Oko

Smaragdy z Uralu

Ruský Ural patří k nejznámějším nalezištím smaragdů na světě. Smaragdové doly zatím zahálejí. O to usilovněji pracují nelegální hledači smaragdů.

Smaragd z Uralu

V červenci roku 2000 bylo s velkou slávou a za přítomnosti Vladimira Putina otevřeno Muzeum smaragdů v Jekatěrinburgu. Historie jeho vzniku je značně neobvyklá.

V srpnu 1997 vpadla do bytu Vladimira Alexandroviče Pelepenka v Jekatěrinburgu speciální jednotka policie. Podle zákona, který schválila ruská Duma v roce 1995, se vlastnictví neregistrovaných drahokamů stalo v Rusku trestným činem. Sazba: pět let vězení a pokuta 4000 dolarů.

Vladimir Alexandrovič byl majitelem největší soukromé sbírky drahokamů v Rusku. Sbírka více než deseti tisíc kamenů obsahovala především smaragdy, ale také safíry, rubíny a alexandrity, z nichž některé měly vyšší hodnotu než diamanty.

Pelepenkova sbírka smaragdů

Problém byl v tom, že Pelepenko svou sbírku získal zcela legálně, nikdy se s ní netajil a měl vynikající pověst světoznámého sběratele drahých kamenů. Hrozil skandál. Pelepenko nabídl, že sbírku veřejně vystaví v muzeu. Přidělili mu k tomuto účelu prostory a většina kamenů se mu vrátila. Pouze čtyřicet menších smaragdů záhadně zmizelo kdesi v policejních sejfech.

Muzeum smaragdů je nostalgickou vzpomínkou na bohatství, které kdysi doslova prýštilo z Uralu. Na ploše zhruba sto kilometrů dlouhé a dvacet kilometrů široké se rozkládá takzvaný Malyševský komplex s lokalitami Asbest, Izumrud (což je rusky smaragd) a Něvočitěnko. Dnes smaragdové doly na Urale nepracují. Štoly hrozí zhroucením, měděná lana výtahů ukradli bezdomovci a kanceláře zejí prázdnotou.

Goschran, jediná organizace, která smí nakupovat drahé kameny, jejich výkup zastavila, protože nemá prostředky. Co to znamená? Uralské smaragdové doly, v nichž má ruský stát stále pětapadesátiprocentní podíl, se potácejí pod břemenem dluhů, které dosáhly dvaceti milionů dolarů. Za sovětské vlády zde mělo práci zhruba 1200 lidí. Dnes se stěhují na sever do uhelných dolů nebo dolují smaragdy načerno.

Privatizace smaragdových dolů

Smaragdové doly byly částečně privatizovány v roce 1993. Bylo to sousto, které lákalo mnoho lidí, organizací a mafií. Jednou z nich byla mafie obchodující se zbraněmi, především se samopaly kalašnikov, které dodávala do bojující Čečny. Za úplatek Genadiji Burbulisovi, poradci prezidenta Borise Jelcina, získala tato organizace sedmadvacetiprocentní podíl v uralských smaragdových dolech.

Když byla zpochybněna legálnost této transakce, členové organizace pro výstrahu ztloukli ředitele speciálních policejních sil Vorončikina. Stejně tvrdě se chovali k vlastním lidem. Jeden z nižších šéfů si neoprávněně přivlastnil značné množství smaragdů. Musel si vykopat vlastní hrob a pak byl u něj ranou do spánku zastřelen. Teror, který tato organizace v honbě za smaragdy rozpoutala, byl tak krutý, že se řada menších bossů raději sama přihlásila policii.

Výsledkem bylo zatčení devětadvaceti lidí, kteří jsou v současné době vyslýcháni v Jekatěrinburgu. Jednomu z hlavních šéfů této mafie se však podařilo uprchnout a žije ve Španělsku.

Zahraniční zájemci o smaragdové doly

Krveprolití v Malyševu podkopalo důvěru zahraničních investorů. i když smaragdové doly vždy byly a jsou lákavým soustem. Už za carského režimu měly koncesi na těžbu ruských smaragdů francouzské společnosti, které podle odhadů geologa Alexandra Fersena z Ruska odvezly v letech 1867 až 1917 nejméně šestnáct tun smaragdů. Po revoluci byly doly znárodněny. tradici cizích koncesí obnovil v roce 1997 Brandon Stanley, Brit irského původu. Jeho firma s příznačným názvem Green Stone (Zelený kámen) platí už tři roky mzdy dvěma stům zaměstnanců dolů a příslušné daně a poplatky. Brandon Stanley získal povolení k těžbě, ale nepovažuje to za dostatečnou záruku a snaží se doly koupit. Až poté bude ochoten do nich investovat. Nejnižší potřebné investice se odhadují na deset milionů dolarů.

Příslušné ruské orgány zatím váhají. Nejde jim jen o těžbu smaragdů. pro ně byly Malyševské doly zdrojem berylu, strategicky důležité suroviny, která se vyskytuje souběžně se smaragdy. Beryl využíval ruský zbrojní průmysl.

Ilegální těžba smaragdů

Zatím se smaragdy těží ilegálně. Desítky zkušených bývalých zaměstnanců denně pokoušejí štěstí. Oblast je poměrně bohatá a nálezy smaragdů je slušně uživí, i když je prodávají překupníkům zhruba za pouhou desetinu ceny, za kterou se prodávají v Moskvě.

Například Sergej a Voloďa si vždy postaví dřevěnou chatu na místě, kde předpokládají nález smaragdů. Chatrč je kryje před nežádoucími zraky. Kopou přímo pod ní. Kameny, které nacházejí, jim poskytují mnohokrát lepší obživu než zaměstnání, které by navíc museli hledat jinde. Někteří lidé se svou činností ani netají. Výsledky jim stojí za riziko.

Obchod se smaragdy v rukou organizovaného zločinu

Do obchodu se smaragdy jsou zapojeny nejrůznější mafie a mezinárodní gangy. Loni v dubnu odhalila moskevská policie rozvětvenou mezinárodní organizaci obchodující s ruskými drahokamy. Zabavila uralské smaragdy a další drahokamy v hodnoté 28 milionů dolarů.

Podobný lov se podařil i koncem roku 1998 v Moskvě, když policie objevila nelegální darahokamy v hodnotě 144 miliony dolarů v sídle společnosti Běloruský diamant. Nejdříve přistihla tři zaměstnance firmy při ilegálním prodeji 11,6 kilogramu safírů, 1,1 kilogramu smaragdů a 385 gramů alexandritů. Uvěznění těchto tří lidí vedlo k prohlídce v sídle společnosti. Tam se našlo 1475 neregistrovaných drahokamů. Šlo o 670 nebroušených a 280 broušených diamantů, 232 safírů, 30 topasů, 22 smaragdů a čtyři rubíny. Uvěznění byli i generální ředitel společnosti Běloruský diamant, jeho náměstek a jeden ze zakladatelů firmy. Pracovali pro jednu z nejmocnějších ruských mafií - Uralmaš.

Část drahých kamenů se zpracovávala v ilegálních brusírnách v Moskvě, poté jim byly vystaveny falešné certifikáty a s nimi byly prodány moskevským zlatníkům. Většina drahých kamenů však v diplomatických zavazadlech ilegálně putovala z Ruska na trhy drahokamů do Antverp a Izraele.

Smaragdy zajímavosti | Léčivé vlastnosti smaragdu


Další články

Rubíny z Mogoku patří k nejkrásnějším na světě.
Umělé diamanty ve šperkařské kvalitě.
Diamanty v Kanadě, která je dnes v jejich těžbě na třetím místě.
Smaragdová deska
Lávové kameny jsou úleva pro unavené svaly.
Botswana a diamanty - Botswana se stává centrem obchodu s těmito drahokamy.
Důl z doby kamenné, ve kterém byl těžen rohovec.
Stonehenge je nejproslulejší megalitická památka.

Ruský Ural se řadí k nejznámějším nalezištím smaragdů na světě, smaragdové doly zde však zatím zahálejí.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů