Oko

16 - Šestnácté číslo

Konfucius jako lék

Konfucius Máte problémy? Trpíte depresemi? Staří filozofové prý dokážou poskytnout lepší pomoc než antidepresiva. Tento trend se objevil koncem minulého století v Německu a šíří se do celé Evropy a USA. Vystresovaní manažeři hledají útěchu v četbě filozofických děl. Podle odborníků jim to pomáhá dostat se nad věc a zbavit se úzkostí vyprovokovaných dnešním stylem života. Doporučuje se Konfucius, Platon, ale i Kant a další.

Klášterní medicína

Černý rybíz Staré klášterní recepty stále mají co nabídnout. S jejich pomocí lze léčit například nemoci dýchacích cest nebo neurodermatitidu. Ta se projevuje svědivými ložisky ztluštělé, tmavěji zbarvené kůže. Jde zřejmě o poruchu metabolismu. To sice mniši a jeptišky ve středověkých klášterech nevěděli, ale přesto dokázali naordinovat účinný lék: černý rybíz. Novodobé analýzy ukázaly, že právě v jeho jádrech je obsažena kyselina která má na neurodermatitidu léčivé účinky. Zkušenosti klášterní medicíny byly zachyceny poprvé kolem roku 790 v příručce z benediktinského kláštera Lorsch (Lorscher Arzneibuch) v německém Hesensku. Nejrozsáhlejší středověkou příručkou je zřejmě Physica z roku 1160, sepsaná abatyší Hildegardou z Bingen. Křesťanští mniši využívali znalostí antiky a doplňovali je o zkušenosti lidových léčitelů. Dnešní vědci identifikovali ve starých rukopisech 450 léčivých rostlin a u 120 z nich prověřili jejich působení.

Zívání - Oči se přivírají, ústa nezadržitelně otevírají dokořán, uši zaléhají. Zívání, běžná každodenní činnost, kterou používá téměř každý. Přesto není dokonale jasné, k čemu slouží. Ultrazvuková vyšetření odhalila, že embrya zívají o závod již od třetího měsíce své existence. Zívají i zvířata. Někdy tak vyzývají ke hře, jindy zíváním lákají samičky nebo si poměřují síly.

Termální lázně onsen - V lázních onsen, doslova horkých pramenech, se spojují tradiční japonské hygienické návyky s prostou relaxací. Tyto zvyky jsou součástí japonské kultury přes dva tisíce let. Zrodily se díky přírodním termálním pramenům, které jsou po celých japonských ostrovech.

Tef je z Afriky pocházející obilnina, která se díky svým vlasnostem hodí pro bezlepkovou dietu.

Džíny byly ještě před padesáti lety symbolem Ameriky, dnes se staly součástí světové módy.

Tropické deštné pralesy v Kostarice kterých každým rokem ubývá a existuje reálné nebezpečí, že během několika desítek let zaniknou, jsou objektem snah o jejich záchranu.

Jak hadi ztratili nohy - Objevy nejbližších předchůdců dnešních hadů dokazují, že tito živočichové nebyli vždy bez končetin.

Vinná réva, kterou lidstvo zná již několik tisíciletí, je využívána jak pro výrobu nápojů, tak i pro pěstování hroznů k přímé spotřebě.

Polární záře bývá pozorovatelná na obloze v polárních oblastech zeměkoule jako nádherné přírodní divadlo.

Tradiční čínská medicína je léčebný systém, který má své kořeny tisíce let v minulosti.

Kokosová palma je bezesporu nejdůležitější rostlinou tropického pásma. Třicet metrů vysoký štíhlý strom je skutečným symbolem hojnosti, neboť poskytuje obživu čtyřem stům milionů obyvatel.

BOBO, což je zkratka "bourgeois bohemian". Mladí a vzdělaní příslušníci bohaté americké elity, kteří se nenechají ničím omezovat.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů