Oko

Jackie Chan a jeho filmy

Jackie Chan, první kung-fu komik, jehož akrobatické kousky berou dech.

Jackie Chan
Takhle to vypadá, když Jackie Chan rozpohybuje svých 1,74 cm výšky.

Jackie Chan je znalci bojových umění často srovnáván s kung-fu filmovou legendou Brucem Lee. Avšak jedním dechem dodávají, že Jackie Chan, vlastním jménem Kong-Sang Chan přidal k bravurní bojové technice a jedinečným akrobatickým kouskům i něco, co nikdo jiný před ním, a co se dnes mnozí herci ve filmech s bojovým uměním snaží napodobovat: v jeho filmech netečou potoky krve, ale zato z nich tryská humor a vtip.

Když se k tomu připočte i jeho jakoby uličnický úsměv s mužným šarmem a galantností, kdo by se pak divil, že tento čínský herec z Hongkongu má kluby vášnivých fanynek bez rozdílu věku v mnoha zemích světa. Fanynek, které mu nakonec odpustily i jeho nemanželskou dceru. Mužští fanoušci jej obdivují bez výhrad. A filmovým rivalům nezbývá, než jen žárlit. Jackie Chan, první komik mezi mistry čínského bojového umění kung-fu ve filmu, je totiž nezpochybnitelný originál a jednička svého oboru. Profesionál do morku kostí, ostatně, prý by se v jeho těle jen těžko hledala kost či kůstka, kterou by si již někdy nezlomil.

Jackie Chan a jeho učednická léta

Jackie Chan se narodil 7. dubna 1954 v poměrně chudé rodině v Hongkongu. Jeho rodiče pracovali pro francouzského konzula, otec jako kuchařem, matka služebná. V sedmi letech ho jeho otec přihlásil do Čínské operní akademie. Pro jeho syna, který projevoval pohybové nadání a talent pro zpěv, to bylo asi nejlepší vzdělání, jakého se mu mohlo dostat, vzdělání vykoupené tvrdými podmínkami výuky. Ve škole prošel tvrdým tréninkem a za sebemenší pochybení byl přísně trestán. Každé ráno musel vstávat už v pět hodin a až do pozdního večera se učil tanec, zpěv, akrobacii a bojová umění. Pokud nebyli učitelé s jeho výkonem spokojeni, dostal výprask, nebo nedostal jídlo.

A když se nemohl (nesměl) vyplakat, smál se.

Ve filmu Big and Little Wong Tin Bar (1962) si zahrál už v osmi letech, poté si přivydělával jako komparsista a po studiu se živil jako kaskadér. Kaskadéra dělal i ve dvou filmech s Brucem Lee, Pěst plná hněvu (1972) a Drak přichází (1973). Ještě v témže roce však filmová legenda Bruce Lee tragicky umírá a jednomu z nejúspěšnějších hongkongských rožisérů a producentů Lo Weiovi se jako nejvhodnější adept pro jeho náhradu zdá být právě Jackie Chan.

Po krátké a napříliš vydařené spolupráci se Jackie Chan vydává na svou vlastní cestu komediálního herce kung-fu filmů. "Nechci být druhý Bruce Lee. Chci být první Jackie Chan," říkával. A úspěch se dostavil. V roce 1978 natočil svůj první velký hit Had ve stínu orla, ještě větší úspěch ale měla jeho kung-fu komedie Mistrův syn.

Jackie Chan dobyl také Hollywood, dokonce již svým prvním filmem, točeným v USA, Rachot v Bronxu, po němž natočil další veleúspěšné komedie: Dělová koule I a II, Křižovatka smrti, Tenkrát na východě, Tuxido (Smoking), a mnoho dalších, včetně série Police story či Božské relikvie (Armor of god, 1986).

Jackie Chan pomáhá stavět školy pro chudé děti v Číně

K jeho hereckému stylu patří i to, že se při svých akrobatických výkonech nikdy nenechává zastupovat. Avšak nezranitelný zdaleka není, jak sám říká: "Ve filmových reklamách tvrdí, že se ničeho nebojím, ale to jsou kecy. Každý, kdo si myslí, že nejsem při svých kouscích vyděšený k smrti, je větší blázen, než já sám." Při natáčení Božské relikvie měl skočit ze zdi na strom pod ní, ale minul cílovou větev a spadl hlavou na kámen, který mu prorazil lebku, u uší mu crčela krev a on téměř zemřel na krvácení do mozku. Nakonec tuto nehodu přežil, ale od té doby slyší hůř na jedno ucho. Při natáčení tohoto filmu se zranilo také mnoho kaskadérů, což vedlo k založení Asociace kaskadérů Jackieho Chana. Asociace platila účty za jejich léčení a Jackie Chan sám je trénoval.

Jackie Chan má opravdu široké srdce. I pro charitu. Například jeho nadace Dragon Heart buduje školy v odlehlých a chudých koutech Číny, kam Jackie Chan jezdí dohlížet a vozí dětem i jejich rodičům pomoc. Je nositelem mnoha cen, ba i profesorských titulů, má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a jeho otisky rukou jsou v čínském divadle Mann. Časopis Time ho zvolil celosvětově nejpopulárnější filmovou hvězdou. A plným právem. Jackie Chan je totiž Pan komik.


Další články

Filmový sníh umožňuje sladit natáčení zimních scén s rozmary počasí.
Walt Disney je tvůrce kreslených filmových postaviček, mezi které patří Mickey Mouse, Sněhurka, Popelka, Mauglí, Pinocchio a spousta dalších.
Čaj patří k čínské kultuře ještě neodmyslitelněji, než bojové umění.
První předpověď počasí uskutečnil britský fyzik jménem Lewis Fry Richardson.
Zvířata ve filmu si obvykle umí spolehlivě nalézt cestu k srdcím diváků.
Hasičská akademie je ojedinělé zařízení, které navštěvují hasiči z celé Evropy.

Jackie Chan se stal známým prostřednictvím svého svérázně humorného pojetí kung-fu v akčních filmech prošpikovaného akrobatickým stylem a humorným načasováním.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů