Oko

David Livingstone

Livingstonovy vodopády i Livingstonovo pohoří nesou jméno Davida Livingstone, slavného lékaře, cestovatele, misionáře, dobrodruha, jedné z nejzajímavějších osobností devatenáctého století. Jeho srdce je pohřbeno pod stromem ve vesnici Chitambo, blízko místa, kde naposledy vydechl.

David Livingstone
David Livingstone

David Livingstone pocházel ze Skotska. Narodil se v roce 1813 jako druhé ze sedmi dětí chudé protestantské rodiny. V deseti letech musel začít pracovat v místní továrně na zpracování bavlny. Ani čtrnáctihodinový pracovní den mu ale nezabránil ve studiu ve večerní škole. V sedmnácti letech byl přijat na lékařskou fakultu v Glasgow a ve dvaceti vstoupil do nezávislé evangelické církve. V roce 1840 dokončil studium lékařství v Londýně a chystal se odjet jako misionář do Číny. V odjezdu mu zabránila opiová válka.

Změnil proto plány a odcestoval jako misionář do Afriky. V misijní stanici v Kurumanu v dnešní Botswaně pracoval několik měsíců. Nejdříve se společníkem a pak sám podnikal dlouhé cesty do vnitrozemí. Prozkoumal například východní část pouště Kalahari, údolí Bakhatla a čedičové kopce. Při jedné cestě na něj zaútočil lev a ošklivě mu poranil levé rameno. S následky zranění se potýkal po zbytek života. Levou ruku měl prakticky nehybnou a trpěl prudkými bolestmi.

Svatební cesta Mary a Davida Livingstone

Aby se zotavil, vrátil se do Kurumanu, kde se v březnu 1844 oženil s Mary, dcerou misionáře Moffata. Na svatební cestu se novomanželé vydali volským povozem, na kterém urazili přes 300 km. V následujících letech se z rodiny Livingstonových postupně stali robinsoni. Pekli vlastní chléb, vyráběli svíčky, mýdlo a máslo a šířili evangelium. V roce 1852 se manželka a děti ze zdravotních důvodů vrátili do Velké Británie, zatímco David podnikl slavnou výpravu na západní pobřeží Afriky. Tato expedice, která skončila v roce 1856, mu přinesla zlatou medaili Královské geografické společnosti.

O dva roky později se doktor Livingstone vrátil s manželkou a nejmladším synem do Afriky. Vydali se na novou expedici, při níž objevili jezero Malawi. Jeho žena Mary během výpravy zemřela. Expedice předčasně skončila. Důvodem nebyla smrt manželky. Livingstone bojoval proti otrokářství a jeho neustálé stížnosti přiměly portugalského krále, aby se zavázal, že se s ním pokusí skoncovat. Portugalská správa začala ale tlačit na britskou, aby donutila Livingstona Afriku opustit. Ten dostal příkaz k návratu pod záminkou, že výsledky expedice neodpovídají vynaloženým nákladům. 30. dubna 1864 odjel David Livingstone do Velké Británie, kde se dozvěděl, že syn Robert, dobrovolník v Lincolnově vojsku, padl v bitvě u Gettysburgu.

Nová expedice Davida Livingstone

Královská geografická společnost Livingstonovi navrhla, že mu bude financovat novou expedici, během níž bude pátrat po pramenech řek Zambezi, Konga a Nilu. David Livingstone neváhal a v lednu 1866 dorazil do Zanzibaru. V dalších letech následoval jeden objev za druhým. V roce 1867 pronikl na jižní okraj jezera Tanganika. V roce 1868 objevil jezera Moero a Bangweolu v dnešní Zambii. V roce 1869 dorazil do Udžidži, centra obchodu se slonovinou a otroky na břehu jezera Tanganika v dnešní Tanzanii. V té době už byl vážně nemocný. Strávil dva roky zkoumáním horního toku řeky Kongo a v červenci 1874 se vydal na zpáteční cestu du Udžidži plnou nešťastných náhod. Zranil se o kopí a spadl na něj strom. Když se třemi společníky dorazil v říjnu do města, měl nohy pokryté ranami, trpěl úplavicí a měl vysokou horečku.

Vy jste doktor Livingstone! Autorem této věty je sir Henry Stanley, britský cestovatel a novinář, který emigroval z Velké Británie do USA. V roce 1871 ho deník New York Herald vyslal do Afriky, aby našel doktora Livingstona, o němž už delší dobu nebyly žádné zprávy. Po osmi měsících hledání na něj Stanley narazil v Udžidži na břehu jezera Tanganika, kde pak pronesl svůj slavný pozdrav. Potraviny a pošta, které s sebou přivezl, dodaly Livingstonovi sil. Oba společně strávili zimu. Stanley na Livingstona naléhal, aby se s ním vrátil do Evropy, ale marně.

V březnu 1872 se spolu Stanley a Livingstone vydali na další expedici. Pak se jejich cesty rozdělily, Stanley odjel zpátky na Zanzibar a Livingstone počkal na muže a zásoby, které mu Stanley slíbil poslat. Čekání se protáhlo na několik týdnů. Livingstone byl na pokraji sil. Do vesnice Chitambo dorazil už na nosítkách. Tam také zemřel.

Nejdelší pohřební průvod

Domorodci pohřbili srdce Davida Livingstone pod stromem blízko místa, kde naposledy vydechl. Jeho tělo nejprve nabalzamovali a pak nesli na tenkém kmeni až do Zanzibaru. Cesta trvala devět měsíců a měřila přes 1500 km. O pět let později, v roce 1878, bylo tělo Davida Livingstone se všemi poctami pohřbeno v Londýně ve Westminsterském opatství.


Další články

Central Park New York je rozsáhlou zelenou plochou uprostřed města.
Když se řekne Velká Británie, jaké jsou významy tohoto názvu.
Ostrov Zanzibar
Arašídové máslo
Niagarské vodopády jsou nejmohutnější vodopády severoamerického kontinentu.
Horečka jako lék
Srdce

David Livingstone odcestoval jako misionář do Afriky, kde podnikl expedice za objevením neznámých končin tohoto kontinentu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů