Oko

Nelegální obchod s výrobky ze zvířat

Nelegální obchod s výrobky ze zvířat je velmi výnosnou záležitostí, kde zisky mohou dosahovat až osmi set procent. Žádný z živočišných druhů není mimo nebezpečí, ať už jsou to sloni, nosorožci, tygři, želvy, primáti, medvědi, jeseteři, ale i další, méně známé druhy živočichů. Mezi vyhledávané artikly patří i rostliny jako ženšen nebo mahagonové dřevo. Čím vzácnější je druh zvířete, z kterého surovina pro výrobu zboží pochází, tím větší pozornost pytláků a překupníků přitahuje.

Slonovina
Slonovinové výrobky bude napříště možné identifikovat, takže vyjde najevo jejich původ, zejména pak jeho legalita.

Osmdesátá léta dvacátého století byla nejhorší dobou pro populaci afrických slonů. Jejich počet klesl z více než milionu na šest set tisíc kusů. Příčinou byla sucha, úbytek teritorií a v neposlední řadě pytláctví. Situace se zlepšila v roce 1989, kdy bylo obchodování se slonovinou postaveno mimo zákon. Ve stejném roce vznikla první světová forenzní laboratoř zaměřená na ochranu živé přírody pod názvem National Fish & Wildlife Forensics Laboratory (NFWFL). Na rozdíl od běžných laboratoří tohoto typu, které pro soudní účely rozlišují vzorky pocházející od lidí a od zvířat, je NFWFL schopna přesně určit charakteristiky zabitého zvířete, což velmi usnadní usvědčení pachatele.

Vlna antilopy orongo

Příkladem bezohledného drancování živé přírody jsou tibetské antilopy orongo. Jejich vlna patří k nejjemnějším na světě a výrobky z ní náleží k tomu nejdražšímu, co lze koupit. Na jednu šálu je třeba až šesti antilop, které žijí divoce, a proto musí být nejprve zabity. Umělé odchovy se nedaří, protože tibetské antilopy žijí ve velkých stádech a je těžké vytvořit pro ně vhodné prostředí. Správné rozpoznání materiálu získaného z vlny těchto antilop, bývá označován jako pašmina, není snadné. Laboratoř NFWFL proto vyvinula mikroskopický test založený na měření průměru vláken. Pašmina se sice vyrábí ze srsti několika zvířat, ale její vlákna by měla v tomto případě mít průměr do dvanácti mikrometrů, zatímco příbuzné materiály, například kašmír, mají vlákna o průměru až dvacet jedna mikrometrů.

Když laboratoř obdrží vzorek k určení, obvykle se zaměří nejprve na analýzu DNA. Konkrétní technologie závisí na druhu deliktu, z něhož je podezřelý obviněn. Hledá se například, zda se DNA nalezená na oblečení podezřelého shoduje s DNA zabitého zvířete. Jiným úkolem laboratoře je stanovení druhu zvířete na základě části těla. Najdou-li se například pašované suvenýry ze želvoviny, je třeba vědět, zda krunýře patřily želvám ohroženého druhu. Podle výsledků testu poté soud vyměří trest. Za dobu svého trvání laboratoř zpracovala více než jedenáct tisíc vzorků a žádný z jejích posudků nebyl u soudu zpochybněn.

Každá země má svá specifika

V každé zemi jsou druhy zvířat, které jsou nejvíce ohroženy pytláky, a také specifické způsoby jejich ohrožení. Čínské úřady například loni provedly prohlídky v sedmdesáti tisících restaurací a našly při nich více než osm set tisíc kusů ohrožených zvířat včetně mravenečníků, hadů a želv. Všechna byla uvařena a připravena k podávání. V Británii je nejčastějším prohřeškem pašování živých zvířat, nezákonné lovení jezevců a ryb a také sběr vajec.

Lov jeseterů v Kaspickém moři má v rukou ruská mafie. Analýza DNA prodávaného ruského kaviáru pomáhá odhalit, zda byl získán z odchovu, nebo nelegálním výlovem. Na Aljašce skupiny pytláků zabíjejí mrože jen kvůli klům, z nichž domorodci vyrábějí suvenýry.

Boj bez konce

Boj proti pytlákům a překupníkům je dnes bojem proti organizovanému zločinu se vším, co k němu patří. Zvířata a suvenýry proudí stejnými cestami jako drogy a někdy se nevídaným způsobem doplňují. Drogy byly již nalezeny v tělech živých i uhynulých zvířat nebo uvnitř sloních klů. Legální obchod se zvířaty mnohdy zastírá nejen nelegální zásilky, ale slouží i k praní peněz získaných trestnou činností.

V souvislosti s tímto vývojem se zlepšují i metody používané k usvědčení pachatelů.

Skupina vědců z Washingtonské univerzity pracuje například na databázi DNA afrických slonů, která by měla pomoci určit původ podezřelé slonoviny a odhalit, po jakých trasách je přepravována. Vytvořením databáze boj proti pytlákům a překupníkům nekončí. Pokud však bude fungovat tak, jak má, mohou být afričtí sloni klidní. Situace z osmdesátých let minulého století by se neměla opakovat.


Další články

CITES
Černé perly z ostrovů tichomoří.
Albíni, bílá zvířata s vrozeným nedostatkem kožního barviva.
Vikingové
Země, planeta mnoha tváří - nejnedotčenější a nejnebezpečnější místa na naší planetě jsou zároveň ta nejkrásnější.
Tropické deštné pralesy v Kostarice
Těžba ropy na Aljašce - Černé zlato je na pořadu dne.
Ovčí vlna má unikátní vlastnosti.
Kolumbovo vejce bývá označován problém, jehož řešení se zdá být snadné, ale vyžaduje znalosti a důvtip.
Způsoby měření teploty a různé používané druhy teploměrů.
Jak se zrodily peníze - historie vzniku peněz.
Kyselina močová je původce nemoci zvané dna.
Medvěd grizzly je vrcholovým predátorem lesů Severní Ameriky.
Tropický deštný prales je královstvím stromů.
Měření tuku v těle umožňují hodinky, které vynalezli japonští tvůrci.
Špinavé peníze jsou kontaminovány bakteriemi i zdraví škodlivými látkami.
Země bez lidí, na Zemi existuje několik míst, které naznačují odpověď na otázku, jak by planeta vypadala bez lidí.
Korejský ženšen

Prince of Qin je RPG hra o čínské legendě.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů