Oko

Jules Verne

Jules Verne byl vizionář, fantasta, levicový idealista, který se nezapomenutelně zapsal do povědomí všech generací třiašedesáti romány z cyklu, který nazval Podivuhodné výpravy. Výpravy do neznámých i známých světů, ve kterých projel společně se svými čtenáři celou zeměkouli, prozkoumal její moře i nitro. Udělal první kroky do vesmíru a vytvořil předobrazy vzducholodí, letadel, ponorek, televize, ale také zkázy - jedovatých plynů a napalmu. Jeho knihy jsou dodnes překládány do desítek jezyků.

Jules Verne
Jules Verne

Všechno začalo v osmnáctém století v době encyklopedistů. Magii a alchymii nahradila víra ve vědu a v lidské schopnosti. S devatenáctým stoletím přišla doba vynálezů a netušených možností. Svět se měnil před očima, nadšení z techniky neznalo mezí. Právě do této doby se narodil člověk, který je pokládán za jednoho ze zakladatelů vědecko-fantastické literatury a za proroka nové epochy - Jules Verne.

Jules Verne, utajený autor divadelních her

Málokterý spisovatel začíná kariéru psaním divadelních her. Jules Verne se k tomu odhodlal již během středoškolských studií v rodném městě Nantes. Nechtěl vytvářet tragédie, ale příběhy, u nichž by se lidé nenudili. Napsal zábavnou jednoaktovku Zlomená stébla, v níž nechyběly bláznivé sázky a milenec ve skříni. Divákům se hra líbila. Netušili, že skutečným autorem je neznámý mladík Jules Verne a nikoli Alexandre Dumas mladší, který byl pod hrou podepsán. Proč Dumas? Proniknout na scénu pařížských divadel nebylo možné bez zavedeného jména. Dumas Vernovi pomohl s podmínkou, že autorství bude patřit jemu a honorář Vernovi. Ten souhlasil.

Rodinné zázemí

Jak se dostal mladý muž z přístavního města Nantes do pařížských literárních salonů a do společnosti Alexandra Dumase či Victora Huga? Díky strýci a rodině, která měla řadu kontaktů. Vernův otec Pierre byl synem soudce a pracoval jako advokát v Nantes, matka Sofie patřila k zámožné rejdařské rodině Allotů. Měli dva syny a tři dcery, o jejichž budoucnosti bylo rychle rozhodnuto. Starší Jules půjde do Paříže studovat práva a bude pak pracovat s otcem. Mladší Paul se stane námořním kapitánem a dcery se výhodně provdají.

Boj o živobytí

Když Verne přišel do Paříže, uchvátil jej bohatý literární život. Pronikl k duchovní elitě Francie a začal si uvědomovat, že právo ho příliš nezajímá. Otec udělal to, co většina rodičů podobného postavení, posílal Vernovi tak málo peněz, že sotva zaplatil jídlo a bydlení.

Jules věřil, že se uživí psaním divadelních her. Po čase zjistil, že úspěch Zlomených stébel se již nemusí opakovat. Složil všechny právnické zkoušky, získal advokátskou licenci, ale pak otci oznámil, že z něj dobrý advokát nikdy nebude. Začal si hledat jinou obživu.

Jules Verne ve světě peněz

V roce 1865 se Jules Verne oženil s Honorinou Morelovou, šestadvacetiletou vdovou, jejíž bratr obchodoval na burze. Jules přesvědčil otce, aby mu dal peníze na podíl v makléřské firmě, a pustil se do nové práce se stejným nadšením jako předtím do literatury. Dařilo se mu až do chvíle, kdy jej zaujalo cestování a nové vědecké objevy.

Inspirace

Velký vliv na Vernovy literární ambice měl americký spisovatel Edgar Allan Poe. V roce 1844 Poe uveřejnil v newyorských novinách povídku psanou reportážním stylem. Hovořilo se v ní o smyšleném přeletu Atlantiku balonem za pouhé tři dny. Čtenáři ji vzali vážně. Když vyšlo najevo, že jde o fikci, byl z toho velký skandál. Verna vědecký styl povídky zaujal. I když byla psána s velkou nadsázkou, vzal ji vážně a přepočítal všechny technické údaje, které obsahovala. Zjistil velké nepřesnosti a byl zklamán. Domníval se, že kdyby byla postavena na skutečných výpočtech, působila by věrohodněji.

Vědecký román

Díky Poeovi si Jules Verne uvědomil, že našel literární žánr, v němž by mohl vyniknout. Nazýval jej vědeckým románem, protože spojoval oblíbené cestopisy i fascinující novinky techniky. V tomto duchu napsal v roce 1863 svůj první román Pět neděl v balonu. Nabízel jej významným nakladatelům, ale ti o něj neměli zájem. Úspěch vycítil jen jeden z nich, Pierre-Jules Hetzel. Nemýlil se. Z Vernova románu se stal bestseller, který autorovi vynesl slávu a smlouvu s nakladatelem na dalších dvacet let. Jules Verne mohl opustit nejistý svět financí a věnovat se nadále jen psaní.

Další romány začaly vycházet s pravidelností, která čtenáře fascinovala: Cesta do středu Země, Děti kapitána Granta, Plovoucí město. Po čase se dokonce začalo proslýchat, že Jules Verne je jen obchodní značkou firmy s mnoha literáty, kteří společně nepřetržitě pracují na nových dílech.

Popularita z nouze

V roce 1871 se Francie zmítala v politických nepokojích. Nakladatel Hetzel nebyl schopen dostát svému závazku a vydat nový román Cesta kolem světa za osmedesát dní. Verne jej proto nabídl významnému deníku Le Temps, kde román začal vycházet na pokračování. Čtenářský úspěch překonal očekávání a dorazil i na druhý břeh Atlantiku. Podmořský kabel spojující Evropu s Amerikou posloužil k telegrafickému přenosu každé nové kapitoly, kterou z Francie ihned po publikování odesílali zpravodajové amerických novin.

Sázkové kanceláře vypisovaly sázky na to, jak příběh dopadne. Zástupci plavebních společností White Star a Cunard Line byli ochotni zaplatit spoustu peněz, aby se jména firem objevila v románu. Román Cesta kolem světa za osmdesát dní se stal předlohou i pro velké divadelní představení, ve kterém vystupovali fakíři, živé kobry a indický slon. Byla to nákladná podívaná, která vydělala spoustu peněz.

Nedostižný cíl

Jako mnoho francouzských spisovatelů toužil i Jules Verne po členství ve Francouzské akademii. Jeho romány však pařížští vzdělanci považovali za druhořadé čtení pro mládež. Spisovatel se musel spokojit s méně významným oceněním a po čase zjistil, že mezi Nesmrtelné zřejmě nikdy nevstoupí. Zanevřel na Paříž a odstěhoval se do Amiensu v severní Francii. Klidné malé město se mu málem stalo osudné. Jednoho večera jej před domem postřelil neznámý muž. Když jej dopadli, vyšlo najevo, že je to Vernův synovec Gaston Verne. Motiv činu se nepodařilo objasnit. Podle některých pramenů byl Gaston duševně chorý. Spekuluje se ale i o tom, že chtěl útokem pomoci strýci k členství v Akademii.

Jules Verne po atentátu částečně ochrnul a uzavřel se ještě víc do sebe. Dlouho to nevydržel. V Amiensu se konaly místní volby a Verne se rozhodl kandidovat. K všeobecnému překvapení se nepostavil za liberály, ale stanul po boku levicového starosty Petita. Kampaň postavil na prohlášení, že chce být k něčemu dobrý. Satisfakcí mu byl řád Čestné legie, který mu francouzský prezident udělil v roce 1892.

Poslední roky života Jules Verne strávil prací v neutuchajícím tempu. V roce 1902 napsal, že romány, které má rozpracované, budou zřejmě vycházet posmrtně. To se také stalo. Nemocný Verne zemřel 24. března 1905 ve svém domě v Amiens. Jeho knihy vycházely až do první světové války. I proto se někdy objevují pochybnosti o Verneově autorství.

Byl Jules Verne Žid, nebo Francouz?

Jednoho večera přišel k Vernovi neznámý muž a sdělil mu, že zná jeho pravou totožnost. Není prý vůbec Francouz, ale polský Žid narozený nedaleko Varšavy. Jeho pravé jméno je prý Olschewitz. Olše je francouzsky vergne nebo verne, takže Verne je překladem pravého jména. Muž dále spisovateli sdělil, že se oženil s polskou šlechtičnou a v Římě odstoupil od židovské víry. Francouzská vláda jej poté měla zaměstnat na ministerstvu vnitra.

Jules Verne muže pozorně vyslechl a pak mu řekl, že se v něčem přece jen mýlí. Ona polská kněžna, řekl, se utopila v Ženevském jezeře poté, co byla svědkem jeho milostného výstupu. Později se přišlo na to, že tvrzení, na něž Verne odpověděl vtipkováním, mělo určitý reálný základ. Polský uprchlík jménem Julien de Verne skutečně existoval a řada lidí jej pokládala za autora vědeckých románů. Je dokonce možné, že Jules Verne o svém jmenovci věděl a záměrně tento omyl podporoval.

Když se zpráva donesla do Polska, rozvinuly se další spekulace. Nepomohla ani publikace opisu Verneových matričních záznamů z Nantes. Otázka Vernovy národnosti se proto občas objevovala i ve dvacátém století.

Jules Verne a přesnost jeho vizí

Jules Verne byl proslulý poctivým přístupem k vědeckým poznatkům a odporem ke všemu, co nemělo reálný základ. Příkladem může být kniha Ze Země na Měsíc. H. G. Wells si ve svém románu První lidé na Měsíci vymyslel látku, která odolává gravitaci. Naproti tomu Jules Verne poslal své hrdiny na měsíc pomocí známých technických prostředků - obrovského děla, náboje a střelného prachu. Neznamená to však, že by byl důsledný bez výjimek. V románu Cesta do středu Země zachází s fakty mnohem volněji, za což byl také kritizován.

Asi nejpozoruhodnější Vernův román byl napsán již v roce 1863, tedy ve stejný rok, kdy slavila úspěch jeho kniha Pět neděl v balonu. Jmenuje se Paříž ve XX. století a líčí město plné skleněných mrakodrapů, rychlovlaků a automobilů, jehož páteří je celosvětová komunikační síť. Příběh však měl nešťastný konec a nakladatel Hetzel jej proto odmítl vydat. Rukopis zůstal ve Vernově trezoru, kde jej objevil v roce 1989 jeho prapravnuk. Kniha poprvé vyšla v roce 1994.


Další články

Encyklopedie Diderot
Alexandre Dumas starší je jeden z nejčtenějších a nejčastěji překládaných francouzských spisovatelů.
Francouzi v Americe žili v pozoruhodném soužití s indiánskými kmeny.
Jak se zrodily peníze
Robot zkoumá podmořský svět - Současná technika umožňuje zkoumat tajemství stále větších hloubek.
Victor Hugo
Balony a řiditelné vzducholodě a jejich vývoj.
Když se řekne akademie

Jules Verne byl fantasta, vizionář a idealista, který se zapsal do povědomí generací čtenářů třiašedesáti romány z cyklu zvaného Podivuhodné výpravy.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů