Oko

Walt Disney

Mickey Mouse, Sněhurka, Popelka, Mauglí, Pinocchio... Všechny postavičky měly obrovský úspěch. Milionům dětí přinášejí dodnes radost. Walt Disney díky nim získal bohatství, slávu a záplavu filmových Oscarů.

Walt Disney
Walt Disney je tvůrce filmové postavičky Mickey Mouse, která se stala symbolem kresleného filmu určeného pro dětské diváky.

Životní příběh Walta Disneye není šťastnou pohádkou. Dalo by se říci, že se oženil s kresleným filmem, a tak měl po celém světě miliony dětí. Rozdával jim radost a štěstí, které sám neměl. Získal devětadvacet filmových Oscarů. Udělal skvělou kariéru ve filmu, ale v soukromém životě se mu příliš nedařilo.

Walt Disney

Roku 1917 požádal Walt Disney o výpis z rodného listu. Chtěl narukovat do armády a odjet bojovat do Evropy. Zjistil, že se 5. prosince 1901 v Chicagu nenarodil žádný Walter Elias Disney Junior. Jedinec se stejným jménem se údajně narodil 8. ledna 1891. Když se na to zeptal pastora Waltera Parra, podle kterého byl pojmenován, ten se odpovědi vyhnul. Pro Walta to byl důkaz, že není synem lidí, kteří ho vychovávali, i když to bylo v rozporu s rodinnými fotografiemi. Trauma zvýšily rány, které mu uštědřoval otec Elias a sourozenci, kteří ho neměli v lásce, s výjimkou bratra Roye, jeho celoživotního obchodního společníka.

Ztracené děti Petra Panna, Popelka trestaná zlou macechou, Pinocchio, který se chce stát opravdovým chlapcem. Nešťastné dětství tvoří četné zápletky v díle Walta Disney.

Walt Disney jde svou cestou

V semnácti přijíždí Walt Disney do Francie a rok tam pro Červený kříž dělá řidiče sanitky. Kreslí falešné německé znaky na helmy a pak je prodává jako válečné trofeje. Tím získá peníze, aby si prohlédl Francii, zemi svých předků.

Roku 1920 po návratu do Spojených států odmítne pracovat v otcově továrně na marmeládu a začne kreslit v místní firmě v Kansas City. Ve škole ho učitel jednou požádal, aby nakreslil květiny položené na stole. Už tehdy jim Walt Disney přidal ruce a obličej. Když firma v Kansas City zkrachuje, je už Walt zkušeným ilustrátorem. Červená karkulka a Kocour v botách patří k prvním Waltovým postavičkám.

Příjezd do Hollywoodu

V červnu 1923 přijíždí Walt Disney na západní pobřeží USA do Hollywoodu, kde má úspěch se seriálem Alice Comedies. Walt je průměrný ilustrátor a nevyrovnaný scenárista, ale má vynikající smysl pro střih a nové technologie. Navíc je schopen úspěšně využívat vynálezů jiných lidí.

V červenci 1925 se Walt Disney v Lewistonu v Idahu žení s Lillian Dounds, jednou ze svých spolupracovnic. Později se jim narodí dcery Diane a Sharon.

Roku 1927 mu přináší úspěch nová kreslená postavička šťastný králík Oswald - Oswald the Lucky Rabbit. Získal oblibu téměř přes noc. Naivní Disney si však nezajistil na Oswalda ochranná práva, a tak všechna práva získala společnost, která film distribuovala.

Mickey Mouse

Roku 1928 se cestou ve vlaku z New Yorku do Hollywoodu zrodí Disneymu v hlavě legrační myška Mortimer. "To je příliš strojené," řekne mu jeho žena Lillian. "Pojmenuj ho Mickey." Geniální ilustrátor Ub Iwerks zkrátí králíkovi Oswaldovi uši, protáhne mu čumáček a překreslí fousky. Tak se zrodí Mickey Mouse. 18. listopadu 1928 už kráčí myšák Mickey s rukama v kapsách k publiku a vesele si pohvizduje. Je to triumfální pochod.

S kresleným filmem o králíku Oswaldovi Walt Disney pochopil tvrdá pravidla obchodu. Uvědomil si také zlatý důl, kterým jsou výrobky vznikající podle jeho postaviček. V roce 1932 se prodá deset milionů zmrzlinových kornoutů a dva a půl milionu hodinek s Mickey Mousem.

Walt Disney používá novou techniku

Walt Disney objevuje nové techniky animace. Je si vědom, že animace se líbí hlavně proto, že je nová. Využívá všech novinek, které se nabízejí. Poprvé se barva v kresleném filmu objeví ve Flowers and Trees roku 1932. Disney věřil v Technicolor, který ostatní odmítli. Pak vytvořil několik barevných muzikálových filmů a názvem Silly Symphonies, které byly velmi oblíbené a ziskové.

V kresleném filmu The Old Mill se roku 1937 poprvé objevila mnohoplošná kamera, která zdůraznila překrývající se obrázky. V roce 1940 se v Pinocchiovi používá už jen tato kamera a první scéna stojí 1000 dolarů za vteřinu. Walt Disney zakládá vlastní školu, aby kresby byly ve stejném stylu.

Walt Disney nemusí pro nápady chodit daleko

Walt Disney nemusí pro nápady, které předkládá kreslířům a animátorům, chodit daleko. V dětství prožil několik let na rodinné farmě a dělal si nákresy zvířat. Teď toho dokonale využívá. Stejně jako staré evropské pohádky, které mu vyprávěla maminka Flora, všechno slouží jako inspirace pro scénáře.

Jednou v noci roku 1932 se Walt Disney probudí celý zpocený a rychle napíše na papír zápletku Tří malých prasátek. Tři prasátka se nerozlišují podobou, ale povahou jako lidé. Do kreslených filmů se tak poprvé dostává psychologie.

Osm Oscarů

21. prosince 1937 večer má v Carthay Theater v Los Angeles premiéru první dlouhometrážní animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků. Disneymu tento film vynesl spoustu peněz a ještě více slávy. O několik měsíců později mu Shirley Temple předává právě za tento film osm Oscarů - jeden velký a sedm malých.

V moderních studiích v Burbanku v Kalifornii točí Walt Disney se svým talentovaným týmem další dlouhometrážní kreslené filmy - Fantasia, Bambi, Dumbo a Popelka. Vytváří další kreslené postavičky, jako jsou kačer Donald, Pluto nebo Goofy, které také získávají světovou slávu a oblibu.

Soukromý život

I přes velké úspěchy byla budoucnost Disneyho společnosti nejistá. Aby mohl financovat Sněhurku, musel prodat auto. Po dceři Dianě narozené 19. prosince 1933 se 31. prosince 1936 narodí další dcera Sharon. Walt si přál syna, a tak trucuje a přespává v kanceláři. Má nervové tiky, padají mu vlasy, užívá spoustu léků, namáčí koblihy do whisky, tloustne. Váží 110 kilogramů. Čím více se mu daří ve filmu, tím více kouří. Denně tři krabičky cigaret.

Dohoda Walt Disney - FBI

V listopadu 1940 uzavírá Walt Disney s FBI zvláštní dohodu. Bude poskytovat FBI informace o světě Hollywoodu a za to bude FBI pátrat po jeho původu. Pátrání přinese tyto výsledky: jedna španělská pradlena emigrovala do Kalifornie, kde se údajně seznámila s Eliasem Disneyem. Měli spolu syna Walta. Aby si zajistil Waltovy služby, Edgar Hoover, šéf FBI, zdůrazní podivné detaily a vytvoří zajímavý fiktivní příběh. Nedůvěřivý Walt Disney však v duši zůstává sirotkem po celý život. Po narození dcery Diane se rozhodne, že sirotci z celého světa uvidí jeho filmy zadarmo.

Walt Disney v práci

Disneyho zaměstnanci, kromě "devíti starých věrných" ze společných začátků, mají nízké platy a v práci vládne téměř nelidská atmosféra. Aby si vytvořil velké jmění, postupuje Walt Disney velmi egoisticky a tvrdě. Jednatel Roy je odsunut do zákulisí. Nikdy nebude uznán ani Iwerksův talent, nikdy nebude ve vedoucí pozici u Disneyho žádná žena a za Disneyho života ve firmě pracuje pouze jeden černoch, a to jako čistič bot.

K Waltovým 35. narozeninám pro něj spolupracovníci vyrobí film, v němž Mickey Mouse ukazuje Minnie, že jeho uši nejsou to nejzajímavější, co má. Po této soukromé projekci Walt na první pohled potěšen zatleská a zeptá se, kdo je autorem filmu. Polichocení autoři předstoupí: "Máte padáka!" oznámí jim.

Kritický rok 1941

Rok 1941 není pro Walta Disney šťastný. Umírá mu otec a Mickey Mouse ztrácí dech. Disneymu začínají chybět nové nápady. Stávka zaměstnanců, kteří se chtějí připojit k Cartoonists Guild, trvá celé měsíce. Walt nakonec stávkujícím ustoupí, ale pomstí se tím, že propustí nejtalentovanější lidi. Ti přecházejí ke konkurenci. V prosinci zabírá Disneyho studio armáda. Stává se z něj základna protiletecké obrany proti japonským letadlům, která nikdy nepřiletí.

Walt Disney zakládá nové firmy

Poválečná Amerika se zajímá o jiný druh zábavy, než jsou Disneyovy filmy. Ale Walt reaguje dobře. Zakládá nové podniky - WED Entreprises (podle svých iniciál) a Retlaw (anagram jeho křestního jména).

Začíná točit filmy o přírodě jako například Mizící prérie (The Vanishing Prarie) a Žijící poušť (The Living Desert). Používá nové technologie a CinemaScope. A hlavně spojí dohromady nejvýkonnější mediální nástroj s nejbláznivějším ze svých snů. Nové médium, kterým je v té době televize, bude financovat Disneyland. V srpnu 1954 má na ABC v nejsledovanějším televizním čase premiéru show s názvem Disneyland. Je to hodinový pořad, vysílá se každý týden a má obrovskou sledovanost.

Disneyland

Nápad postavit Disneyland se zrodil roku 1948. O osm let později otevírá Disneyův přítel, herec a pozdější prezident Ronald Reagan, Disneyland Park v Anaheimu v Kalifornii. Nic nebylo dokonale připraveno. Unikal tam plyn a návštěvníci se bořili do čerstvého asfaltu. Ale k patnácti tisícům návštěvníků se přidalo osmnáct tisíc nadšených neplatičů a obdivovatelů Walta Disneye a jeho postaviček, kteří přelezli plot. Nakonec to byl triumf.

Walt Disney na vrcholu slávy

V padesátých a šedesátých letech se Walt Disney dostává na vrchol slávy. Je úspěšný a má stále větší moc. Roku 1964 získává dalších pět Oscarů za Mary Poppins. Má úspěch na Světové výstavě v New Yorku. Mluví se o něm i v souvislosti s Nobelovou cenou za mír.

Poslední síly vydává Walt Disney na dva projekty: na Disney World, pro který koupil část Floridy v Orlando a který je mnohem větší než Disneyland. Dnes oba zábavní parky každoročně navštěvují miliony dětí i dospělých.

Další projekt s názvem Epcot - Experimental Prototype Community of Tomorrow (Experimentální prototyp společnosti budoucnosti) byl nedomyšlenou utopií a nikdy se plně nerealizoval.

7. listopadu 1966 je Walt Disney hospitalizován. 15. prosince téhož roku umírá na rakovinu plic.

Disneyho dílo žije. Disneylandy a Disneyworldy jsou už nejen v USA. Pronikly vítězně na starý kontinent i do Asie. Také společnost Walt Disney Production úspěšně funguje i v současnosti. Natáčí filmy pro radost milionů dětí na celém světě v duchu svého zakladatele.


Další články

Alexandre Dumas je jeden z nejčtenějších a nejčastěji překládaných francouzských spisovatelů.
Velmi dlouhé dětství
Victor Hugo, muž, jehož jméno je pro mnohé synonymem velkého historického románu.
Barvy
Central Park New York vznikl na opuštěném místě za městem.
Štěstí
Kapající asfalt v experimentu.
Plyšový medvídek Teddy je pro většinu z nás samozřejmým symbolem dětských let.
Symbol květiny patří do historie mnoha národů.
Padák se zrodil před více než dvěma sty lety.
Špatní sousedé, ploty a zdi
Světélkující králík vydává ve tmě fluorescenci podobně, jako v kreslených filmech některé postavičky, které vytvořil Walt Disney.
Luxusní historické vlaky s parními lokomotivami slaví triumfální návrat na turistickou scénu.

Ford T Snowmobil byl ve své době první předchůdce sněžného skútru.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů