Oko

Špatní sousedé, ploty a zdi

Na světě jsou místa, kde ploty a zdi neoddělují soukromé pozemky, ale celé státy či území náboženských nebo etnických skupin. Někdy mají zabránit ilegálnímu přílivu emigrantů, obchodu s drogami či zbraněmi nebo útokům teroristů.

Velká čínská zeď
Velká čínská zeď

Budování plotů a zdí na ochranu proti špatným sousedům má prastarou historii. Už proslavená Velká čínská zeď byla v dávných dobách vybudována na obranu proti kočovným kmenům ze stepi. Její počátky sahají zhruba do osmého století př. n. l., kdy jednotlivé feudální státy na dnešním území Číny budovaly obranné hradby podél hranic mnohdy v délce mnoha set kilometrů. Císař Čchin Š'-chuang-ti (221 až 210 př. n. l.), který sjednotil Čínu, se rozhodl spojit různé již existující hradby, aby vytvořily jedinou dlouhou zeď na ochranu proti barbarským severním sousedům. Začala tak vyrůstat jedna z největších staveb na naší planetě. Zeď v délce 6400 kilometrů probíhající od severozápadu k severovýchodu Číny se stala největším památníkem a nejslavnějším symbolem Číny. Zpočátku bylo k její stavbě použito tři sta tisíc vojáků, zločinců a také neschopných státních zaměstnanců svezených z celé říše. Zeď se stavěla z udusané hlíny zpevněné otýpkami z chrastí, ale také z cihel a kamene. Za následné dynastie Chan budování zdi a její zpevňování pokračovalo. Byly postaveny strážní věže se signálními ohni. Zprávy byly sdělovány kouřovými signály.

Kamenné úseky Velké čínské zdi vyrostly zejména za dynastie Ming a nejlépe se dochovaly. Zakladatel mingské dynastie Chung-wu (vládl 1368 až 1398) nařídil opravit všechny strategické průchody ve Velké zdi, ale nové úseky zdi se začaly stavět několik mil jižně od té původní. Stavba pokračovala bez přerušení až do roku 1500. Průměrná výška mingské Dlouhé zdi je osm metrů, šířka u základny sedm metrů a na vrcholu asi šest metrů.

Ploty a zdi v Indii

Stavění plotů a zdí by se v Indii dalo označit za národní vášeň. Podle indické vlády povstalci na severovýchodě země využívají toho, že hranice s Bangladéšem je poměrně prostupná, a když je potřeba, uniknou do Bangladéše. Proto bude celá hranice dlouhá téměř 5000 kilometrů zajištěna dvojitým plotem. Se stavbou se už začalo a měla by být dokončena v roce 2007. Podobné ploty už existují na indicko-pákistánské hranici. Ve výstavbě je další plot na 767 km dlouhé linii kontroly ve svazovém státě Džammú a Kašmír v západním Himálaji, kde se o území pře Indie s Pákistánem a Čínou.

38. rovnoběžka

Nejpevnější a nejdokonalejší bariérou na světě byla donedávna demilitarizovaná zóna oddělující severní a jižní část Koreje - Korejskou lidově demokratickou republiku a Korejskou republiku. Měří 248 kilometrů a probíhá na 38. stupni severní šířky. Po korejské válce byla dohodou v Pchanmundžonu v roce 1953 stanovena 38. rovnoběžka jako dělicí hraniční linie mezi oběma korejskými státy. Pásmo bylo zaminováno a vojensky zajištěno. V současné době se otevírají první průchody. Části zóny se postupně zbavují min. První cesta protínající demilitarizovanou zónu byla slavnostně otevřena nedaleko východního pobřeží v roce 2003. Pokračují práce na výstavbě dálnice a železniční trati, které budou spojovat jihokorejský Soul se severokorejským hraničním městem Kaesong.

Plot na hranici Mexiko - USA

Mexicko-americká hranice dlouhá 3200 kilometrů je údajně nejporušovanější hranicí na světě. 130 kilometrů této hranice je zajištěno plotem. Washington plánuje vybudování zdvojeného plotu v délce 23 kilometry na úseku nedaleko Tichého oceánu, kde do USA přechází nejvíce ilegálních imigrantů z Mexika.

Betonová zeď na thajsko-malajsijské hranici

Thajsko-malajsijská hranice dlouhá 500 kilometrů je rájem pro pašeráky drog i zbraní. V polovině devadesátých let minulého století nechala malajsijská vláda vybudovat na dvaceti kilometrech této hranice betonovou zeď. Letos v březnu thajský ministerský předseda navrhl tuto zeď prodloužit, tentokrát ne kvůli pašerákům drog, ale kvůli islámským separatistům, kteří pronikají přes hranici a útočí na jihu země.

Izraelská zeď

Nejnovější zeď vyrůstá na západním břehu Jordánu. Staví ji Izrael, má být dlouhá 700 kilometrů a zatím je postaveno 200 kilometrů. Akce vzbudila odpor palestinských Arabů. Betonová pevná zeď se částečně buduje na palestinské půdě, odřízla arabské vesnice od škol a řadě zemědělců znemožňuje přístup na vlastní pole. Případ byl předložen Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.


Další články

Parní lokomotivy na Kubě
Central Park New York
Vikingové, odvážní mořeplavci ze Skandinávie.
Lovecké zbraně a jejich jednotlivé druhy.
Řecký oheň byl přísně střeženým tajemstvím Byzantinců.
Městské hradby španělského města Avila pochází z roku 1090.
Jak se zbavit octomilek? Jednoduchý způsob je vyrobit si past.
Byla Byzantská říše dekadentní orientální země nebo kvetoucí stát?
Země bez lidí - Jak by vypadala naše planeta, kdyby ji lidé náhle opustili.
Plastové nákupní tašky

Velkou čínskou zdí byla oddělena Čína od stepních území.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů