Oko

26 - Číslo dvacet šest

Čokoláda pro těhotné ženy

Čokoláda Těhotné ženy se mohou s chutí zakousnout do čokolády. Podle finských vědců konzumace čokolády v těhotenství snižuje stres a dítě bude šťastnější. Při výzkumu bylo tři sta těhotných žen požádáno, aby porovnaly stres, kterému byly vystaveny, a množství snědené čokolády. Po porodu vědci srovnávali tyto údaje s chováním narozených dětí. Výsledek? Děti narozené ženám, které jedly čokoládu denně, byly aktivnější a lépe reagovaly na pozitivní podněty. Rovněž stresované ženy, které jedly pravidelně čokoládu, na tom byly mnohem lépe než ženy, které byly vystaveny stresu bez čokolády. Vědci upozorňují, že mezi čokoládou a chováním dětí nemusí být nutně přímá souvislost. Je však pravděpodobné, že látky obsažené v čokoládě působí příznivě na náladu matky a to se promítá i na nenarozené dítě.

Magic the Gathering, tak se jmenuje systém sběratelsko-hracích karet, který získal po celém světě miliony příznivců. Má své celonárodní i celosvětové turnaje. Láká téměř všechny věkové kategorie a svým tvůrcům vydělává vysoké částky.

Diamanty v Kanadě - Dlouho se nevěřilo, že by v Kanadě mohly být diamanty. Dnes je tato země v jejich těžbě na třetím místě. Stále zůstává mnoho neprobádaných míst, kam se hrnou desítky geologů v naději, že i oni narazí na naleziště. Podobá se to trochu zlaté horečce na Klondiku.

Replika jeskyně Altamira bude postavena v prostorách Muzea starověkého umění ve španělské Kantabrii. Účelem je ochrana originální jeskyně před nepříznivým vlivem šesti set tisíc návštěvníků, kteří ji ročně navštíví.

Brambory jsou celosvětově čtvrtou nejdůležitější plodinou po kukuřici, pšenici a rýži. Mají rozsáhlé možnosti využití, používají se vařené, smažené, pečené nebo jako surovnina pro výrobu dalších pokrmů. Jsou jedním z nejvyváženějších zdrojů obživy, které lidstvo má. OSN vyhlásilo rok 2008 rokem brambor.

Proč se koňská mast vlastně jmenuje koňská

Koňská mast
Koňská mast je kombinace extraktů z 25 léčivých bylin.

Asi jste si již také položili otázku, proč se koňská mast vlastně jmenuje koňská. Jednoduchá správná odpověď zní: "Protože jednou z jejích nejdůležitějších složek je extrakt z kaštanu koňského (Aesculus hippocastanum)."

Ale příběh koňské masti je daleko zajímavější. V dobách, kdy byl kůň na venkově nenahraditelný, byl v každé vesnici "koňský" doktor, který měl velmi dobré znalosti anatomie a uměl vyléčit koně, na kterých závisela existence lidí. Aby mohl dobře pomoci, musel mít k dispozici silné a účinné prostředky. Průmyslově vyráběné léky neexistovaly, proto musel znát léčivé byliny, ze kterých připravoval účinné masti.

Běžné obtíže pohybového aparátu koní jsou možná překvapivě velice podobné jako u lidí. Koně tak jako lidé trpí revmatem, artrózou, záněty kloubů i šlach. Znalosti koňského doktora proto pomáhaly i lidem. Receptury mastí původně vyvinuté pro koně byly postupně upraveny pro lidské použití.

Léčba šokem představuje nový způsob léčení fobií.

Tunel pod masivem Svatého Gottharda, jehož stavba by měla být dokončena v roce 2014, odlehčí kamionovou dopravou zatíženým alpským údolím a umožní vlakům ujet trasu mezi Curychem a Milánem za pouhou hodinu.

Chronický zánět jako příčina vážných onemocnění - Zánět je přirozenou obranou proti infekci. Pomáhá organismu bojovat proti nebezpečným bakteriím, virům a parazitům, které se do těla dostávají například při poranění nebo úrazu. Pokud se ale včas neléčí a přetrvává delší dobu, může se stát jednou z příčin tak vážných onemocnění, jako je rakovina, srdeční infarkt či Alzheimerova choroba.

Ohrožená siesta - Siesta, která odedávna patří k zemím jižní Evropy se díky slaďování evropského pracovního práva ocitá v ohrožení.

Free Running, parkour, neboli volný běh je extrémní sport provozovaný ve městech. Jde o běh městem, při němž je třeba překonávat překážky, které jsou běžné v městské zástavbě.

Horečka dengue udržuje náskok - Horečka dengue, na kterou v tropických oblastech umírá dvanáct tisíc lidí ročně si díky ryclosti mutace virů udržuje náskok před vědci, kteří se snaží vyvinout účinnou vakcínu.

Velryby mají svůj hřbitov

Velryba
Těžaři objevili v Atlantském oceánu hřbitov velryb.

Při hledání ropy narazili těžaři v Atlantském oceánu poblíž pobřeží Angoly na unikátní objev, hřbitov velryb. V hloubce zhruba jednoho kilometru leželo na dvacet mrtvých kytovců. Pro tento úkaz, který lze pozorovat i u slonů, věda zatím nemá vysvětlení.

Permské vymírání druhů. Největší vymírání druhů potkalo Zemi na rozhraní permu a triasu.

Bioelektronika by mohla být vyráběna z melaninu, který je schopen fungovat jako rozhraní mezi elektronikou a živým organismem.

Grand Canyon USA vytvářela celé věky řeka Colorado. Grand Canyon je největší kaňon v USA i na světě.

Katana - samurajský meč je druh meče, který nejčastěji používali samurajové v průběhu své historie a jenž se stal symbolem samuraje.

Dokonalejší umělé oko je schopno napodobit všechny pohyby normálního oka.

Muzeum míří na jih, k budově v New Yorku přibyla slavná pobočka v Bilbau, dílo Franka Gehryho, jednoho z nejslavnějších architektů dneška a muzeum provozuje pobočky i v mnohých dalších městech.

Teplota a počet spermií - Některé typy neprodyšných plen na jedno použití podle výsledků studie německých vědců mohou negativně ovlivnit vývoj varlat a pozdější tvorbu spermií.

Hra Monopoly ve stylizované podobě zprostředkovává hráčům mechanismy trhu.

Jak na správné držení těla u dětí - Jak pomoci svému dítěti, aby se nezařadilo do dlouhého zástupu těch, kteří mají problémy s páteří?

Dobrý projekt je pro pasivní nízkoenergetický dům základ a není složitý při stavbě ani při obývání. Stavět se může z obvyklých stavebních materiálů.

Ostrov Gaudeloupe připomíná svým tvarem motýla. Hlavní město Pointe-a-Pitre se rozkládá přibližně na spojnici obou křídel.

Dešťová voda

Dešťová voda je zdroj budoucnosti. Průměrný roční úhrn srážek v České republice se dle ověřených informací pohybuje okolo 600-700 mm. Až přes 50% spotřeby pitné vody v domácnostech, lze nahradit užitkovou vodou bez jakéhokoliv snížení našeho komfortu. A právě zde nalezne dešťová voda využití.

Medvídek koala mezi spánkem a jídlem spí zhruba 18-22 hodin denně, což znamená, že v krajním případě jsou koalové v průběhu jednoho dne vzhůru jen dvě hodiny.

HeLa buňky se množí už více než šedesát let a jejich vlastnosti jsou stále stejné. Již tři roky po svém objevení, v roce 1954, přispěly HeLa buňky k vytvoření vakcíny proti dětské obrně.

Secí stroj, podíl na jeho vynálezu si připsal Josef Wunderlich, kovář z Českých Budějovic (1729-1793). Jeho stroj sel zrno nasypané do jednoho zásobníku rovnoběžně vedle sebe do čtrnácti řádků.

Ostrov Phu Quoc, který se rozkládá na necelých 600 kilometrech čtverečních, nabízí ty nejkrásnější vietnamské pláže a nepřeberné množství zajímavostí.

Křižník Aurora míří do opravy, která by měla trvat přibližně dva roky.

Exoskelet je robotické zařízení, které poskytuje vnější oporu lidskému tělu, je doslova nabitý špičkovými technologiemi.

Které zvíře je pro člověka nejnebezpečnější a padne mu za oběť nejvíce lidí.

Česká slova v jiných jazycích - Slovo robot, které vynalezli bratři Čapkové, se rozšířilo i v iných jazycích, než čeština. Pronikla světových jazyků i další původně česká slova?

Vikingské ženy v domácnosti - Obraz věčné zimy neodpovídá příliš realitě tehdejšího světa.

Nejhlasitější zvíře na souši je vřešťan, jeho volání uslyšíte ne vzdálenost 5 km. Pomyslnou první příčku mezi všemi zvířaty však drží vorvaň.

Jak ušlehat šlehačku, sněhově bílou, nadýchanou peřinu na dortu nebo poháru s ovocem.

Blecha může vydržet až rok ve stadiu kukly. Blecha není parazit, který žije celoživotně na hostiteli.

Proč je kočka mlsná? Kočka je pověstná tím, že jen tak něco nesní. Někteří chovatelé jsou přesvědčeni, že kočky jsou přímo mlsné.

Jak na blechy u psa a kočky - Až třicet procent psů a koček trpí kožními onemocněními, z nichž nejhojčasnější jsou právě nemoci souvisící s nakažením blechami.

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, toto přísloví má pravdu. Pokud jsme celé dny v místnosti osvětlené zářivkami či žárovkami, není pak divu, že nás přepadá únava.

Vila Stiassných v Brně je skvost moderní architektury a po rekonstrukci se nyní otevírá veřejnosti.

Imunoterapie léčí opakované infekce močových cest Statistiky říkají, že každá druhá žena se během svého života alespoň jednou setká s infekcí močových cest.

Opakované pandemie chřipky - Některá virová onemocnění se vyskytují sporadicky, jiná v opakovaných epidemiích až pandemiích. Onemocnění, které může dosáhnout i formy pandemie, která zasáhne celý svět, je chřipka.

Nakažení chřipkou která je vysoce nakažlivé onemocnění, vyznačující se náhlým začátkem, horečkou, celkovou únavou a nejčastěji zánětem dýchacích cest.

Výplatní páska byla v dřívějších dobách zaměstnanci dychtivě očekávaným dokumentem.

Byla objevena Santa Maria, vlajková loď Kryštofa Kolumba, její vrak plánuje v nejbližších dnech vyzvednout z mořského dna americký archeoplog.

Když má život smysl, obvykle trvá déle Co určuje délku pobytu člověka na tomto světě? Jsme to my sami. Mimo jiné také tím, co děláme a čeho chceme dosáhnout.

Běh se psem prospívá zdraví, je nejpřirozenější pohyb pro člověka. Běhat dokáže každý, protože tento druh pohybu je zakódovaný v naší genetické výbavě.

Zásadité potraviny aneb jak nebýt kyselí - Kyseliny a zásady necítíme ani nevidíme. A přece z velké části určují, jak se budeme cítit, zda skvěle nebo naopak mizerně a unaveně.

Půvabná místa mají své kouzlo, které se mnohdy začne odvíjet před zraky cestovatele.

Řepkový olej má pozitivní účinky na zdraví, co se týká obsahu zdraví prospěšných látek, je jeho složení srovnatelné s olivovým.

Jak poznat kvalitní jáhly, zda nejsou žluklé.

Tyčové vysavače mají motor i sáček umístěný přímo na sací tyči, díky čemuž se vejdou i do úzkých prostor.

Jak se čistí peří, třemi různými způsoby podle stavu péřové výplně. I když má péřová výplň opravdu dlouhou životnost, ani peří nevydrží věčně.

Stalagmity vypovídají o vývoji klimatu v Evropě, výzkum potvrdil, že během tzv. středověkého klimatického optima mezi lety 1080-1430 byl oscilační index severoatlantické oscilace v neobvykle dlouhé kladné fázi.

Ve článcích přinášíme svým čtenářům informace z různých oborů kultury, vědy, přírody, cestování a dalších.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů