Oko

Staré snímky hvězdné oblohy v ohrožení

Staré snímky hvězdné oblohy se pomalu rozpadají. Astronomové mají pocit, jaký by musel mít každý milovník umění, kdyby spatřil, jak oprýskává malba z Mony Lisy.

Jediné svědectví změn hvězd na obloze, k nimž došlo za uplynulé století, se možná nenávratně ztratí. Astronomové varují, že většina starých snímků hvězdné oblohy se doslova rozpadá. Je potřeba co nejrychleji vytvořit program, aby mohly být uloženy v elektronické podobě.

Snímek hvězdné oblohy

Největší teleskopy dnes předávají své snímky v digitalizované podobě. Avšak do devadesátých let se naprostá většina pozorování zaznamenávala na fotografické desky, které v digitální formě neexistují. Světové astronomické archivy obsahují více než dva miliony fotografických desek se snímky noční oblohy. A některé z nich jsou starší než sto let.

Jsou to jediní svědkové změn v galaxiích, jediné důkazy změny jasnosti hvězd i mlhovin za dobu více než jednoho století. Takové informace jsou nenahraditelné, vždyť hvězdná mapa dnes vypadá zcela jinak, než před sto lety. Fotografické desky tak například podávají informace o dráze trpasličí planety Pluto. Tyto informace jsou potřebné při plánování jakékoli budoucí výpravy družic k tomuto vesmírnému tělesu.

Starší vědci vidí problém v tom, že jejich mladí kolegové, kteří svůj profesní život spojují s počítači, se k těmto unikátním archivním fotografiím málokdy obracejí. Raději si nechají dráhu nebo jasnost tělesa vyčíslit na počítači, místo aby se podívali na starší a novější snímek. A protože o desky není příliš velký zájem, leží odložené kdesi v komorách archivů.

Ba co více, v těchto komorách se začínají doslova rozkládat. Stejně jako nenahraditelné desky z projektu Carte du Ciel (Nebeská mapa), který byl zahájen v roce 1887 a při němž se spojil tucet observatoří, aby na fotografiích společně zachytily celou hvězdnou oblohu. Fotografická emulze na těchto dávných deskách se rozpadá. Dalším smutným příkladem je devadesát tisíc desek Královské greenwichské observatoře v Cambridgi. Observatoř byla uzavřena v roce 1998 a od té doby se poklad fotografických desek přestěhoval v bednách do skladiště.

Je jasné, že někdo musí všechny zmíněné desky shromáždit, co nejrychleji je naskenovat a zdigitalizovaný obsah bezpečně uložit. Královská observatoř v Bruselu se už dokonce nabídla, že se úkolu ujme, ale zatím nenašla nikoho, kdo by tento velký projekt finančně zabezpečil.


Další články

Kdy vznikly první hvězdy - Tmavé období vesmíru zřejmě skončilo mnohem dříve, než se astronomové dosud domnívali.
Zánik hvězdy Eskimo nebula.
Rosettská deska posloužila k rozluštění egyptských hieroglygů.
Sluneční skvrny - Čínští astronomové o jejich existenci věděli již kolem roku 800 př. n. l.
Planetky nebo též asteroidy.
Vodopády Iguacu jsou tvořeny 275 kaskádami.
Byla Betlémská hvězda supernovou?
Planeta Venuše má velmi hmotnou atmosféru.
Bakterie E. coli v zelenině a ovoci.
Podle teorie strun jsou elementární částice tvořeny jediným vláknem, které lze přirovnat k tenké chvějící se gumičce nebo struně.
Kvantový počítač z bakterií
Niagarské vodopády foto - fotografie Niagarských vodopádů.
Zemské tektonické desky - Zemská kůra je tvořena několika tektonickými deskami.

Pluto bylo dříve řazeno mezi planety.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů