Oko

15 - Patnácté číslo

Rok stromů

Strom a panda Čínská vláda vyhlásila největší program zalesňování ve světové historii. Počítá se zalesněním pěti procent plochy Číny, tedy území velkého jako celá Kalifornie. Cílem je zastavit erozi půdy, zmírnit zničující sucha i záplavy a omezit následky prašných bouří. Tento náročný ekologický plán počítá i s vytvořením nových přírodních rezervací pro ohrožená zvířata a rostliny typická pro Čínu, tedy pro pandu velkou, tibetské antilopy a vzácné druhy orchidejí. Většina odborníků se shoduje, že je to program velmi užitečný a významný, přijatý doslova v poslední chvíli. Velká část lesního bohatství Číny byla téměř zlikvidována během posledního století.

Černobílé svatby

Černobílá svatba Ve spojených státech přibývá černých žen, které si životní partnery volí z řad bělochů. V letech 1980 až 2001 se počet smíšených manželství téměř zdvojnásobil. Důvodů je řada. Černošky jsou početnější než jejich mužské protějšky. Jsou také vzdělanější, zaujímají vyšší posty v zaměstnání a dostávají se do kontaktu se světem bílých mužů. Řada černých mužů ve věku vhodném ke sňatku není k dispozici prostě proto, že sedí za mřížemi. Kriminalita mezi Afroameričany je v USA sedmkrát vyšší než mezi obyvateli bílé pleti. Mají špatnou pověst, pokud jde o zacházení s partnerkou. Černošské ženy s černými manželi jsou podle statistik 22krát častěji obětí domácího násilí než ženy ostatních etnických skupin.

Umění komunikace mezi lidmi patří k nejobtížnějším na světě. V začínajícím třetím tisíciletí komunikační dovednosti nabývají na důležitosti. Mají klíčový význam pro efektivní fungování společnosti i pro úspěšné podnikání.

Pláč - Slzy byly vždy poněkud záhadnou tekutinou. Často doprovázejí vypjaté emoce jako slzy smutku nebo naopak štěstí a uvolnění. Dobové konvence je chápaly velmi rozdílně, od jejich potlačování až po nepokryté slzavé údolí sentimentalismu, v němž horkými slzami skrápěli zem rovným dílem ženy i muži. Pláč a slzy jsou dodnes objektem výzkumu psychologů a fyziologů.

Sója oslavovaná i zatracovaná.

Daňové ráje rostou jako houby po deští a přes snahy států je jejich regulace v nedohlednu.

Kudzu se šíří ve Spojených státech. Rostlina, původem z Japonska a Číny, se pne se po fasádách, kmenech stromů, keřích i plotech.

Ovčí vlna - Pružné a odolné vlákno z ovčí srsti šatí lidstvo už přes deset tisíciletí. Přesto nikdo neví, kdy se vlna začala používat. Její unikátní vlastnosti i široké možnosti využití ji činí nepostradatelnou. Žádnému jinému textilnímu materiálu se ji zatím nepodařilo vytlačit a vlněné oblečení stále patří k tomu nejdražšímu, co si můžeme pořídit.

Blondýnky jsou předmětem obdivu i terčem vtipů. Přesto si již od dob starověku mnoho žen přeje vypadat stejně jako ony. Světlá barva byla již v antice barvou bohů. Řečtí bohové a bohyně Olympu byli vesměs světlovlasí. Odpovídalo to kultu Slunce a barvě obilí. Psychologové tvrdí, že muži mají raději blondýnky, protože jsou ztělesněním křehkosti, kterou je nutno ochraňovat.

Filmový sníh - Natáčení filmu bývá někdy nelehké sladit s rozmary počasí. Situace, kdy je třeba navodit zimní zasněženou idylku uprostřed léta nebo v situaci, kdy sníh nenapadl, už pro filmaře, díky specializovaným firmám schopným dodat sníh v jakékoli kvalitě a množství, dávno není noční můrou.

Dyslexie - Proč některé děti nedokážou správně číst, bylo až do nedávné doby záhadou. Dnes vědci přicházejí na to, v čem spočívá jádro problému a jak se dá řešit. Dyslektikům svítá nová naděje.

Košenila - Žádané přírodní barvivo známé pod názvem karmín. Vyrábí se z červce nopálového, který žije na opunciích. Jeho prapůvodní domovinou je Peru, kde bylo v pátém století před naším letopočtem objeveno tajemství výroby košenily. Znali ho staří Inkové, Mayové a další jihoamerické civilizace.

Curling je na první pohled zábavou podivínů, kteří běhají po ledě s koštětem. Má však dlouhou historii a je olympijským sportem, který vyžaduje množství síly a sebeovládání.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů