Oko

13 - Třinácté číslo

Modrá růže

Modrá růže Na světě je první modrá růže v historii. Výzkum a pokusy trvaly čtyřicet let a náklady na ně dosáhly dvaceti milionů eur. Růži vypěstovala japonská firma Sutory, která přitom použila genovou manipulaci. Protože gen modré barvy v žádné růži neexistoval, k vyšlechtění byly použity geny modré petunie. Podle vedoucího týmu výzkumníků Jacquese Mouchotta je to růže nejen pro ženy, ale především je míněna jako dar mužům. Modrá přece k mužům patří.

Počítání ve dvojkové soustavě

Počítání ve dvojkové soustavě je v Evropě známé od sedmnáctého století. Tehdy jej objevil matematik Gottfried Leibniz. Každé číslo v této soustavě může být vyjádřeno pomocí symbolů 0 a 1, které představují hodnoty pravda - nepravda. Využití našla dvojková soustava v hojné míře při vývoji elektroniky, kde hodnotám 0 a 1 odpovídá zapnutí nebo vypnutí obvodu.

První zmínky o dvojkové soustavě pocházejí ze třináctého století př. n. l., kdy ji používali Indiáni v podobě uzlového písma kipu. Ve druhém století př. n. l. dvojkovou soustavu využil indický matematik Pingala k notovému záznamu.

Zázračná uzdravení se kterými jsou občas lékaři konfrontováni. Existuje klíč k překonání chorob v naší psychice?

Beton dobyl celý svět. Jako stavební materiál se stal neodmyslitelnou součástí moderní architektury.

Irské pivo Guinness si udržuje výsadní postavení mezi evropskými pivy.

Špatní sousedé, ploty a zdi - Na světě jsou oblasti, kde ploty a zdi neoddělují jen soukromé pozemky, ale celá rozsáhlá území a státy.

Axolotl mexický zůstává stále v dětském stádiu a přestože se dožívá věku až 25 let, v dospělce se za normálních podmínek nevyvine.

Lstivé orchideje - Některé z orchidejí používají nejrůznější triky, aby přilákaly opylující hmyz. Vydávají se za květy jiných rostlin, napodobují vzhled i vůni hmyzích samiček nebo hmyz chytají do důmysných pastí.

Otazníky okolo vědomí - Vědomí je nám vlastní, aniž bychom věděli proč. Filozofové se dlouho zaobírali otázkou, jak vlastně vědomí vzniká a zda může existovat nezávisle na mozku. Věda dvacátého století spojila vědomí s mozkem. Zároveň objevila, že mozku může trvat až půl vteřiny, než nás informuje o vnějším podnětu. My si však toho nevšimneme.

Štěstí - Co je to štěstí? Jaké cesty k němu vedou? Jak souvisí štěstí s úspěchem? Pomáhají rady filozofů? Seneka tvrdil, že štěstí je základním cílem každého člověka. Aristoteles doporučoval k jeho dosažení filozofické rozjímání.

Japonsko opět září - Po letech recese Japonsko opět ekonomicky ožívá. Velké mezinárodní i japonské společnosti stahují výrobu z různých asijských zemí zpět do Japonska.

Irbis na pokraji vyhynutí. Ke kriticky ohroženým druhům patří i menší kočkovité šelmy - irbis, rys iberský a řada dalších.

Léčivý zelený čaj - Zelený čaj je tradičním nápojem národů východní Asie, které si podle lékařů nemohli vybrat lépe.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů