Oko

20 - Dvacáté číslo

Benátské gondoly

Benátské gondoly Gondoly patří k Benátkám stejně nerozlučně jako Eiffelova věž k Paříži či Big Ben k Londýnu. Zlatý věk prožívaly benátské gondoly v době Benátské republiky v sedmnáctém století. V té době jich kanály tohoto kouzelného města projíždělo kolem deseti tisíc. Zajímavé je, že ani dlouhá staletí nepřinesla téměř žádné změny do stylu veslování a příliš se nezměnil ani vzhled gondol. Zatímco v sedmnáctém století byl nad gondolou většinou baldachýn, dnes jsou částečně zastřešené nebo mají zateplené kabiny. Ke stavbě těchto úzkých částečně zastřešených člunů se používá několik typů dřeva včetně dubového. Přední a zadní vaznice, které strmě čnějí do výšky, jasou většinou z lipového dřeva, protože musí být krásně vyřezané, a k tomu se lipové dřevo hodí nejlépe. V současné době je v Benátkách v provozu asi čtyři sta gondol. Jsou určeny především k vyhlídkovým jízdám turistů.

Odkud pocházejí tulipány

Tulipány Když se řekne tulipán, většinou se lidem vybaví Nizozemsko. Holandské tulipány jsou slavným pojmem, ale zemí jejich původu je Turecko. Tam dodnes rostou volně v přírodě a také název tulipán pochází z turečtiny. Tulipánů je přibližně sto druhů, většinou původem ze střední Asie. Do střední Evropy se tulipány dostaly v roce 1554, ale nebylo to Nizozemsko. První evropskou zemí, kde se tulipány objevily, byly Čechy. Pěstovaly se v královské zahradě na Pražském hradě. Odtud se pak rozšířily do dalších zemí včetně Nizozemska. Tam se jejich pěstování rozšířilo až v sedmnáctém století, kdy celou Evropu zachvátila doslova tulipánová horečka.

Dědictví římského impéria - Římská říše sice zanikla před staletími, ale její odkaz přetrvává do dnešních dnů. Jazyk Římanů, právní systém, literatura i architektura ovlivnily a stále ovlivňují téměř každou dnešní civilizaci.

Potraviny a zdravá výživa - Jíst zdravě neznamená vyhýbat se pouze dortům, smaženým brambůrkům, řízkům a šťavnatým hamburgerům. Je množství potravin, na kterých si pochutnáte a přitom podporují zdraví.

Padák se zrodil před více než dvěma sty lety ve Francii.

Mumie z bažin - Od devatenáctého století nacházejí lidé v rašeliništích Dánska, severního Německa, Anglie a Irska mumie lidí z doby před dvěma tisíci let. Zdá se, že obyvatelé severozápadní Evropy měli v době železné podivný zvyk. Zabíjeli vybrané muže, ženy i děti a házeli jejich těla do bažin. Kyselé prostředí je dokonale zachovalo.

Poušť Namib je nejsušší a nejstarší poušť světa. Severní kamenitá část pouště Namib přechází na jihu v písečné duny, které dosahují výšky až čtyři sta metrů.

Regenerace tkání - Lidské tělo dokáže do jisté míry obnovovat kůži, játra a krev. Daleko lépe jsou na tom mloci a některé druhy ryb. Může jim narůst nová noha, srdce nebo oko. Proč nevyužít těchto schopností ve prospěch lidí? Vědci objevují nové možnosti.

Jogurt prošel tisíciletým vývojem a dodnes patří mezi základní potraviny. Při konzumaci v rozumném množství přináší lidskému zdraví mnohonásobný užitek. Nalezne uplatnění ve studené i teplé kuchyni. Výrobky získané kysáním mléka jsou lidem známé již více než tři tisíce let. Kdo poprvé vyrobil jogurt, se dnes již patrně nedozvíme. Předpokládá se, že u jeho zrodu stáli hunsko-bulharští kočovníci.

Francouzi v Americe - O koloniálním dobrodružství Francouzů v Severní Americe se příliš nemluví ani nepíše. Bylo přehlušeno obrazem Divokého západu s pistolníky, kteří vesměs pocházeli z Anglie. Přístup francouzských osadníků k domorodým Indiánům byl odlišný.

Umělé diamanty se průmyslově vyrábějí již celé půlstoletí. Vznikaly tak jen velmi malé kameny vhodné pouze k průmyslovému využití. Nová technologie americké firmy Gemesis slibuje diamanty ve šperkařské kvalitě a velikosti za čtvrtinovou cenu přírodní suroviny.

Otisky prstů s otazníkem - Pochybnosti okolo otisků prstů.

Staré snímky hvězdné oblohy v ohrožení, pomalu se rozpadají a je třeba je urychleně převést do digitalizované podoby.

Diskotéka v plavkách využívá nesčetné množství lázní, které v Budapešti přestaly sloužit svému původnímu účelu.

Délka života stromů se určuje podle letokruhů, jejichž šířka a zabarvení jsou dány klimatickými podmínkami prostředí, ve kterém stromy žijí.

Porušení práv? - Stačí při výslechu pozměnit výraz či přidat slovo a vyslýchaný na sebe prozradí něco, co vůbec nechtěl nebo neudělal. Americká policie si při výslechu často hraje se slovíčky a usvědčuje podezřelé, kteří zločin nespáchali.

Lávové kameny pomáhají rozproudit krev a podpoří i lymfatický systém. Rozprouděná krev zrychlí metabolismus a pomáhá i při hubnutí.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů