Oko

Korejský ženšen

Ženšen je v povědomí lidstva zapsán jako elixír, který dokáže vyléčit vše od chřipky po rakovinu. Mrkvovité kořeny této byliny, mající často tvar lidské postavy, byly odpradávna hlavní ingrediencí nejrůznějších léků východní medicíny.

Ženšen pochází z oblasti východní Asie a díky svým účinkům se prosazuje stále více i v západním světě.

Korejský ženšen
Korejský ženšen.

S touto vytrvalou bylinou z čeledi aralkovitých používanou v čínské medicíně již před pěti tisíci lety se může srovnávat snad jen jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), který má také vynikající léčebné účinky.

Již v nejstarších čínských lékařských knihách, které vznikly okolo roku 2800 př.n.l., je zmiňován ženšen jakožto harmonizující prostředek, který dokáže stabilizovat rovnováhu lidského těla a podporovat sexuální aktivitu. Používá se proto i jako silné afrodiziakum.

Elixír života ženšen

Elixír života ženšen pochází z Mandžuska a Koreje, kde jeho semena našla úrodnou půdu a dostatečný stín, aby se mohla pět až sedm let vyvíjet v rostlinu. Ženšen - Panax podědil svůj latinský název z řeckého slova panacea, protože léčí všechny neduhy. Nutno ale zdůraznit, že jej Číňané používali spíše jako prostředek k prevenci onemocnění. Jeho účinek je dán obsahem chemických látek zvyšujících aktivitu hormonů.

Korejský ženšen

Ženšen V Koreji je ženšen něčím víc než jen léčivou rostlinou, je symbolem zdraví. Asijský ženšen (korejský a čínský) se jmenuje Panax ginseng. Základ jeho léčivých účinků tvoří látka zvaná ginsenosid. Bylina je i národním symbolem země, protože uvádí v rovnováhu jin a jang, složky životní energie, které jsou i na korejské státní vlajce.

Korejské duchovní dědictví má své základy v šamanismu, buddhismu, taoismu a konfuciánství. Všechny tyto duchovní směry vyzdvihovaly léčivou moc bylinek. Přívrženci těchto duchovních nauk jsou již několik tisíciletí přesvědčeni, že člověk dosáhne zdraví léčením těla jako celku včetně jeho duševní složky místo toho, aby se soustředil pouze na léčbu určitého onemocnění. Klasičtí Řekové došli k podobné myšlence a nazvali ji psychosomatikou.

Jedna z konfuciánských legend praví, že jako první v historii užíval ženšen učenec jménem Kang. Prosil patrona lékařství Šen-nunga, aby vyléčil jeho nemocnou matku, a věnoval mu sto dní nepřetržité recitace jeho jména. Šen-nung jej vyslyšel, pošeptal mu, aby hledal divoce rostoucí bylinu s třemi červenými bobulemi, dal vařit její kořeny a výluh podával matce, dokud se neuzdraví. K tomuto zázraku mělo podle legendy dojít ve městě Kunsan ležícím jižně od Soulu.

Tradice pěstování ženšenu

Ženšen pěstování

Pěstování korejského ženšenu.

Od doby, kdy se v Koreji asi před 1500 lety začal pěstovat ženšen, zemědělské metody se téměř nezměnily. Půda se i nadále obdělává s pomocí buvolů a chlévskou mrvu nosí vesničané na pole v poroutěných košících. Třetina roční sklizně ženšenu v Jižní Koreji, která celkem činí 2600 tun, pochází právě z takových polí.

Děti vesničanů však podobně jako jinde ve světě opouštějí půdu a vesnice a odcházejí do měst za vidinou lukrativnějšího zaměstnání. Opouštějí se i plantáže ženšenu a stejný osud pravděpodobně čeká i prastaré tradice, které k ženšenu patří. Například obřad Sam-Yan-ye, který se koná před sklizní ženšenu a během něhož rolníci prosí Šen-nunga, aby jim dopřál co nejlepší úrodu.

Nabídka a poptávka

Tímto obřadem začíná Festival ženšenu v Kunsanu, na němž prodavači nabízejí svazky sušených ženšenových kořenů maloobchodním zprostředkovatelům a vývozcům. Kupci z velkoobchodu obvykle dávají přednost hotelu Ženšen, kde v prvním poschodí vybírají mezi svázanými kořeny, Kupuje se i velmi drahý extrakt, prášek ze sušeného kořene nebo tabletky s obsahem rozemletého ženšenového kořene.

Tím výběr nekončí. Na prodej jsou i karamelizované ženšenové bonbony, kulaté sušenky z mouky s příměsí ženšenu nebo ženšenový čaj.

Bohatí kupci dávají přednost nejsilnějšímu červenému ženšenu před místním bílým. Čtyři a půl kilogramu čerstvých kořenů ženšenu stojí 400 dolarů. Na mezinárodní trhy začíná invaze jiných druhů ženšenu pocházejících z Číny, Kanady a také amerického Panax quinquefolia z Wisconsinu.

Účinky ženšenu

Je dokázáno, že ženšen má řadu blahodárných účinků na lidské tělo. Urychluje tvorbu krve, posiluje krevní oběh a zvyšuje produkci tělesných tekutin. Snižuje pocit žízně a napomáhá procesu trávení. Samozřejmě nejde o všelék. Ženšen by například neměly požívat děti a těhotné ženy. Ani ti nejbohatší, kteří si to mohou dovolit, by podle odborníků neměli ženšen konzumovat denně, protože jeho nadměrné užívání způsobuje nespavost a podráždění. Všichni by se měli řídit tím, co jim poradí odborníci.


Další články

Virová hepatitida C je nazývána tichou epidemií.
Čaj, potěcha smyslů, elixír života.
Med je používán jako pokrm i jako lék.
Vitamin C, kyselina askorbová.
Nejbohatší lidé světa v průběhu dějin.
Kyselina listová je důležitý vitamin skupiny B.
Javorový sirup obsahuje kromě vody sacharidy, minerály, menší množství vitaminů (např. B2) a organické kyseliny.

Kuan Jin
Hra Jade Empire provede hráče mytologickým světem.
Blog na téma Čína.
Éčka v potravinách
Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů