Oko

25 - Číslo dvacet pět

Placebo

Placebo Už v šestnáctém století francouzský filozof Michel de Montaigne tvrdil, že u některých lidí stačí pohled lékaře a uzdraví se. Po celá staletí byly jako léky podávány cukrové pilulky a nejrůznější toniky. Některým lidem pomáhaly. Spor o účinky placeba je v současné době opět aktuální. Americká lékařská asociace vydala prohlášení, že pacient smí dostat placebo pouze tehdy, když o tom ví. Pak by to ale nebylo placebo a účinky by byly předem zmařeny. Je jasné, že jsou způsobeny očekáváním pacientů, že lék jim pomůže. Některé pokusy dokazují, že v řadě případů má placebo (solný roztok) podané injekčně stejný účinek jako šest až osm miligramů morfinu. A tak zatímco skeptici a etici jsou zásadně proti placebu, ředa lékařů ho pokládá za velmi důležitý lék.

Rubíny z Mogoku - Půda v okolí Mogoku v Barmě ukrývá nejkrásnější rubíny na světě. Zářivé poklady, které pro svou barvu bývají nazývány zkamenělou krví země.

Avokádo, zelený plod hruškovitého tvaru s dužinou oříškové chuti. Středověcí křesťanští mniši se domnívali, že avokádo podporuje sexuální apetit, a proto jeho konzumaci v klášterech zakázali. Nesmělo se pěstovat ani v klášterních zahradách. Pěstování avokáda má historii dlouhou dva a půl tisíce let.

Nejstarší teploměr spatřil svělo světa o přibližně dvě desetiletí dříve, než se předpokládalo.

Vzdušné víry za letadlem ho udržují ve vzduchu, ale stejně tak mohou poslat k zemi letadlo letící za ním.

Peklo zvané Venuše - Která z planet sluneční soustavy se nejvíce podobá peklu? Jednoznačně Venuše. Vysoké teploty, obrovský tlak, oblaka kyseliny sírové. Přesto není vyloučeno, že i v takovém prostředí může být život.

Čaj se vrací - Současná čínská společnost se vrací k čaji, který je součástí čínské kultury tisíce let.

Rýže s obsahem železa - Rýže, která obsahuje mnohonásobně vyšší množství železa oproti běžným odrůdám, vznikla šlechtěním z odrůdy IR68144.

Nový test na alkohol určí nejen, kolik jste toho vypili dnes nebo včera. Zjistí, kdy jste pili alkohol naposled, i když to je už několik týdnů nebo měsíců. Zda jste alkoholik, pijete-li hodně a často, příležitostně nebo vůbec ne.

Abstraktní malířství a věda - Abstraktní umění může působit jsko chaotická změť barevných čar a skvrn. Přesto má pevný smysl a řád. Je považováno za další vývojový stupeň následující po kubismu, který začal bořit tvary věcí. Významně ho oblivnily vědecké objevy z oblasti vnímání, optiky a zvuku.

Reklama pomocí vůně - Reklama se chystá zaútočit na naše čichové vjemy tématickými vůněmi.

Rekordní diamant byl vydražen

Graff Vivid Yellow
Diamant Graff Vivid Yellow

Několik vzácných diamantů dražila v Ženevě aukční síň Sotheby's. Jeden z největších žlutých diamantů světa, Graff Vivid Yellow, který váží více než 100 karátů, byl prodán za v přepočtu 325,8 milionu Kč.

Pitná voda z moře by mohla být řešením zmenšujících se zásob pitné vody na souši. Jaké se používají způsoby získávání pitné vody z moře?

Mořské vlny jsou zdrojem energie pro Austrálii - V průběhu příštích 40 let by se mohlo v Austrálii získávat přibližně deset procent energie z mořských vln.

Bramborové slupky chrání před nemocemi. Obsahují antibiotika, která zabraňují mikroorganismům v kontaktu s živými buňkami.

Hladoví hlemýždi pojídají omítky domů ve francouzské Bretani.

Samec nebo samice - Kanadští vědci objevili způsob výběru pohlaví u domácích zvířat.

Šachy jsou královna strategií. První předchůdci dnešních šachů se objevili v Indii v 6. století.

Žampiony chrání před rakovinou prsu - Jak potvrdila nedávná studie australských vědců, houby mají schopnost působit proti rakovině prsu.

Po roce 2020 v Evropské unii jen pasivní domy podle novelizované směrnice.

Kožní parazité u psů a koček jsou velmi rozšíření a i při nadstandardní péči zahrnující časté česání, koupání apod., jim mnohdy není možné zamezit.

Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které postihuje jak volně žijící i v zajetí chované ptáky. V roce 1997 bylo zaznamenáno smrtelné onemocnění malého chlapce v Hongkongu.

Jak vysavač zadržuje prach, což je důležité kritérium tohoto domácího spotřebiče. U sáčkových vysavačů se na něm podílí především kvalita sáčku.

Peří do peřiny - Kvalitu péřové výplně určuje podíl prachového peří ve směsi.

Robotická protéza Deka Arm System úspěšně vykonává základní pohyby lidské ruky a především je schopna tyto úkony provádět simultánně.

Lidské pyramidy při oslavě svátku Janmashtami

Lidská pyramida
Lidská pyramida vytvořená při oslavě svátku Janmashtami.

Ohromující podívanou připravili tisíce Indů, když během hinduistického svátku Janmashtami v Bombaji na počest boha Krišny vytvořily lidskou pyramidu Dahi Handi. Akce, která probíhá každoročně v srpnu, má kořeny v legendě o bohu Krišnovi, který měl jako dítě krást máslo z hliněného hrnce: dahi znamená máslo, handi je v překladu hliněná nádoba. V Bombaji je stavění lidských pyramid už dokonce považováno za sport a každoročně v něm soutěží stovky týmů. Ale je to také nebezpečné. Indické úřady letos nově zakázaly účast při stavění lidských pyramid dětem mladším 12 let. V posledních letech se totiž tyto akce neobešly bez zranění.

Ostrov Srí Lanka je místo, kde můžete zažít exotiku v její nezměněné podobě. Jeho historie je velmi spletitá.

Cukrovka je nemoc, která ze začátku nebolí. Právě proto mnoho lidí neví, že ji má. Prvním nepříjemným příznakem cukrovky je většinou pocit velké žízně a častější močení.

Jak přelstít hlad, kdo někdy držel dietu, ví, že i při té nejsilnější vůli a motivaci přijdou chvilky, kdy je hlad silnější než my.

Čím lze nahradit maso, na rozdíl od doby před dvaceti lety je dnes nabídka potravin daleko širší.

Dráždivý tračník a jeho příznaky, jedná se o poměrně častou poruch, ale spousta lidí se o problémech s ní spojených stydí mluvit.

Zdraví v číslech

2x týdně si dopřejte rajčata, rajčatovou polévku nebo jiné jídlo z této zeleniny. Podaří se vám tak snížit riziko vzniku rakoviny prostaty a děložního krčku o 34 %.

30 gramů vlákniny by měl denně člověk sníst, aby si udržel zdraví, především střev a konečníku. Její skutečná spotřeba je u nás přibližně poloviční.

10 minut stačí žvýkat kousek čerstvého nebo kandovaného zázvoru, aby vám nebylo nevolno při cestování. Prodávají se i zázvorové žvýkačky, které seženete v bioobchodech.

15 kliků denně, třeba doma v obýváku, stačí na to, abyste do měsíce citelně zlepšili svoji kondici. Senioři můžou místo kliků dělat dřepy nebo tzv. kočičí hřbety.

Cvičení na ploché nohy - Může se sice zdát, že plochá noha je banální problém, ale nepodceňujte ho.

Protonová léčba rakoviny, která je jednou z nových cest, slibuje šetrnější ozařování přesně do nádoru.

Blechy nejsou jen psí. Pes vám může předat blechy, ale i další parazity. Jak se tomu vyhnout?

Sopka Tambora vybuchla roku 1815 v největší erupci novodobých dějin. Podle britských vědců, které cituje deník El País, není na podobnou erupci dnešní svět připraven.

Zobrazovací metody používané v medicíně, pojďte si představit, jak udiveně by se asi tvářil lékař z minulosti, kdyby se ocitl v dnešní době a viděl tunel magnetické rezonance.

Játra čistí lidské tělo. Zdalipak víte, kam se podějí všechny škodliviny, které sníme a vypijeme i které jsou produktem našeho metabolismu?

Tři cviky na křečové žíly - Lehněte si na záda a pomalu zvedněte nohy nahoru...

Křepelčí vejce mají nejen lahodnou chuť, ale dá se říci, že jsou přímo nabita zdravím.

Tepelná úprava jídla a zdraví, jídla připravená při vysoké teplotě na něj může mít nepříznivý vliv.

Správné uložení potravin v lednici, určitě neděláte dobře, pokud právě nakoupené potraviny do ní doma jen tak bez přemýšlení hodíte.

Tykve na talíři - Z různobarevných a podivně tvarovaných tykví většinou vyrábíme dekorace. Tykve a její "sestřičky" se však také skvěle uplatňují v kuchyni.

Stonožky a mnohonožky, jaký je meni nimi rozdíl? Poznáte je od sebe snadno podle toho, kolik párů nohou má na každém článku.

Mikroorganismy v lidském těle tvoří náš mikroskopický doprovod. Kolik bakterií tvoří mikroflóru člověka?

Podmořské město projektu Ocean Spiral - Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo žít pod vodou? Japonci se nad tímto problémem zamysleli a výsledkem je projekt, který by měl život pod vodní hladinou umožnit.Japonci se nad tímto problémem zamysleli a výsledkem je projekt, který by měl život pod vodní hladinou umožnit.

Norek americký se v ČR šíří do přírodní rezervace Lednické rybníky. V přírodní rezervaci Lednické rybníky na Břeclavsku se usídlili zástupci této nepůvodní lasicovité šelmy.

Odkud přišli Etruskové, kteří stále budí mnoho otázek. Za jejich původní domovinu bývá považována Malá Asie nebo Blízký východ.

Pavouci žijící ve městech dorůstají větší velikosti. Nová studie australských vědců ukázala, že pavouci žijící ve městech dorůstají větší velikosti a snadněji se rozmnožují než jejich venkovští souputníci.

Globální oteplování zpomaluje proudění vzduchu, nezpůsobuje pouze změny klimatu a tání ledovců.

Pozemská voda může být starší než sluneční soustava. Vědci provedli simulaci evolučního procesu zformování sluneční soustavy z protoplanetárního disku a dospěli k překvapivým závěrům.

Král Richard III. zemřel na zranění hlavy na bitevním poli u Bosworthu roku 1485. V jeho lebce archeologové objevili celkem devět poranění, z nichž přinejmenším dvě byla smrtelná.

Zemětřesení lze předpovědět ze složení podzemní vody. Šest měsíců před zemětřesením na Islandu v roce 2012 se ve vodě zvýšila koncentrace plynného vodíku a sodíkových iontů.

Ozonová vrstva zesílila, poprvé po 35 letech přišli vědci, kteří sledují stav ozonové vrstvy, s dobrou zprávou. Množství stratosferického ozonu v tzv. ozonové vrstvě významně vzrostlo.

Tornádo je postrachem Ameriky. Pohltí vše, co mu stojí v cestě a není připevněno k zemi. Unese i předměty vážící stovky kilogramů.

Nejdeštivější místo v ČR je Bílý potok v Jizerských horách.

Šerpové kterým se říká děti Everestu. Světovou pověst si získali neocenitelnou pomocí expedicím směřujícím k nejvyšším horám světa.

Smog a jeho vliv na zdraví - Čím je tak nebezpečný? Je to směsice všemožných prachových částeček, mezi nimiž se objevují chemické látky, mikroskopické části pneumatik, částečky silničních povrchů, plyny apod.

Perly z Nového světa - Perly mimo jiné byly i na prvním místě seznamu předmětů, které španělská královna Isabella a král Ferdinand chtěli, aby Kolumbus přivezl z Nového světa.

Návrat vzducholodí, když roku 1937 došlo k tragické nehodě vzducholodi LZ-129 Hindenburg, zdálo se, že těmto strojům bude definitivně odzvoněno.

Mejstarší zlatá mince byla nalezena u pobřeží Bulharska, nalezl ji potápěč v mělkých vodách poblíž Sozopolu. Nalezená mince naní vyražena z čistého zlata, byla vyrobena ze slitiny zlata a stříbra nazývané élektrum.

Recepty brazilské kuchyně na talíři. Brazilský národní pokrm je feijoáda, která bývá označována jako jídlo chudých, je to vydatné jídlo připravované z drobných černých fazolí.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů