Oko

Betlémská hvězda

Zřejmě každý zná legendu o Betlémské hvězdě, která podle Bible dovedla tři mudrce z Východu do Betléma, kde se narodil Ježíš. Přinesli mu zlato, myrhu a hvězda je pak odvedla zpět.

Betlémská hvězda
Betlémská hvězda dovedla podle Bible tři mudrce z Východu do Betléma.

Betlémská hvězda bývá zabrazována jako kometa svítící v Betlémě nad chlévem s Ježíšovou rodinou. Nikdo dodnes nedokáže přesně určit, o jaký nebeský úkaz tehdy šlo. Teorií je mnoho. Některé tvrdí, že šlo o roj meteoritů, jiné hovoří o konjunkci planet. Také to mohla být kometa, nova, nebo dokonce supernova.

Nejnovější teorie se vracejí k myšlence, že to byla právě supernova, tedy eruptivní proměnná hvězda, která náhle zvýší svou jasnost až stomilionkrát. Ke vzplanutí supernovy dojde, když teplota v nitru velké a hmotné hvězdy převýší určitou hranici. Dochází při tom k syntéze těžkých prvků a k intenzivnímu výronu záření a hmoty. V Galaxii vzplane supernova přibližně jednou za několik století. V tomto tisíciletí to bylo v letech 1006, 1054, 1572 a 1604.

Byla Betlémská hvězda supernova?

Domněnka, že v případě Betlémské hvězdy šlo o supernovu, vznikla již v roce 1954. Tehdy slavný spisovatel sci-fi románů sir Arthur C. Clarke uveřejnil článek, který dokazoval, že supernova, která vybuchla před třemi tisíci lety, může vydávat větší světlo než Polárka.

Už v té době se objevily logické námitky. Jestliže Betlémská hvězda byla skutečně supernova, pak by její svit vidělo více lidí než jen mudrci z Východu. Přitom o takovém jevu z přelomu našeho letopočtu nejsou nikde žádné zprávy.

Velmi precizně zaznamenávali nebeské úkazy tehdejší čínští astronomové. Úkaz jako supernova by jim zcela jistě nebyl unikl.

V roce 1977 byla zveřejněna studie, která v souvislosti s Betlémskou hvězdou prezentovala čínská pozorování v období kolem předpokládaného narození Krista. Je zaznamenáno, že mezi 19. březnem a 7. dubnem roku pět před naším letopočtem zaregistrovali čínští astronomové jasnou záři nedaleko souhvězdí Kozoroha. Na obloze byla viditelná sedmdesát dní, což by odpovídalo i biblickému podání o tom, že hvězda přivedla mudrce do Betléma, pak jim ukazovala cestu zpět na Východ a trvalo to právě sedmdesát dní.

Všeobecně je známo, že Kristus se zřejmě narodil několik let před začátkem našeho letopočtu, takže by uvedené roky i měsíce souhlasily. Problém je v tom, že pokud šlo o supernovu, její svit by byl velmi silný, ale brzy by vyhasl. A rozhodně by nevydržela zářit tak dlouho. Navíc dnešní výzkumy popírají, že by v období na přelomu letopočtu došlo ke vzplanutí supernovy.

Připouští se, že možná šlo o pouhou novu, tedy hvězdu, která během několika dní zvýší svou jasnost desettisíckrát nebo i vícekrát. V Galaxii vzplane ročně několik desítek nov.

Stejně pravděpodobné jsou i další možnosti, snad s výjimkou komety, o níž se obvykle v souvislosti s Betlémskou hvězdou hovoří nejčastěji, ale kterou by tehdejší hvězdáři zcela jistě zaregistrovali a dochovaly by se o ní záznamy či alespoň svědectví.

Je otázka, zda se tuto zajímavou záhadu, která ožívá vždy s příchodem vánočních svátků, podaří vůbec někdy s naprostou jistotou zodpovědět. Pokud si pověsíte doma nad jesličky hvězdu, bude to zřejmě ona klasická ladovská kometa s dlouhým ohonem. Není důležité, že o kometu s největší pravděpodobností nešlo, je hezká o k Vánocům patří.


Další články

Symboly planet a dalších nebeských těles aneb jak číst planetární abecedu.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Teorie strun vysvětluje podstatu hmoty.
Němečtí vědci plánují naklonovat dokonalý vánoční stromek a splnit tím představy zákazníků.
Svatý grál je kalich, který se stal součástí evropské kultury.
Zlatý poklad z Qatny, která ležela v dnešní Sýrii.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů