Oko

Nejbohatší lidé světa

Nejbohatší lidé světa jsou jako filmové hvězdy. Billa Gatese či investora Warrena Buffeta znají Američané stejně dobře jako jména filmových hvězd či vrcholových sportovců.

Kreditní karty

Stejně jako nejbohatší Američané jsou proslulí i jejich kolegové z evropských zemí, například Richard Branson ve Velké Británii. I Japonsko má již svůj symbol a představitele bohatství. Jmenuje se Josuo Tekei a ještě před nedávnem byl nazýván osamělým žralokem. Dnes je z něj uctívaný idol.

Nejbohatší lidé světa byli celebritami i v minulosti. Prvními králi peněz se stali Rothschildové, kteří se objevili po napoleonských válkách. Krátce poté na hvězdném nebi bohatců zazářily firmy Astors a Venderbildové. V Americe následovaly Carnegie a Rockefeller, ve Velké Británii Vickers a Lever, oceloví baroni Krupp a Thyssen v Německu a Schneider a De Wendel ve Francii. Na začátku dvacátého století se k nim přidali J.P.Morgan a o dvacet let později Henry Ford.

Pohled na nejbohatší lidi světa se mění

Kdysi se zdůrazňoval ekonomický význam nejbohatších lidí světa. Tuto auru vytvářel nejen tisk, ale i akademičtí ekonomové a politici. Velké osobní bohatství bylo hlavním zdrojem kapitálu pro investice a odtud pramenil jeho význam. Ironií osudu se v té době o velmi bohatých lidech hovořilo jako o loupežných baronech, vykořisťovatelích, lidech, kteří si podivným způsobem pomohli k nesmírnému bohatství. I Charles Dickens vytvořil v polovině devatenáctého století prototyp těchto zloduchů postavou Paula Dombeye, necitelného, krutého a přitom neschopného bankéře firmy Dombey a syn. Stejně slavná a extrémně záporná je i postava pana Merglese z Malé Dorritky.

Dnes už nejsou nejbohatší lidé ani uctíváni, ani zatracováni. Jejich význam klesl. Bill Gates se stal legendou. V oblasti počítačové techniky hraje stejně důležitou roli, jako před osmdesáti lety Henry Ford v oboru výroby automobilů. Význam individuálního bohatství klesá. Ani největší majetky nemohou podstatně ovlivnit ekonomiku žádné země. Situace je zcela jiná než například v roce 1875, kdy byla viktoriáská Anglie na vrcholu slávy. Britský ministerský předseda Benjamin Disraeli tehdy koupil majoritní podíl akcií Suezského průplavu tajně a doslova přes noc. Na tuto pro Británii historicky nesmírně důležitou koupi dostal prostředky během několika hodin (čtyři miliony liber v hotovosti) od jediného muže: Lionela Rothschilda.

Nikdo přesně neví, jaká suma by oněm čtyřem milionům odpovídala dnes. Předpokládá se, že zhruba dvoustý násobek, to znamená osm set milionů liber nebo miliarda dvě stě osmdesát milionů amerických dolarů. Stačí si připomenout, že v jediném dni v červenci roku 1997 představovaly náklady amerických společností čtyři miliardy dolarů, tedy třikrát více než rekordní obchod z osmnáctého století.

O jmění J.P.Morgana, který zemřel v roce 1911, se říkalo, že by stačilo financovat americké investice po dobu čtyř měsíců. Na financování investic v USA na stejnou dobu by dnes nestačily peníze všech šedesáti amerických miliardářů dohromady. Jejich jmění se odhaduje na tři sta miliard dolarů. Údajně nejbohatší člověk světa, Bill Gates, má podle odhadů asi třicet šest miliard dolarů. I v přepočtu je to mnohem vyšší částka, než měl kdysi J.P.Morgan, a přitom by to stačilo pouze na financování dvoutýdenních investic USA.

Nejbohatší vlastníci

Každý dnes ví, kdo disponuje největším bohatstvím. Jsou to penzijní a vzájemné fondy, které mají bezkonkurenční pozice ve všech vyspělých západních zemích. V USA představuje jejich jmění celkem přibližně devět trilionů dolarů, tedy třicetkrát víc než prostředky šedesáti nejbohatších amerických miliardářů dohromady. Je to o to pozoruhodnější, že většina majetku fondů pochází ze středních nebo i chudých vrstev. Jen málo miliardářů má dnes skutečnou moc. Pokud ano, tak ne díky svému jmění, ale pro významné pozice v určité oblasti podnikání. Možná že právě to je důvod, proč většina nejbohatších lidí světa zůstává v podnikání, i když dávno překročili penzijní věk. V okamžiku, kdy odejdou do ústraní a začnou užívat bohatství, mizí i jejich sláva. Ti, kteří dnes v USA odpočívají, takzvaná "leisure class", nejsou miliardáři, ale lidé se sociálními podporami. Dnešní miliardáři jsou vesměs workoholici. Osobní bohatství znamená stále méně, a oni se chtějí udržet na špičce.


Další články

Japonsko opět září v ekonomické oblasti.
Jak se zrodily peníze - historie vzniku peněz.
Špičky, houby našich luk.
Špinavé peníze jsou kontaminovány bakteriemi i zdraví škodlivými látkami.
Panamský průplav

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů