Oko

Kyselina močová

Kyselina močová chemickým vzorcem C5H4N4O3.

Kyselina močová

Kyselina močová neboli 2,6,8-trihydroxypurin, chemický vzorec C5H4N4O3, je bezbarvá krystalická látka s teplotou tání 400 °C, při které se však rozkládá. Je velmi málo rozpustná ve vodě a jiných rozpouštědlech. Zatímco u plazů a ptáků je běžným produktem detoxikace amoniaku, u savců je koncovým produktem metabolismu purinů, mezi důsledky poruch jejího metabolismu patří močové či ledvinové kameny nebo dna. Patří mezi nejdůležitější finální produkty dusíkového metabolismu. Může být produktem rozkladu inzotol monofosfátu. Její soli se nazývají uráty.

Kyselina močová se běžně vyskytuje v moči, ve stopovém množství i v potu. Může vznikat v ledvinách (například při metabolizaci alkoholu) či v játrech (při metabolizaci některých sacharidů).

Dna - důsledek poruchy metabolismu kyseliny močové

Hromadění kyseliny močové v organizmu, způsobené nedostatkem enzymu urikázy, který oxiduje relativně velmi špatně rozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku, způsobuje nemoc dnu. Při této nemoci dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních, kde dochází k jejímu krystalizování. Kyselina močová krystalizuje to tvaru jehličkovitých krystalů, které poté jako jehly pronikají do kloubů. Většinou se kyselina močová přednostně usazuje v kloubu palce u nohy, nicméně k ukládání dochází i u dalších kloubů, krystalky z kyseliny močové tak napadají např. kotníky, kolena, zápěstí i klouby prstů.


Další články

Historie střešní krytiny je dlouhá a spletitá.
Stirlingův motor má dva pracovní prostory, mezi nimiž může volně proudit plyn.
Fluoroskop - boty podle rentgenu.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Rutan Voyager je rekordní letoun, který jako první obletěl svět bez mezipřistání.
Způsoby měření teploty
Asertivita používaná v různých životních situacích.
Franský vládce Karel Veliký.
Mlýnské kameny a jejich funkce.
Svatý grál je kalich, ze kterého údajně pil Ježíš Kristus.
Magic the Gathering - tajemství úspěchu hry Magic the Gathering.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů