Oko

37 - Třicáté sedmé číslo

Který pták má nejmenší vajíčko

Králíček ohnivý
Králíček ohnivý

Ze všech ptáků na světě má nejmenší vajíčko kolibřík, přesněji řečeno kolibříci, protože v hmotnosti vajíček nejmenších druhů nejsou velké rozdíly - váží přibližně 0,25 g. V Evropě však kolibříci nežijí, a tak z našich ptáků je držitelem tohoto rekordu králíček ohnivý (Regulus ignicapillus), je to náš nejmenší pták, jehož vajíčko dosahuje hmotnosti 0,75 g, což je zhruba trojnásobkem hmotnosti vajíčka nejmenšího kolibříka. Na druhém místě se v této soutěži drží náš druhý nejmenší pták - králíček obecný (Regulus regulus), jehož vajíčko je v průměru o dvě setiny gramu těžší - dosahuje hmotnosti 0,77 g. V tlustostěnných, téměř kulovitých hnízdech obou druhů králíčků bývá těchto miniaturních vajíček slušný počet - sedm, osm, deset, dokonce bylo zaznamenáno i třináct vajíček. Králíček hnízdí zpravidla dvakrát do roka, při druhém hnízdění bývá počet vajíček nižší.

Plavuně a přesličky sice dnes již ustoupily ze své někdejší slávy, ale přesto si v přírodě zachovávají své zastoupení.

Naši vodní a brodiví ptáci - Druhy vodních a brodivých ptáků, kteří žijí na území České republiky.

Třešně a višně mají báječnou chuť i vůni a patří k nejzdravějším peckovinám na světě. Třešňové květy jsou neodlučnou součástí čínské a japonské kultury a strom je odedávna symbolem přátelství, krásy a sexuality.

Dinosauři dýchali podobně jako dnešní ptáci

Apatosaurus
Apatosaurus

Paleontologové nedávno vykopali zbytky velkého masožravého dinosaura, které potvrzují, že dinosauři dýchali podobně jako dnešní ptáci. Tento nález opět potvrzuje teorii, že první ptáci byli nejbližšími příbuznými dinosaurů.

Zdaleka ne tak velcí dinosauři - Podle nejnovějších vědeckých výpočtů byli někteří z dinosaurů lehčí až o padesát procent oproti předchozím předpokladům.

První předpověď počasí v historii provedl britský fyzik Lewis Fry Richardson.

Hračky na solární pohon - Roboti na solární pohon, kteří po umístění na sluníčko ožijí.

Zimní úkryty bezobratlých - Rozmanité úkryty a útočiště, které hmyz a jiní bezobratlí využívají při příchodu zimního období.

Golfský proud - Dálkové topení Evropy, kterému náš kontinent vděčí za mírné podnebí.

Jan Evangelista Purkyně - Vynikající výsledky jeho vědecké práce, úsilí o rozvoj vědy i kulturního života, to vše mu vyneslo proslulost a popularitu již za jeho života.

Hadí mord je rostlina s prapodivným jménem, které má svůj původ ve vzhledu jejího kořenu.

Stirlingův motor má dva pracovní prostory, mezi nimiž může volně proudit plyn. Jeden z prostorů je studený, druhý horký. Toho je docíleno buď přímým ohříváním a chlazením komor, nebo, a to častěji, vnějším ohřívačem a chladičem. Mezi ohřívačem a chladičem je obvykle zařazen ještě regenerátor, akumulující teplo plynu procházejícího z ohřívače do chladiče nebo naopak.

Čím se živí užovka - Jaké potravě dává přednost náš nejrozšířenější had.

Amonit - V muzejních sbírkách se můžete setkat se zkamenělinami schránek živočichů, které se vám budou na první pohled zdát známé, schránku šneka však jen svým tvarem zdánlivě připomínají.

Osmák degu je jihoamerický hlodavec, jehož název je odvozen od tvaru žvýkacích ploch jeho stoliček.

Ivančický viadukt je jedním z našich nejzajímavějších železničních mostů.

Islandský lišejník pukléřka islandská je v léčitelství znám a používán již dlouhá léta. Pukléřka islandská povzbuzuje činnost zažívacího traktu, působí protizánětlivě a v dobách minulých se používala k léčbě nemocí dýchacích cest.

Úprava hlavy žen v době středověku v době románské a gotice.

Geologické podloží Zambie je dosti pestré, nejrozšířenější jsou horniny prahorního a starohorního původu.

Šnečku, šnečku, vystrč růžky - Hlemýžď zahradní a jeho život.

Lužičtí Srbové jsou slovanský národ žijící v jihovýchodní části východního Německa.

ing. Pavel Pavel naučil sochy moai chodit - Podle staré legendy sochy moai kdysi samy kráčely na svá stanoviště, ing. Pavel Pavel je znovu naučil chodit.

Pustý zámek můžete nalézt v údolí Kamenice v severních Čechách.

Ozdobná mříž kašny na Malém náměstí v Praze je dokladem zručnosti a dovednosti renesančních řemeslníků.

Podzemní dráha Serfaus přepravuje v tomto alpském horském středisku při sezonním provozu lyžaře a turisty.

Historická pozorování Halleyovy komety - Lidé pozorovali průlety Halleyovy komety již v dávné minulosti. Nejstarší doklad jejího pozorování pochází z roku 240 př. n. l.

Kočkodan husarský je nejseverněji žijící druh kočkodanů.

Divocí koně na ústupu - Koně jsou posledními potomky skupiny živočichů, která byla nejpočetnější na počátku třetihor, v eocénu. Dnes již žije pouze jeden druh divokých koní - kůň Převalského.

Opakovačka Henry-Winchester 1866 hrála důležitou roli v epoše kolonizace Divokého západu.

Jak vznikl zip, který je dnes spolu s knoflíky nejpoužívanějším způsobem zapínání oblečení.

Gekoni jsou jednou z nejpočetnějších skupin ještěrů, která čítá několik set druhů rozdělených do tří podčeledí.

Křoviny na stráních a mezích, které ještě před několika desetiletími patřily k obrazu naší krajiny, byly důležitým útočištěm mnoha rozmanitých druhů rostlin i živočichů a přispívaly k druhové rozmanitosti naší přírody.

Vosy - stavitelé v černožluté uniformě - Vosy žijí v jednoletých společenstvech, která každé jaro zakládá přezimující samička, královna. Z rozžvýkaného starého dřeva budují kartonová hnízda.

Zvonečník černý je bylina s hustým válcovitým květenstvím temně modrofialových květů, která roste na horských a podhorských loukách.

Planety a rostliny - Jednotlivá nebeská tělesa byla ve středověku spojována se znaky rostlin.

Antonov An-225 Mrija je šestimotorový velkoletoun, vyvinutý jako přepravní prostředek pro sovětský raketoplán Buran.

Otto Lilienthal byl německý průkopník létání, kterého někteří odborníci považují za prvního člověka, který provedl let letadlem těžším než vzduch, neboť lety jeho předchůdců nejsou jednoznačně doloženy.

Plevele okopanin a zelenin - Jaké rostliny patří mezi typické plevele okopanin a zelenin.

Dioptas je vodnatý křemičitan měďnatý, který krystalizuje v soustavě klencové. Nejkrásnější krystaly pocházejí ze Zaire, Namibie a Kirgizstánu.

Vyvěračka v Prosiecké dolině která patří k nejkrásnějším dolinám Slovenska.

Slané vinice v oblasti Negevské pouště dávají sklizeň hroznů, z nichž se vyrábí víno, které získalo mezinárodní ocenění.

Život bez bolesti zad - Bolesti zad nemusejí být vždy jen příznakem nějakého zdravotního problému. Příčinou může být prosté držení těla, židle, pracovní poloha, způsob držení hlavy, zkrátka polohy, které během dne člověk zaujímá.

Punčochy proti infarktu pro astronauty, které ohrožuje absence gravitace. Punčochy pomáhají udržovat v nohách normálně fungující krevní oběh.

Věznice Florence - nový Alcatraz - Nedaleko Florence v americkém státě Colorado si můžete vybrat mezi nejrůznějšími druhy nápravných zařízení: pracovní tábor, vězeňské zařízení středního typu nebo jiné, s velmi přísnou ostrahou. Zcela osaměle, na samém konci tohoto pochmurného světa, stojí nový Alcatraz, věznice pro nejtěžší zločince v USA.

Olivovník evropský se dnes hojně pěstuje například v Itálii, Řecku nebo Španělsku. Na první plody olivovníku je nutné čekat až dvacet let, poté je však schopen plodit dalších 200 let.

Azbest a hřebíček - Italští vědci zjistili, že hřebíček obsahuje chemickou látku eugenol, která v kombinaci s peroxidem vodíku působí na povrch azbestu, který jejím působením ztvrdne.

"Chlupaté" solární články tvořené nanodrátky s průměrem tisíciny lidského vlasu.

Úspěchy českého superpočítače Amálka - Český superpočítač Amálka zvládne 4,07 bilionu operací za sekundu.

Starověké a středověké vojenské technologie - O vítězství v tomto období historie mnohdy rozhodovaly vynálezy, které předstihly svou dobu.

Hadi předvídají zemětřesení - Ze všech tvorů na Zemi jsou vůči zemětřesení nejcitlivější hadi.

Roboti by mohli do roku 2025 v Japonsku zastat práci za 3,5 milionu lidí podle odhadů výzkumné organizace Machine Industry Memorial Foundation.

Ženšen - elixír zdraví, jeho české názvy jsou dosti výstižné - všehoj pravý nebo všehoj ženšenový.

Zdravé jídlo - Některé látky obsažené v běžných potravinách mohou působit jako přirozené preventivní látky. Chrání srdce, brání vzniku nádorů, bojují proti příznakům stárnutí. K dosažení dobrého zdraví si ovšem nemusíme odpírat vše, co nám chutná. Potěšení z jídla je totiž neméně důležité jako složení toho, co máme na talíři.

Rododendrony - Neobyčejně ozdobné, velké a většinou velice nápadně zbarvené květy rododendronů lze jen těžko přehlédnout.

Starověká bota ze solného dolu byla nalezena v dokonale zachovalém stavu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů