Oko

9 - Deváté číslo

Znovuzrození zebry kvagy

Zebra kvaga Zebra kvaga byla v jižní Africe vyhubena již před 125 lety. Dnes se tam opět prohánějí stáda zeber, které jako by vymřelým kvagám z oka vypadly. Hlavním poznávacím znakem kvagy (Equus quagga) jsou chybějící pruhy na zadní části těla a hnědý podtón srsti. Až donedávna je bylo možné vidět pouze vycpané v muzeu. Dnes jsou opět ozdobou jihoafrického národního parku Karoo. Za znovuzrození vděčí projektu, který využil příbuznosti vyhynulé kvagy s žijícími populacemi dnešních zeber. Testy DNA provedené na kůžích vycpaných exemplářů prokázaly, že kvaga je poddruhem zebry stepní. V roce 1987 začal tým biologů s křížením jedinců, kteří se vzhledově nejvíce blížili původním kvagám a měli zřejmě největší podíl jejich genetického materiálu. Hříbata třetí generace, která se narodila v loňském roce, jsou svým vyhynulým předchůdcům překvapivě podobná.

Greenwich

Greenwich Středověké mapy, například slavná Mappa Mundi, považovaly za střed světa Jeruzalém. Vycházely přitom z bible z knihy Ezechiel. Greenwichský poledník se stal základním pojmem moderních map až v roce 1884, kdy byl mezinárodně uznán a dohodou byl pak potvrzen až v roce 1911. Všechny mapy britského námořnictva v té době už uznávaly greenwichský poledník jako hlavní a byly tak dokonalé a široce používané, že i zbytek světa se přizpůsobil. Tento poledník prochází známou observatoří v lendýnské východní čtvrti Greenwich.

Victor Hugo - Básník, dramatik, romanopisec a velký humanista. Bojovník za romantismus, o kterém napsal, že je liberalismem v literatuře. Politik a milovník žen. Tím vším byl Victor Hugo, muž, jehož jméno je pro mnohé synonymem velkého historického románu.

Spánek je jediný dar bohů, který je nenahraditelný, napsal už přede dvěma tisíciletími řecký filozof Plutarchos. Staří Číňané věřili, že jen ve spánku může člověk splynout s vesmírem. Ze spánku, mytologického bratra smrti, měli naši prapředci po celá staletí strach. Báli se nejen démonů noci, ale především toho, že se už neprobudí.

Voda - Každý den přibývá na naší planetě přes dvě stě tisíc lidí. Osmdesát milionů ročně. Z dnešních více než šesti miliard obyvatel jich několik desítek milionů nemá přístup k nezávadné vodě. Odhaduje se, že v roce 2025 bude trpět kritickým nedostatkem vody více než dvě a půl miliardy lidí.

Lama - Tvor s hlavou a ušima muly, tělem velblouda, nohama jelena a ocasem koně. Tak popsal lamu guanako jeden z mořeplavců v roce 1520. Byl to první Evropan, který lamu spatřil. Obyvatelé jihoamerických andských oblastí lamu považují za dar bohů. Až lamy vyhynou a vrátí se do božského světa, z něhož k nám sestoupily, bude to podle legend znamenat konec civilizace.

Modré nebe - Modrou barvu nebe považujeme obvykle za samozřejmost a spojujeme ji s přítomností kyslíku. Jaká je její fyzikální podstata?

Harley-Davidson - symbol svobody a dobrodružství. Nejnovější módou jsou barevné motocykly Harley-Davidson. Jsou něco jako umělecká díla. Jejich tvůrci se inspirují komiksy, rockovou hudbou a třeba i tetováním. Přestože jejich cena je přímo závratná, poptávka po nich roste. Ani klasický harley však neodchází ze scény.

Lidská ruka se vyvíjela čtyři miliony let, až se stala jedním z nejdokonalejších nástrojů, které lze v přírodě nalézt. Umožnila, aby pračlověk opracoval kámen na první nástroje a aby moderní člověk dospěl až k tomu, že může klonovat sám sebe. Není divu, neboť ovládání prstů ruky řídí čtvrtina lidské motorické mozkové kůry.

Netradiční pohřeb - Pohřby dnes již nejsou tím, čím kdysi. Nové způsoby pohřbívání rozrušují sílu tradice.

Parní lokomotivy na Kubě - Kuba je ostrov, na kterém se od revoluce roku 1959 zastavil čas. Nikde jinde na světě nenajdete v každodenním provozu parní lokomotivy více než sto padesát let staré.

Sourozenci - Mezi bratry a sestrami je všechno možné. Všechny druhy citů a pocitů od lásky až po nejhlubší nenávist. Co nebývá mezi sourozenci běžné, je lhostejnost. Bratrství ale nemusí být jen pokrevní.

Černé neštovice, obnovení očkování - Spojené státy se rozhodly obnovit očkování jako prevenci proti případnému útoku.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů