Oko

Kudzu

Kudzu, rostlina z níž se vyrábí celá řada léků, se nekontrolovaně šíří v přírodě na jihu USA.

Zavlečená flóra působí problémy na všech kontinentech. V USA k těmto problémovým druhům patří asijská popínavá rostlina kudzu, která zamořuje široké oblasti na jihu země.

Kudzu
V pozdním létě kudzu vše pokryje zeleným příkrovem.

V roce 1876 sklízela kudzu (Pueraria lobata) se svou nasládlou vůní a velkými listy úspěchy na jubilejní výstavě v americké Filadelfii. Jeden manželský pár z Floridy se dokonce zaměřil na její pěstování a zájemcům rozesílal poštou sazeničky. Ve třicátých letech se na doporučení úřadů měla kudzu na jihu USA vysazovat jako ochrana proti půdní erozi. Brzy se však začala nekontrolovaně šířit a za krátkou dobu se stala postrachem místních obyvatel.

Kudzu roste rychlostí až třicet centimetrů denně a hlízovitými kořeny proniká více než tři metry pod povrch země. Neobdělávané plochy nebo opuštěné budovy dokáže během jedné sezony zcela zakrýt neproniknutelným houštím výhonků. Od roku 1970 je v USA považována za obtížný plevel, avšak její vymýcení je téměř nemožné. Spolehlivě ji likviduje jen opakovaný postřik silnými herbicidy po dobu celých deseti let.

V původní domovině kudzu, Indii, Číně a Japonsku, brání přemnožení této rostliny paraziti. Kudzu se v těchto zemích již více než dva tisíce let využívá jako hodnotné krmivo nebo jako surovina pro výrobu papíru. Z hlíz se vyrábějí léčiva. Obyvatelé USA se také učí využívat nevítaného vetřelce alespoň zčásti ke svému užitku. Ze stonků kudzu pletou košíkářské výrobky a z květů vyrábějí oblíbený sirup.

Léky z kudzu

Přátelským okem na kudzu zřejmě pohlížejí vědci, kteří zjistili, že výtažek z kořene kudzu dokáže potlačit touhu po alkoholu. Přesvědčili se o tom zhruba před dvěma lety při sledování chování zvířat. Závěry se proto badatelé z bostonské Harvardovy univerzity a McLeanovy nemocnice rozhodli ověřit i na lidské populaci.

Tým vedený Scottem Lukasem po pokusech v laboratorních podmínkách prokázal, že tableta obsahující kudzu dokáže snížit spotřebu alkoholu asi na polovinu, navíc bez jakýchkoli vedlejších účinků.

V posledních letech probíhají řady výzkumů kořene kudzu. Výzkumy potvrdily, že kudzu má též účinky na kardiovaskulární systém, které se projevují mimo jiné i rozšiřováním koronárních tepen, snížením spotřeby kyslíku svalem srdce, taktéž bylo prokázáno snížení koncentrace katecholaminů v krvi a snížení reaktivity cév.


Další články

Země bez lidí
Javorový sirup je tradiční produkt z kanadské provincie Quebec.
Srdce je nejsilnější sval.
Čaj
Bez černý, červený a chebdí.
Rdesno hadí kořen je léčivá bylina.
Účinky, kterými podporuje zdraví kustovnice čínská obsahující celou řadu prospěšných látek.
Rostliny a lidé - Nejen kudzu, ale i další rostliny spoluvytvářejí životní prostředí.
Japonci, šintoismus a kami
Červená barva krve - proč je krev červená?
Korejský ženšen

Indie, Čína a Japonsko jsou domovinou, ze které pochází kudzu, které se dnes nekontrolovaně šíří na jihu USA.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů