Oko

4 - Čtvrté číslo

Víno, pivo, životní styl a zdraví

Víno Pivo Lidé, kteří v mírné míře, ale prakticky denně konzumují víno, jsou zdravější než úplní abstinenti. Tato skutečnost je všeobecně známa. Nejnovější studie ale naznačují, že nejde jen o složení vína, které obsahuje antioxidanty a další významné složky. Podle výzkumů jde především o životní styl. Víno se běžně pije k jídlu v krajinách kolem Středozemního moře. V těchto zemích se věnuje jídlu a pití delší čas a životní tempo není tak prudké. Sklenku vína na rozdíl od limonády je třeba vychutnat. To všechno přispívá k větší pohodě, stres je menší, lidé nejsou v depresi a jsou podstatně zdravější. Pokud se pije pivo v pohodě, zejména k dobrému jídlu, má prý podobné účinky.

Turecké lázně hammam jsou ostrovy ryzího soukromí a zároveň i veřejnými fóry, v nichž probíhá čilý společenský život. Po dlouhá staletí poskytují obyvatelům islámského světa prostor pro rozjímání a relaxaci těla. Nezastupitelnou úlohu v nich hraje voda, ať již teplá, studená nebo ve formě páry vyvěrající z malých fontánek a kohoutků nebo přitékající z bazénků.

Sluneční brýle poskytují ochranu proti škodlivým paprskům, pro své nositele však znamenají mnohem víc. Správný typ brýlí vypovídá o estetickém cítění, psychologii a společenském zařazení člověka.

Luxusní historické vlaky tažené parními lokomotivami slaví triumfální návrat na turistickou scénu. Tito železniční aristokraté poskytují mnohem více zážitků, přepychu a romantiky než mnohem prozaičtější moderní dopravní prostředky.

Nebezpečné bubliny metanu

Tanker Bubliny metanu unikající z mořského dna mohou potopit loď. Podle některých vědců může právě tento jev stát za záhadným mizením lodí v takzvaném bermudském trojúhelníku. Jestliže uniká ze dna velké množství bublin metanu, kapalina řídne a objekty, které až dosud bezpečně pluly na hladině, začínají klesat ke dnu. Dokonce se objevují teorie, že by se tohoto jevu dalo využít jako účinné zbraně k potápění lodí. Stačilo by shromáždit určité množství metanu unikajícího u mořského dna a vypustit ho pod lodí, která je cílem útoku.

Mořské sirény, mytická stvoření, která časem prošla řadou proměn.

Váhy provázejí člověka po celá tisíciletí. Byly nezbytné při obchodních transakcích, ve zlatnických dílnách i v lékárnách. Váhové jednotky daly základ soustavám platidel. Váhy se staly i všeobecným symbolem spravedlnosti.

Pohádkový hrad Neuschwanstein - Romantický zámek s množstvím věží a věžiček vypadá jako z pohádky. Položený vysoko nad lesy v bavorských Alpách měl podle představ Ludvíka II. Bavorského vyjádřit rytířského ducha dávných německých dějin. Hradní komplex postavený v novorománském slohu má dvě tváře. Vnější s okázalou téměř pohádkovou nádherou a vnitřní wagnerovsky pochmurnou, přetíženou středověkými symboly a legendami.

Talismany a amulety chránily člověka před nemocemi, neštěstím a nečistými silami. Moderní doba jejich moc zpochybnila a odkázala je mezi módní doplňky. V našem podvědomí však stále přetrvává zděděný respekt, který nám brání, abychom se jich zřekli.

Marco Polo: Milion, příběh chánova vyslance. Vysoký Benátčan s vlasy dlouhými až po ramena, jeho barvitý příběh plný anekdot a zajímavých detailů, který diktoval italskému spisovateli a spoluvězni Rusticellimu v janovském vězení, vzrušoval po staletí čtenáře na celém světě. Začátkem třináctého století přicestoval Marco s otcem a strýcem do Číny. Vládce Mongolské říše Kublajchán si ho velmi oblíbil a svěřoval mu nejrůznější úkoly.

Docela obyčejná Sůl. Život bez ní si jen těžko dokážeme představit. Patří mezi nejstarší zboží. Obchod se solí patřil odedávna ke státním monopolům. O její čistící síle a schopnosti odvracet zlo panuje množství legend. Používá se i v náboženských obřadech. Z hlediska chemického složení je sůl obyčejný chlorid sodný - NaCl.

Plyšový medvídek Teddy je pro většinu z nás samozřejmým symbolem dětských let. Stal se nejúspěšnější hračkou dvacátého století.

Jackie Chan a jeho filmy - Jeho akrobatické kousky berou dech. A do soubojů tvrdých bojovníků kung-fu vnesl něco, čím okouzluje dívky, paní, ba i letité dámy po celém světě: humor a vtip.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů