Plyšový medvídek Teddy je pro většinu z nás samozřejmým symbolem dětských let. Stal se nejúspěšnější hračkou dvacátého století. Nenápadný plyšový medvídek, jehož dobrácký pohled si našel cestu k srdcím dětí na celém světě, je dnes stejně oblíbený jako při svém premiérovém vystoupení před více než sto lety.
Plyšový medvídek Teddy se narodil 23. října 1902 v továrně na hračky v městečku Giengen nedaleko německého Ulmu. Jeho předchůdci měli většinou jednoduchou nepohyblivou konstrukci. Nanejvýš je bylo možné táhnout za sebou na kolečkách jako vozík. Nový plyšový medvídek měl působit přirozeným dojmem, a proto byl vybaven volně pohyblivými končetinami. Autorem nové konstrukce, v níž byly jednotlivé části hračky propojeny pomocí provázků, byl Richard Steiff. První exemplář dostal výrobní označení "55 PB", kde "P" znamená plyšový a "B" pohyblivý (beweglich).
Při první veřejné prezentaci na lipském jarním veletrhu v roce 1903 se zpočátku zdálo, že nový plyšový medvídek zůstane na pultech jako neprodejný ležák. Až v úplném závěru výstavy upoutal pozornost nákupčího jedné americké firmy natolik, že ihned objednal 3000 kusů. Po prvním impulzu se obchody začaly zvolna rozbíhat a v roce 1907 již opustilo Steiffovu továrnu v Giengenu 975 000 plyšových medvídků. Devadesát procent produkce směřovalo do USA.
Mezi odborníky se občas rozpoutá diskuse o tom, který z druhů rodu "Ursus" vlastně plyšový medvídek měl reprezentovat. První zásilky putovaly do Ameriky pod označením "baribal", což je název pro amerického černého medvěda. Na druhé straně ale víme, že Richard Steiff ještě jako student Umělecko-průmyslové školy ve Stuttgartu často s oblibou chodil do místní zoologické zahrady, aby tam kreslil hnědé medvědy.
Děti si ale touto otázkou nelámou hlavu a dovedou se potěšit svým "míšánkem", ať již vznikl podle evropského nebo amerického vzoru.
Podle psychologů sehrál plyšový medvídek důležitou úlohu i v období počínající emancipace a přispěl k prosazení názoru na rovnost pohlaví. Dříve se dětské hračky přísně dělily na chlapecké (cínoví vojáčci, koníčci, šavličky) a dívčí (panenky a pokojíčky). Plyšový medvídek byl první univerzální hračkou, s níž si mohli bez ztráty klukovské důstojnosti hrát kluci stejně jako dívky a malé holčičky ho mohly klidně ukládat vedle svých panenek.
Nová hračka přinášela ještě něco, vztah k přírodě kolem nás. Dětské zážitky s huňatým kamarádem, natrvalo uchované v podvědomí milionů dospělých, mohly pak pozitivně ovlivňovat jejich pohled na přírodu. Začátek dvacátého století je snad i proto dobou počátků ochrany přírody a vzniku prvních národních parků.
Plyšový medvídek a národní parky mají společného jmenovatele - amerického prezidenta Theodora Roosevelta. Na počátku tohoto vztahu je často citovaná epizoda. V listopadu 1902 chtěli organizátoři honu na medvědy přivést prezidentovi, který neměl lovecké štěstí, na dostřel dříve chyceného medvěda. Roosevelt rozhořčeně odmítl a tato událost byla poté zpodobněna v listu Washington Post. Prezident tak získal novou tvář jako ochránce přírody (v době jeho funkčního období bylo vyhlášeno za rezervaci území o rozloze 800 000 km2 a medvěd se stal symbolickou figurou, která toto úsilí doprovázela.
Plyšový medvěd záhy dostal podle svého ochránce novou přezdívku "Teddy". V anglicky a německy mluvících zemích ho dnes znají již jen pod tímto jménem (teddy bear, Teddybär) a málokdo si přitom uvědomuje souvislost s americkým státníkem.
Další články
Hodiny, hodinky a hodináři se staly, stejně jako plyšový medvídek Teddy, nezbytnou součástí moderního života.
Štěstí
Plyšový medvídek Teddy je světoznámý méďa, který je heboučkým a příjemně měkkým přítelem dětí.