Oko

29 - Číslo dvacet devět

Mořské mikroorganismy

Mořské mikroorganismy Vědci objevili na mořském dně nedaleko jihoamerického pobřeží Tichého oceánu vrstvu mikroorganismů, tvořenou zejména bakteriemi, která se svou rozlohou přibližně rovná velikosti Řecka. Droboučcí tvorové nebyli nalezeni pouze na mořském dně, ale i ve vrtech, sahajících do hloubky přibližně tisíc metrů pod něj. Vědci proto odhadují, že skutečný počet všech rodů bakterií bude přibližně 100x vyšší, než kolik jich známe dnes.

Nelegální obchod s výrobky ze zvířat - Nelegální obchod se zvířaty a zvířecími výrobky je velmi výnosný. Zisky dosahují až osmi set procent. Žádný živočišný druh není mimo nebezpečí, ať jsou to nosorožci, sloni, želvy, tygři, primáti, medvědi, jeseteři, ale i méně známé druhy živočichů, jakými jsou například tibetské antilopy. K hledaným artiklům patří i rostliny jako ginseng nebo mahagonové dřevo. Čím vzácnější druh, tím více láká pozornost pytláků a překupníků.

Obilniny - Oves, kroupy, jáhly a špalda se vracejí na stůl. Proč je vhodné je jíst?

Ženy a peníze - Dlouhá staletí byly ženy finančně závislé na svých mužských protějšcích. Dnes je situace jiná. Změnila se i mentalita? A co ženy se svými penězi dělají?

Mlha zůstává pro meteorology, neschopné přesně předvídat, kdy a kde vznikne, stále hlavolamem.

Planetky - Kolem Slunce obíhá vedle osmi známých planet nespočet menších těles. Planetky nebo též asteroidy o velikosti od jednoho do desítek kilometrů jsou důležitým článkem při poznávání naší sluneční soustavy.

Jak se zrodily peníze - Jejich historie je velmi zajímavá a sahá až do staré Mezopotámie. Nejedná se pouze o mince či ještě dříve o drahé kovy. Jako platidlo byly používány šátky, hliněné destičky, dobytek a další předměty.

Teplokrevnost je mechanismus udržování teploty lidského těla.

Někteří ekoskeptici začínají měnit názor na globální oteplování - Změny klimatu již údajně dosahují takových rozměrů, že někteří ekoskeptici začínají měnit názor.

Stavba pyramid pomocí draků, jedna z teorií vysvětlujících způsob stavby egyptských pyramid.

Masožravé rostliny jsou důmyslné pasti, ukrývající se za krásnými květy a pestrým zbarvením.

Létající auto, které se čas od času objevuje jako dopravní prostředek v nejrůznějších sci-fi filmech, je do budoucna považováno za perspektivní dopravní prostředek. A tato budoucnost by neměla být příliš vzdálená.

Ruské umění v exilu - Díla umělců experimentujících s kubismem a dalšími avantgardními směry byla pro ně v době, kdy Stalin vyhlásil socialistický realismus za jedinou přijatelnou formu umění, vstupenkou do Gulagu.

Nejvíce změnami genetického kódu se mohou pochlubit Evropané, protože lidská evoluce se nezastavila. A většina změn v genetickém kódu proběhla v poměrně nedávné minulosti.

Byla objevena planeta tvořená z větší části diamantem, která obíhá hvězdu podobnou Slunci.

Díky sopkám míří Indonésie mezi energetické mocnosti pomocí využití geotermální energie vulkánů na svém území.

Na Aljašce bylo v ledovci objeveno šedesát let pohřešované letadlo C-124 Globemaster, které se zřítilo v listopadu 1952.

Kanadský vědec plánuje získávat energii z tornád, která plánuje vytvářet ve speciálních věžích.

Brněnští vědci vyvíjejí pružný beton, který najde uplatnění v seismicky nestabilních oblastech.

Ovládali pravěcí lidé umění mořeplavby? O jejich umění mořeplavby víme jen málo.

Němečtí vědci plánují naklonovat dokonalý vánoční stromek. Tým biologů z berlínské Humboldtovy univerzity dostal vládní grant a plánuje přijít s metodou genetického duplikování vánočních stromků.

Tafonomie pomáhá objasnit vývoj klimatu. Studování procesů, při nichž během stovek milionů let vzniká z živého organismu fosilie, může pomoci i při předvídání vývoje klimatu.

Korejky ze severu hladoví, nechávají se prodávat do otroctví. V Severní Koreji panuje takový hlad, že ženy volají překupníkům a samy říkají, že chtějí být prodány.

Předchůdcem Stonehenge byl starší kamenný kruh, který na jeho místě vznikl o 500 let dříve. Během letních a zimních slunovratů se v místě patrně konaly oslavy, které se neobešly bez hodování. Vědci totiž studovali i zuby prasat a dobytka a z nich odvodili, že zvířata byla porážena ve stáří od devíti do 15 měsíců.

Gigantický ledovec, který pluje poblíž Antarktidy, z větší části roztál. Rozsáhlý kus ledovce, který se před 17 lety odlomil od pobřežního ledového šelfu na Antarktidě, již z větší části roztál. Z původní kry pod názvem Larsen B o rozloze 11 512 čtverečních kilometrů zmizelo 85 procent a nyní už nezabírá více než 1670 čtverečních kilometrů.

Jak funguje Papinův tlakový hrnec. Využívá efektu, kdy je díky vaření pod tlakem dosahováno vyšší teploty, čímž se zkracuje potřebná doba vaření a potraviny si zachovávají více ze své původní chuti.

Vědci se přiblížili přímému pozorování temné hmoty, jak naznačují výsledky experimentu na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, které zpracovává mezinárodní tým Evropské organizace pro jaderný výzkum.

Špinavé peníze - Pokud máte pocit, že špinavé peníze se dají najít jen na zahraničních bankovních účtech, pak se podívejte do vlastní peněženky. Pak si možná budete chtít rovnou umýt ruce.

Thorovo kladivo je válečné kladivo severského boha Thóra, vyrobené skřítkem Brokkem a jeho bratrem Sindrim.

Jak chovat křečka a čemu při jeho chovu věnovat pozornost. Z křečků se u nás těší největší oblibě křeček zlatý.

Cookovy ostrovy jsou ostrovní ráj květin a exotiky, který návštěvníky na první pohled okouzlí svou nedotčenou krásou. Jsou pojmenovány podle svého objevitele, kterým byl kapitán James Cook.

Břízy jsou bělokoré krasavice, které jsou krásné v každé roční době. Na jaře se jejich drobné špičaté pupeny rozevřou, vyraší mladé lístky a jejich tenké převislé větvičky se obalí svěží zelení.

Pampeliškový med je chutný a zdravý a je slaďoučkou, voňavou a zdravou pochoutkou. Přestože se o med vlastně nejedná a měl by být označován jako pampeliškový sirup, nic to nemění na jeho zasloužené oblibě.

Stromy jsou největší a nejstarší živé organismy světa, které rostou ve dvou národních parcích ve Spojených státech amerických na západních svazích pohoří Sierra Nevada.

Singapur je symbolem Asie. První zastávkou na cestě městem Singapur může být hotel Raffles. Dnes vzhlíží svět k Singapuru s obdivem.

Žraloci číhající v úkrytu zahrabáni v písku na mořském dně. Poté stačí bleskurychlý pohyb hlavy a proplouvající ryba skončí v útrobách žraloka.

Bakterie v období vekého bombardování Země asteroidy - Zdá se, že stav v období velkého bombardování, kdy na nově vzniklou planetu Zemi dopadal jeden asteroid za druhým, bakteriím vyhovoval lépe, než se vědci zatím domnívali.

Nejstarší bankovky pocházejí z Číny a první informace o nich přinesl do Evropy již v roce 1295 benátský cestovatel Marco Polo.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů