Oko

Ženšen - elixír zdraví

Ženšen zvyšuje výkonnost, zpomaluje stárnutí, působí jako afrodiziakum, harmonizuje funkce organismu. Jeho české názvy jsou dosti výstižné - všehoj pravý nebo všehoj ženšenový. Tvrdí se o něm, že je to kořen života, který dokáže vyléčit vše od chřipky po rakovinu.

Ženšen
Ženšen pochází z Dálného východu.

Ženšen je jednou z nejstarších léčivých rostlin. Jeho mrkvovité kořeny, které mají často tvar lidské postavy, byly odpradávna důležitou ingrediencí léků tradiční čínské medicíny. Asijské národy ho používaly už před třemi tisíci lety.

Ženšen prokazatelně zvyšuje imunitní schopnost a odolnost organismu, výdrž při fyzické zátěži i schopnost přizpůsobit se nepříznivým vlivům okolí. Výrazně naopak snižuje účinky stresových faktorů na organismus.

Ženšen Panax ginseng C. A. Mey pochází z Dálného východu. Divoce roste v severovýchodních provinciích Číny, v Koreji a Rusku. Daří se mu v horských, obvykle smíšených lesích, kde je půda s vysokým obsahem humusu z listí stromů, velká vzdušná vlhkost a malé teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Nejvíce léčivých látek obsahují kořeny ženšenu staré šest let. Ty jsou už dostatečně velké a přitom ještě nejsou dřevnaté.

Ženšen - účinné látky

Účinnými látkami ženšenu jsou především ginsenoidy, které stimulují centrální nervový systém, posilují imunitní funkce a působí proti rakovině. Intenzivně likvidují škodlivé volné radikály, ale brání i růstu již existujících nádorových buněk. I další sloučeniny, které ženšen obsahuje, tlumí tvorbu nádorových buněk, působí protizánětlivě, snižují hladinu cholesterolu, zvyšují sexuální aktivitu, a jak se ukázalo, likvidují i Helicobacter pylori, který má rozhodující vliv na rozvoj žaludečních vředů.

Kořen ženšenu obsahuje i vitamin C, skupinu vitaminů B, minerální látky, třísloviny, pektiny, pryskyřice, alkaloidy a další.

Ženšen - základní údaje

Ženšen patří k vytrvalým bylinám z čeledí aralkovitých Araliaceae. Ta zahrnuje kolem 800 druhů, nejčastěji keřů. Do rodu Panax patří bylinné druhy, z nichž nejznámější jsou Panax ginseng C. A. Mey z Dálného východu, Panax quinquefolia ze Severní Ameriky či Panax japonicus C. A. Mey z Japonska.

Panax ginseng je vytrvalá rostlina asi půl metru vysoká. Lodyha vyrůstá z mrkvovitého rozvětveného kořene, v horní části nese přeslen tří až čtyř listů na dlouhých řapících, které mají podobný tvar jako u kaštanu koňského, a je zakončen okolíkem drobných zelenavých kvítků s medovou vůní. Po odkvětu se vytvářejí šťavnaté červené bobulky, které obsahují dvě až tři semena s drsným povrchem. Semena klíčí nejdříve za dva roky, ale často ještě později. Léčivou drogu obsahuje nejvíce kořen, ale i listy. Zajímavá je sezonní účinnost. Ženšen je v létě údajně méně účinný, na jaře má naopak velmi silné účinky.

Výzkum prováděný v roce 2002 na univerzitě v americkém státě Illinois prokázal, že u laboratorních zvířat asijská i americká forma ženšenu zvyšují chuť na sex i sexuální výkonnost. Není to vlivem ženšenu na produkci hormonů, ale jde o přímé účinky ženšenu, konkrétně ginsenoidů na centrální nervovou soustavu.

Ženšen má i řadu nepříjemných vedlejších účinků. Kromě nespavosti může i v menších dávkách působit nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti hlavy, ale také euforii a může vést ke zvýšení nebo naopak k poklesu krevního tlaku. Podle čínských lékařských zápisků z osmnáctého století je ženšen jako doplňková léčba k jiným lékům nevhodný. V takovém případě, jak tvrdí čínské zápisky, jen prohloubí negativní vedlejší účinky hlavních léků.

Ženšen jin a jang

Číňané uznávají i americký ženšen a jeho účinky. Většina amerického ženšenu pochází z kanadských provincií Ontario, Britské Kolumbie a z amerického státu Wisconsin. Podle tradiční čínské medicíny americký ženšen podporuje energii jin, zatímco asijský ženšen podporuje energii jang.

Pro ženšen z Dálného východu jsou typické dvě formy - bílý ženšen starý dva až šest let se nejprve oloupe a suší přímo na slunci, aby se obsah vody snížil na dvanáct procent nebo méně. Podle některých názorů ale sušení na slunci snižuje obsah účinných látek v ženšenu. Kořen se vybělí do žlutobílé až bílé barvy. Odtud název bílý ženšen.

Červený ženšen se sklízí, když je mu něco málo přes šest let, je dostatečně velký a ještě nedřevnatí. Neloupe se, ale paří se v cukerném nálevu, pak se suší umělým teplem a získává při tom červené zbarvení. Červený ženšen se získává výhradně z rostlin pěstovaných na plantážích. Podle nejnovějších výzkumů má červený ženšen také výraznější protirakovinné účinky.

Přesto řada lékařů dává přednost divokému bílému ženšenu a tvrdí, že jeho účinky jsou podstatně vyšší než účinky ženšenu pěstovaného na plantážích. Dokládají to srovnáním obsahu ginsenoidů v divokých a pěstovaných formách. Problém je, že ženšen v přírodě je stále vzácnější, jeho výskyt se snížil zejména v posledních letech, kdy poptávka po tomto koření života prudce vzrostla.


Další články

Korejský ženšen - mrkvovité kořeny této byliny, mající často tvar lidské postavy, byly odpradávna hlavní ingrediencí nejrůznějších léků východní medicíny.
Islandský lišejník pukléřka islandská povzbuzuje činnost zažívacího traktu a působí protizánětlivě.
Čaj zchladí i zahřeje.
Vlašské ořechy jsou cenné pro svůj velmi vysoký obsah antioxidantů v hnědé slupce jader.
Rdesno hadí kořen je tradiční léčivou bylinou.
Pamukkale Turecko s turisticky atraktivními kaskádovými jezírky.
Vitamin C okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Javorový sirup je sladká pochoutka z mízy javorů.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Tradiční čínská medicína a její principy.
Mořské řasy jsou obvyklou potravinou asijských národů.
Hořící strom je také nazýván africký tulipánový strom.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty těla.
Petrklíč, léčivá bylina, má v oblibě loukjy a stráně bohaté na vápník.
Svatý grál je legendární kalich, ze kterého pil legendární král Artuš.
Asertivita v různých životních situacích.
Čaj Darjeeling se v himálajském podhůří pěstuje od poloviny 19. století.
Voda je látka, jejíž nedostatek má v některých koutech planety nepříznivé následky.
Med je produktem práce včel.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů