Oko

Talismany a amulety

Talismany a amulety chránily člověka před nemocemi, neštěstím a nečistými silami. Moderní doba jejich moc zpochybnila a odkázala je mezi módní doplňky. Lidské podvědomí nám však brání, abychom se jejich používání zřekli.

Amulet Panna Marie

Stříbrný amulet s portrétem Panny Marie

Jako ochranný talisman sloužily drahé kameny, kovy a další materiály v nejrůznějších podobách. Kojenci dostávali chrastítka se zvonečky, neboť jejich zvuk byl považován za prostředek k zastrašení zlých duchů.

Běžné byly talismany přivolávající příznivé účinky. Srdíčko na řetízku mělo zaručit stálou lásku, podkova přinášela štěstí, a pokud byla navíc z ametystu, byl její účinek dvojnásobný. Talismany pro štěstí jsou dodnes oblíbené mezi studenty, herci si je kontrolují před vstupem na scénu a mnozí sportovci by bez nich raději nenastoupili k utkání.

Historie amuletů

Zázračné amulety nošené zpravidla na krku jsou zřejmě stejně staré jako člověk sám. V době kamenné takto posloužily kameny neobvyklých barev nebo tvarů, v přírodní podobě, nebo s menšími úpravami. V době bronzové a železné se vyráběly z kovu. Najdeme tu například drobné sekyrky, které měly symbolizovat moc jejich majitelů a přinášet jim úspěch. Ve starém Egyptě se těšil oblibě talisman v podobě posvátného skarabea. U Řeků byla jedním z oblíbených motivů želva považovaná za symbol plodnosti. Takový talisman byl proto oblíbeným dárkem při svatbách. Bohatí nechávali své ochranné předměty zhotovovat za zlata, stříbra a drahokamů, chudí se spokojili s hliněnými talismany.

Středověký hon na čarodějnice vystupňoval současně i víru v talismany. Katolická církev je zpočátku potírala jako projevy pohanských kultů, brzy se je však naučila sama využívat a spojovat s uctíváním svatých patronů. Mnozí lidé přesto raději setrvávali u svých tradičních, osvědčených talismanů.

Talismany pro děti

Za zvlášť účinné byly považovány talismany skryté pod oděvem kojence při křtu. Platilo to především o náhrdelnících, které měly děti chránit proti křečím a zahánět zlé duchy. Ty byly považovány za zvlášť účinné a často se dědily z generace na generaci. Většinou se skládaly z červené hedvábné stuhy, na níž bylo navlečeno jedenáct až třináct amuletů. Karneol měl chránit před kojeneckými křečemi, jiný kámen proti leknutí, hematit (krevel) měl stavět krvácení. Nechybí ani amulet v podobě ruky sevřené v pěst, chránící proti zlým pohledům, a u chlapce pouzdérko s kozlími vousy, aby z něj byl pořádný muž. Nejzajímavější byl psaný amulet - malé kožené, sametové nebo hedvábné pouzdro s požehnáním vepsaným na skvostný papír, často s obrázkem světce.

Amulet proti zlým pohledům se užíval nejen u dětí. Nosili jej králové, knížata i prostý lid. Měl podobu sevřené pěsti s palcem vloženým mezi ukazovák a prostředník a zůstal jedním z nejoblíbenějších amuletů až do novověku.

Vzácné talismany a amulety z kořene mandragory

Vzácným talismanem pro nejurozenější byl kořen mandragory. Rudolf II nosil pro jistotu hned dva, švédský král Gustav Adolf si jej brával do bitev. Mandragora sloužila rovněž k přípravě nejdůležitějších magických přípravků. U mužů měla upevňovat jejich sexuální sílu, ženám slibovala plodnost. Kořen v podobě lidské postavy se však musel vykopat ze země pouze za úplňkové noci, která připadá na pátek v době slunovratu. Jinak prý při dobývání naříkal lidským hlasem tak úpěnlivě, že to opovážlivého hledače mohlo dohnat až k šílenství.

Jak s amulety zacházet

Účinnost amuletu závisela také na správném používání. Zakazovalo se například otevírat léčivé amulety a pátrat po jejich obsahu. Pokud tak někdo učinil, vyléčená choroba se opět vrátila. Štěstí mohlo nositele amuletu opustit, pokud by se jej lehkomyslně zbavil nebo ho přestal používat.

Každý výrobce měl své zaručené recepty na amulety k nejrůznějšímu použití. Často se k jejich přípravě používala třezalka, zeměžluč, česnek, routa, kafr, posvěcený popel či rybí žluč.


Další články

Rozmanité ve světě používané kalendáře
Bod
Vývěsní štíty
Galion
Hodiny, hodinky a hodináři
Vikingové
Mořské sirény
Váhy
Ptáte se na štěstí?
Vycházkové hole
Encyklopedie Diderot
Japonci, šintoismus a kami
Korejský ženšen

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů