pečlivým provedením. Méně známý je rozhodující podíl firmy Rolls-Royce na vývoji letecké dopravy. U zrodu slavné firmy stáli dva nadšení přívrženci právě se rodícího automobilismu Henry Royce a Charles Rolls.

Svatý grál - Hledání svatého grálu vstoupilo do kategorie přísloví a příměrů. Co je to svatý grál? Jak vznikla pověst, která ho opřádá a spojuje s králem Artušem? Proč nebyl dosud nalezen? Jde o kalich, z něhož podle jedné verze pil při poslední večeři Ježíš Kristus, podle jiné verze jej zanechali na Zemi mimozemšťané.

David Livingstone - Jeho jméno nesou Livingstonovy vodopády i Livingstonovo pohoří. Srdce cestovatele, lékaře a misionáře je pohřbeno pod stromem ve vesnici Chitambo, poblíž místa jeho smrti.

Smaragdy z Uralu - Pohoří Ural v Rusku patří mezi nejznámější smaragdová naleziště na světě. Zatímco oficiální doly jsou uzavřeny, nelegální hledači těchto zelených drahokamů mají napilno.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů