Lázně hammam, kterým se říká turecké, jsou ostrovy ryzího soukromí a zároveň i veřejnými fóry, v nichž probíhá čilý společenský život. Po dlouhá staletí poskytují obyvatelům islámského světa prostor pro rozjímání duše a relaxaci těla. Nezastupitelnou úlohu v nich hraje voda, ať již teplá, studená nebo ve formě páry vyvěrající z malých fontánek a kohoutků nebo přitékající z bazénků.
Koupel sice v islámské kultuře vznikla jako nezbytný doplněk nové víry, nicméně navazovala na římskou tradici termálních lázní, k níž připojila původní orientální prvky. Sám zakladatel islámu prorok Mohamed zakotvil v Koránu povinnost omývání těla před modlitbami nebo po sexuálním styku. Jde o obřad očišťování pocházející z hebrejské a křesťanské tradice, dvou zdrojů, z nichž islámské učení čerpá. Zároveň měl tento obřad nepochybně i hygienický a zdravotní význam.
Také začlenění tradic Byzance a Persie, říší, na jejichž základě vyrostla arabsko-islámská kultura, hammam obohatilo. Tradiční perské požitkářství změnilo koupel v něco víc než jen náboženskou povinnost. První arabští kalifové vytvořili ze svých lázní místo skutečné potěchy všech smyslů. Ale protože si přepych mít soukromé lázně ve svém domě mohly dovolit jen bohaté rodiny, vznikaly i lázně veřejné. Nová morálka zakazovala obnažovat před jiným člověkem své nečisté tělo, a proto byl konec koupelím v řekách a jezerech, kde se lidé dříve shromažďovali. Budovaly se proto uzavřené prostory, v nichž by věřící mohli náležitě vykonávat náboženský obřad očisty.
Význační otomanští sultáni rozšířili během patnáctého a šestnáctého století síť lázní hammam od Istanbulu až po Bagdád a do Alžírska. V západních zemích se jim začalo říkat turecké lázně, přestože jejich původ a tradice předcházely nástupu turecko-otomanské dynastie do čela islámského světa. Proto se název hammam někdy také překládá jako arabské lázně.
Od samého počátku měli do těchto veřejných prostor tělesné hygieny muži a ženy přístup pouze odděleně. V mnoha lázních islámského světa se obvykle střídají hodiny návštěv, aby nedošlo k hříšným a nemravným náhodám. Ženy kupříkladu navštěvují lázně dopoledne a muži odpoledne, nebo mají ženy k očistě určen jeden den v týdnu.
Do hammamu přicházejí matky s dcerami, tety, sestřenice. Nejde jen o to se vykoupat. Obřad omývání úzce souvisí se společenským životem. Ženy se v lázních depilují, parfémují, barví si dlaně a chodidla henou. Dívky si uvědomují své tělo a učí se starému umění smyslnosti a svádění.
Lázně plné žen byly častou inspirací spisovatelů. Tak vznikly nejrůznější příběhy o lesbické lásce, o spiknutí a mocenském boji, jejichž předobrazem byly především harémové lázně význačných otomanských sultánů.
Podobně je tomu i v případě mužů. Každý v lázních nalezne to, co v nich hledá. Mohou si povídat, modlit se nebo nejnověji sledovat svůj oblíbený televizní pořad.
Kdysi byly turecké lázně hammam neodmyslitelnou součástí většiny islámských metropolí, Damaškem a Istanbulem počínaje a San'á, Káhirou nebo Tunisem konče. Dnes počet lidí navštěvujících hammam klesá. V novém uspěchaném životním stylu, který se prosazuje i v arabských zemích, se tento příjemný zvyk dostává na vedlejší kolej. Vzniká také stále více domácích soukromých hammam. Řada veřejných tureckých lázní již byla zrušena. Ostatní se stávají němými svědky vlastního ústupu ze slávy. Přesto ve velkých islámských městech otevírají turecké lázně dennodenně zájemcům své brány. Většina z nich existovala již před staletími a zachovávala se z generace na generaci. Hammam mohou být přepychové nebo i lidové, ale všechny se více či méně řídí stejnými pravidly.
Každá budova lázní hammam má několik sálů. Ve vestibulu se zákazník svlékne a od pasu ke kolenům se zakryje ručníkem. Na rozdíl od mužů, kteří to mají zakázáno, chodí ženy po lázních obvykle nahé.
V dalších sálech se nacházejí vlastní lázně. Jakýmsi předsálím se vstupuje do hlavní místnosti. Bývá obložena mramorem a ze stejného materiálu jsou i lavice podél stěn. Po stranách hlavního sálu s velmi vlhkým ovzduším jsou malé komůrky s kohoutky teplé a studené vody a páry. Jsou tu i bazény napájené často termálními léčivými prameny.
U vstupních dveří každé hammam je vyvěšen seznam nabízených služeb i s cenami. Návštěvník lázní si může vybrat od obyčejného vstupného, v němž je zahrnuto použití místností s párou a teplou a studenou vodou, až po kompletní služby, k nimž patří kromě zapůjčení ručníku, mýdla a mycí houby i masáž či tření těla speciálními kartáčky, které odstraňují odumřelé buňky pokožky. Potom přichází závěrečná masáž a parfémování těla mýdlovou pěnou. Než se ve vestibulu zákazník oblékne, vychutná si šálek čaje a vodní dýmku. Personál lázní je příjemný a ochotný, což je vlastní kultuře, která přikládá velký význam formálnímu chování a pohostinnosti.
Zákazník si v tureckých lázních volí procedury, které mu vyhovují. Jde o to, aby se jeho tělo očistilo, odpočalo a přispělo tak i k duševní relaxaci. Aby tohoto stavu mohl člověk dosáhnout, nesmí být vyrušován či obtěžován a sám nesmí nikoho obtěžovat. Zurčení vody se tu mísí s šepotem hlasů a klidným hovorem. Není zde místo pro hluk ani silná slova. Spolu s tekoucí vodou a světlem, které se line z malých hvězdicových vikýřů ve stropě, tvoří tiché zvuky podstatu hammamu.
Lázně navštěvují chudí i bohatí. Na chvíli tam mohou zapomenout na všechny problémy. V lázních mohou se svými sousedy navázat tichý hovor, zatímco jejich těla postupně dosahují posilujícího uvolnění. Nebo se naopak mohou zcela izolovat, ponořit se do sebe a čekat, až se únava, napětí a stres odplaví. Závěrečná masáž uvede člověka do stavu absolutní netečnosti, při níž postupně pociťuje příjemnou lehkost každé části těla. Hammam je místo, kde tělo ožívá. Je azylem pro lidské smysly. Prostorem pro relaxaci, kde čas zastavuje své neúprosné kroky.
Další články
Vývěsní štíty
Rujana, křídový ostrov, na kterém leží lázně Sassnitz.
Černé perly z tichomořských atolů.
Mrtvé moře
Havajské ostrovy
Čaj je vynikající lék, ale především kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Vycházkové hole
Pamukkale Turecko je turisticky atraktivním místem s kaskádovitými jezírky.
Gregoriánský kalendář
Encyklopedie Diderot
Indiánská dýmka míru
Hodiny, hodinky a hodináři
Zvuky moře - zvýšená hladina hluku může přinášet problémy mořským tvorům.
Korejský ženšen
Turecké lázně hammam jsou ostrovy ryzího soukromí a zároveň i veřejnými fóry, ve kterých klokotá čilý společenský život.