Oko

Cvičení na ploché nohy

Může se sice zdát, že plochá noha je banální problém, ale nepodceňujte ho. Chodidlo tlumí nárazy a chrání kyčle a páteř, stejně jako naše vnitřní orgány a mozek.

1. Tři nejlepší cviky Zatímco dříve se doporučovalo zvedání předmětů prsty chodidel, dnes od této metody odborníci ustupují jako od málo účinné. Tyto tři cviky však podle stanoviska odborníku fungují.
- Vsedě kroužit nohama v kotníku dovnitř a ven. Snažte se oběma současně, pak střídavě.
- Ve stoje udělejte výpon na špičky současně oběma nohama, cvik opakujte.
- Střídejte postavení na špičky a na paty.

2. Dvacet minut naboso Co nejčastěji choďte naboso po trávě nebo písku. Přesto ale buďte opatrní, chůze naboso je sice vhodná, ale neměla by denně přesáhnout zhruba 3x 20 minut.

3. Šlapejte vodu Koupejte se ve vaně s léčivou solí. Chodidla pak natírejte chladivým gelem a masírujte. Doporučuje se také střídavě namáčet nohy v teplé a studené vodě. Několikrát opakujte, končete studenou vodou. Prospívá i šlapání vody ve vaničce se solí.

4. Snižte podpadky Největší hrozbou pro vaše nohy jsou vysoké podpadky, kdy se prsty mačkají dopředu. Snadno docílíte nehezkých kladívkových prstů a navíc posouváte těžiště z paty na přední část. Tím dochází k poklesu klenby. Potřebujete dostatečně prostornou, ohebnou obuv s úměrně vysokým podpadkem. Bota by měla mít anatomicky správně modelovaný vršek a dostatečně tlumit nárazy. Chcete-li si být jisti, že bude mít bota potřebný tvar, pořiďte si ortopedické vložky. Pro ty z vás, kteří máte vážnější problémy, je možná úprava obuvi, případně ortopedické boty.

5. Váha na vnější straně Soustřeďte se na každý krok, vnímejte, jak se chodidlo dotýká podložky. Zkuste si kontrolovat, zda nohou našlapujete rovně a nešlapejte směrem k vnitřní straně. Stačí chodit pomalu a soustředit se na to, abyste váhu přenášeli na vnější část.

6. Odlehčete noze Nadváha je to první, co má vliv na vznik plochých nohou. Odborník - ortoped nebo podolog - vám doporučí odlehčit nohám redukcí váhy. Každý kilogram navíc nemocné nohy zbytečně zatěžuje.

Čím nás ploché nohy trápí? Velkou únavou po delší chůzi. Otoky. Míváme pocit těžkých lýtek, případně nás pálí. Bolí nás nožní klenba, nebo záda.

Podle výsledků posledních vědeckých výzkumů je jednou z příčin, jejichž působením vznikají ploché nohy, nedostatek bílkoviny, která zpevňuje šlachy. Tělo si ji dokáže vytvářet samo, ale u některých lidí jí neprodukuje dostatek.


Další články

Ostrov Gaudeloupe vystupuje z vln 600 km severně od Jižní Ameriky.
Turecká káva pění v přísloví i na stole.
Kapary jsou oblíbená součást středomořské kuchyně.
Papinův tlakový hrnec umožňuje rychlou přípravu jídla.
Písečné duny v Čechách a na Moravě například u Vlkova.
Černé perly mají zvláštní tajemnou přitažlivost.
Lev indický žije v rezervaci Gírský les.
Ostrov Phu Quoc je perla Vietnamu.
Vysavač s vodním filtrem používá k filtraci vodu.
Ořechový olej nalézá uplatnění ve studené kuchyni.
Jantarová komnata zmizela ve víru druhé světové války.
Ostrov Zanzibar byl obchodním centrem východního pobřeží Afriky.
Větrné mlýny kolem Severního moře.
Poušť Gobi má mnoho podob.
Jak skáče blecha jejíž skokanské schopnosti jsou ohromující.
Spinální anestezie se používá při operacích.
Strnad obecný dorůstá délky 15 až 17 centimetrů.
Šíření zvuku ve vodě probíhá jinak, než na vzduchu.
Arašídový olej vyniká svým obsahem kvalitních rostlinných tuků.
Červená barva krve díky přítomnosti červených krvinek.
Syndrom turistické třídy

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů