Oko

24 - Číslo dvacet čtyři

Trpasličí dinosauři

Dinosaurus I největší žijící tvorové jsou menšího vzrůstu, když žijí na malém prostoru s omezenými zdroji potravy. Na indonéském ostrově Flores mají hroši poloviční velikost, kozy jsou vysoké pouze čtyřicet centimetrů a pravěký člověk zde měřil necelý metr. Toto jsou typické příklady trpasličího fenoménu, který se může rozvinout na malém ostrově a kterému se nevyhnuli ani dinosauři, největší zvířata, která se kdy pohybovala na souši naší planety. Dnes Německo není ostrovem, ale před sto padesáti miliony let se jeho velká část nacházela pod hladinou moře. Dinosauři, kteří tam žili, se zřejmě dostali na poměrně malé území obklopené ze všech stran vodou, zůstali tam a přizpůsobili se novým podmínkám.

Prehistorická kukuřice - Dávní pěstitelé záměrně vybírali pro příští setbu největší kukuřičné klasy, z drobné trávy se tak během historicky krátkého období vyvinula zemědělská plodina dávající velkou úrodu.

Galové a jejich kultura - Výrazu Kelt poprvé použil řecký historik Herodotos, označoval tak kmeny žijící na sever od tehedejšího antického světa. Tato představa platila po dlouhou dobu, až v období Caesarovy vlády se výraz zúžil na Kelty a Galy, jak je chápeme dnes.

Zubní kartáček, zdroj infekce - Na zubním kartáčku se usazují viry a bakterie, které se při jeho používání dostávají do úst a mohou být zdrojem infekce.

Nejmenší kytara na světě má velikost deset mikrometrů.

Vlašské ořechy obsahují tuky, a přesto prospívají zdraví. Zlepšují trávení, odbourávají škodlivé látky a mají příznivý vliv na růst svalů i na mužskou potenci.

Stonehenge - Nejslavnější megalitická památka. Kdo ji postavil? Proč? Kdy? K čemu vlastně Stonehenge sloužil? Nalézt odpovědi na tyto základní otázky se snaží stovky vědců a historiků z celého světa. Nikdo zatím netuší, jaké jsou správné odpovědi. Víme pouze, že to byli Sasové, kteří dali tomuto dílu dávných předků jméno. Stonehenge - visící kameny.

Ovčí sýr Torta del Casar je ovčí sýr zcela výjimečné chuti a vysoké kvality ze španělské Extremadury.

Prehistoričtí vačnatci - V Austrálii, která se stává rájem pro paleontology, byly nedávno objeveny fosilie nejrůznějších druhů dávných vačnatců. Rozmanitost jejich velikosti, tvarů a vlastností naplňuje vědce údivem.

Rostliny a lidé - Zelené rostliny nacházejí své místo v bytech i zahradách, kde přispívají k vytvoření místa pohody a načerpání nových sil.

Muzeum počítačů bylo otevřeno v roce 2002 v Silicon Valley v Kalifornii. Naleznete zde dřevěné počítací stroje z devatenáctého století i exponáty dokumentující vývoj počítačů ve dvacátém století.

Tulení dovednosti při lovu i plavání.

Prasečí chřipka patří podle odborníků k těm mírnějším.

Švábi a proudění vzduchu - Vědci objevili, že švábi mají po stranách těla mikroskopická vlákna, která je informují o směru a rychlosti pohybu vzduchu.

Pět tisíc let staré borovice v pohoří White Mountains v Kalifornii rostly již v době, kdy pravěký člověk kreslil na jeskynní stěny kresby hlinkou a uhlem.

Účelné boule na tělech kytovců snižují přibližně o deset procent tření a současně pomáhají tyto obry ve vodě nadlehčovat o přibližně pět procent.

Desková hra Scrabble - Pohráváni si se slovíčky patří ke staré zábavě, ale kladení písmenek na herní plochu tak, aby tvořila smysluplná, ale co nejdelší slova za co nejvíce bodů, to je novinka.

Buzola

Buzola

Jako první vznikl ve vzdálené Číně kompas, pro navigaci používaný prastarý vynález se zmagnetizovanou střelkou, který ukazuje vždy na severní magnetický pól Země. A co když kompas opatříme otočnou stupnicí se 360 body? Vznikne buzola. Tento přístroj je dílem české šikovnosti, první buzolu vyrobil všestranný český vynálezce Josef Ressel (1793-1857).

Premenstruační syndrom může za rozvody, ženy často nepočítají s tím, že se u nich opět projeví.

Vylepšený grafen tvoří supravodivou substanci, mezinárodnímu týmu expertů se podařilo vylepšit stávající metodu jeho výroby.

Kostkový cukr spatřil poprvé světlo světa na území dnešní České republiky v jihočeských Dačicích.

Co je antihmota? se skládá z antičástic, které představují protějšky částic normální hmoty.

Hyperaktivita u dospělých může z dětství přetrvávat do dospělosti až u 50 % postižených.

Proč kopřiva pálí? Žahání a pálení představuje pro kopřivu obranný mechanismus. Celou rostlinu pokrývají chloupky, tzv. žahavé trichomy.

Praskající garnát, při potápění můžete někdy v moři slyšet zvuky připomínající praskání dřeva.

Zapáchající nohy lákají komáry. Na zdravotním institutu v Tanzanii došli vědci k zajímavému zjištění.

Předci savců dorůstali v druhohorách velikosti až dva metry, na ostrově Madagaskar byly objeveny fosilie druhu Vintana sertichi, který žil v období pozdní křídy.

Zastavená evoluce sirných bakterií?, vědci přišli na stopu absenci jakéhokoli jejich evolučního vývoje. Neplatí evoluce vždy a všude?

Tomograf pomáhá zkoumat egyptské mumie, Britské muzeum začalo zkouma pomocí tomografu těla mumií získaná z egyptských hrobek, je to šetrnější proces než ty v minulosti používané.

Vnitřní vlny oceánů mohou dosahovat obří výšky, některé z nich až výšky mrakodrapů. Na hladině však nejsou přiliš patrné.

Proč se tvoří hvězdičky před očima? Úder do hlavy může způsobit, že krev v kapilárách v blízkosti zrakového centra mozku začne proudit rychleji a okolní neurony předávají informaci sousedním nervovým buňkám. Výsledek jsou signály, které mozek interpretuje jako hvězdičky před očima.

Pevnější sklo nalezlo inspiraci u měkkýšů, vědci vytvořili v kousku skla nepatrné prasklinky, které vyplnili polymerovým materiálem. Takto upravené sklo vydrželo 200x více než původní.

Tání ledovce Totten Glacier urychluje síť tunelů, letecké snímky přinesly vědcům nové poznatky. V tomto ledovci objevili vědci síť tunelů, kterými do jeho nitra proniká teplá voda a urychluje tání.

Nejrozsáhlejší tisový les v ČR roste na Rokycansku

Tis

Nejrozsáhlejší tisový les v České republice roste na Rokycansku a čítá celkem 3300 stromů. Výjimečný je tím, že v něm rosou pouze tisy. Podle některých odhadů se může dokonce jednat i o nejrozsáhlejší tisový les v celé střední Evropě.

Insekticidy poškozují čmeláčí mozky a snižují tím výkonnost čmeláčích kolonií.

Tropičtí mravenci se šířili po obchodních cestách, jejich šíření začalo během 16. století. Přispěly k němu evropské obchodní lodě, které začaly brázdit vody oceánů. V současnosti lze tento druh mravence nalézt prakticky ve všech oblastech s tropickým klimatem.

Osika žije již 80 000 let, unikátní kořenový systém osik, nazývaný Pando, který se nachází v americkém Utahu, se dožil již tak vysokého věku.

Vir rýmy se nejlépe množí v chladném nose, v chladnějších buňkách nosní dutiny je tento varovný systém méně účinný a virus je schopen se snadněji šířit.

Vědci objevili 8000 let starý olivový olej. Jedná se o nejstarší důkaz o používání olivového oleje.

Zdravý špenát obsahuje vitamíny, své místo měl již v kuchyni našich dávných předků. Obsahuje sice pouze přibližně desetinu původně prezentovaného množství železa, každopádně je však hojným zdrojem vitamínů A B, minerálů a obsahuje také antioxidant lutein.

Buchty si vzal na svoji cestu do světa pohádkový Honza. Tak to kdysi koneckonců dělali všichni, kteří se vydali na cesty.

Salmonelóza je onemocnění, které je způsobené bakteriemi Salmonela a projevuje se střevními obtížemi. Do těla se tyto bakterie dostávají ústy.

Sopka Laacher See spí za českými humny. Kdy se probudí tento sopečný drak? Nikdo neví. Sopka Laacher See naposledy chrlila lávu před 13 tisíci lety.

Přírodní krása míří z lednice přímo na váš obličej.

A přece se točí, řekl Galileo Galilei před 400 lety. Nebo ne? Říci tuto větu před úředníky inkvizice by znamenalo takřka jistě rozsudek smrti. Byl odsouzen k žaláři, pro jeho vysoký věk byl rozsudek změněn na domácí vězení.

Podzimní dekorace z dýně inspirují k tvoření a výzdobě obydlí.

Vaječné skořápky vděčí za svoji tvrdost a pevnost tomu, že ji tvoří uhličitan vápenatý, soli a organická látka, která váže jednotlivé částice skořápky k sobě. Ptačí zárodek musí ovšem také dýchat, proto ji prostupují řídce rozmístěné póry.

Monocykl má pouze jedinou nápravu a jediný obvod kola, na kterém vzniká tření. U monocyklu je kolo tak veliké, že jezdec sedí při jízdě v něm.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů